Nowy numer 14/2020 Archiwum
 • ks. adam
  26.10.2013 12:53
  gratulacje!!!!

  marnować tyle żywności z okazji pogańskiego święta
  jak później uczyć dzieci szacunku do żywności jak uczy się ich marnotrawstwa produktów przeznaczonych do jedzenia .... jedna dynia zaspokoiła by głód jednej rodziny w afryce na jeden dzień.....
  doceń 11
  • Anka
   26.10.2013 19:32
   Pierwszy raz słyszę o marnowaniu jedzenia z okazji Halloween. Dynie się drąży a ze środka robi się zupę dyniową. Myślę, że więcej dyni marnuje się na polach, bo w Polsce nie są one popularnym produktem. Swoją drogą ciekawe, ile dyni wysłał Ksiądz już do Afryki...
   doceń 1
  • Scott
   26.10.2013 22:16
   Tak, znawca Anka ręczy za każdego bawiącego się w pogańskie praktyki. Po prostu śmieszne, bo świat do świata Anki się nie ogranicza. 1 raz o takiej zupie słyszę. A już niepoważne jest że ktoś nawozi, orze, robi grządki, sieje, plewi albo pryska, płaci za maszyny, narzędzia, paliwo i robi to tylko po to żeby... zgniło na polu. No ale czego to Anka nie wymyśli, żeby uargumentować bzdury. Żenujące.
   • gość saab
    29.10.2013 22:30
    No to polecam:
    http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/przepisy.html
    doceń 0
    0
 • gut
  26.10.2013 13:36

  | Amerykańskie przysłowie | : =>>> Napisz na rogach diabła "dobry anioł", i wielu w to uwierzy. <<<=

  doceń 13
 • asik
  26.10.2013 13:41
  Brawo Bytom! Nareszcie ktoś odważnie powiedział!
  doceń 13
 • krolak
  26.10.2013 14:39
  Dziękuję odważnym, myślącym i zaangażowanym!
  doceń 17
 • Piotrek
  26.10.2013 14:41
  Stanie ze zniczami na grobami i wspominanie odgórnie nakazanych "wielkich obywateli". Takie atrakcje może zapewnić młodym obywatelom tylko PiS...
  • goscimira
   26.10.2013 17:37
   Stanie nad grobami bliskich, przyjaciół, znajomych,i znanych, i lubianych, i szanowanych. Takie atrakcje może zapewnić każdy człowiek który stracił bliską osobę, który kochał, szanował, który chce pamiętać i czcić czyjąś pamięć.
   doceń 22
   • gość saab
    29.10.2013 22:27
    Ja straciłam bliska osobę, którą bardzo kochałam i której bardzo mi brakuje i dlatego nie potrzebuję Zaduszek, czy innego święta żeby stanąć nad grobem - robię to niemal co dzień. Nie zmusicie do niczego młodych ludzi zakazywaniem Halloween czy zmuszaniem do pójścia na groby - dzisiaj posłuchają, bo muszą, jutro zrobią po swojemu...Naprawdę można bawić się 31 października a 1 i 2 listopada odwiedzić bliskich, którzy odeszli!!!
    doceń 1
    0
  • Scott
   26.10.2013 22:18
   Ale co chcesz tym osiągnąć? Prymitywną beką z wartości, z przekonań, z tego co święte?
   doceń 1
  • Piotrek
   27.10.2013 00:25
   Nie widzę żadnych przeszkód żeby w sposób rozrywkowy obchodzić Halloween i żeby następnego dnia z własnej i nieprzymuszonej woli iść na cmentarz i odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych. Pani Skalska z paranoicznym podejściem wzięła się do sprawy wszędzie widząc zagrożenia, spiski i inne nieszczęścia. A może ludzie chcą mieć wybór i nie chcą być uszczęśliwiani na siłę?
   • gość jan
    29.10.2013 22:40
    Pani Skalska przede wszystkim chce znowu zaistnieć w mediach. Zbłaźniła się już tyle razy, że już mało dla kogo może być autorytetem...
    doceń 0
    0
 • Anka
  26.10.2013 14:55
  Jak czytam o balach, pochodach czy czuwaniach wszystkich świętych, nasuwa mi się taka refleksja... że powinniśmy amerykańskiej kulturze podziękować, że wciskające się do nas ich święto wyzwoliło w nas taką kreatywność. Bo, niestety, owa kreatywność nie jest w pierwszym rzędzie motywowana chęcią uczczenia święta Wszystkich Świętych, lecz próbą stworzenia konkurencji dla Halloween. A najbardziej widać to w zaproszeniach na tego typu imprezy: w każdym jest (oczywiście negatywne) odwołanie się do Halloween... Gdyby nie Halloween (a dokładnie: potrzeba sprzeciwienia się mu), po staremu świętowalibyśmy Wszystkich Świętych li i jedynie na cmentarzach... po polsku, ale czy adekwatnie?
  • goscimira
   26.10.2013 17:39
   Lepiej po amerykańsku. Amerykańszczyzna jak chińszczyzna. Kiepska, kiczowata i pozbawiona treści.
   doceń 6
  • Gość
   08.03.2020 15:58
   jest to święto celtyckie
   doceń 0
 • Kopyrda
  26.10.2013 14:56
  Wspolczuje dzieciom. A z drugiej strony, Bal Wszystkich Swietych jest poganski. Zapytajcie sie Baptystow.
  • goscimira
   26.10.2013 17:42
   O ile wiem nie ma balu wszystkich świętych. Za to jest Wszystkich Świętych - dzień pamięci tych, którzy odeszli. Nie musimy małpować amerykańskiego kiczohorroru.
   • Anka
    26.10.2013 19:36
    Wszystkich Świętych to nie pamięć o tych, którzy odeszli, a o tych, którzy są już razem z Panem w niebie. To radosne święto. A za pozostałych modlimy się w Dzień Zaduszny - 2 listopada.
    doceń 8
    0
  • Scott
   26.10.2013 22:24
   Bal? O czym piszesz w ogóle? Baptyści mają kanon Pisma Świętego po Żydach którzy na Synodzie w Jamni okroili go tak, aby umniejszyć do maksimum mesjańskie elementy odnoszące się do Jezusa. Taki Ewangelista Mateusz to cytuje Septuagintę[więc widzimy jakim kanonem posługiwali się pierwsi chrześcijanie], i tam jest 2 księga Machabejska od 12,38 włącznie:


   Ofiara za zmarłych

   38 Potem Juda zebrał wojsko i powiódł do miasta Adullam14. Ponieważ zaś wypadł siódmy dzień, zgodnie ze zwyczajem oczyścili się i tam spędzili szabat. 39 Następnego dnia w tym czasie, w którym należało już to wykonać, żołnierze Judy przyszli zabrać ciała tych, którzy polegli, i pochować razem z krewnymi w rodzinnych grobach. 40 Pod chitonem jednak u każdego ze zmarłych znaleźli przedmioty poświęcone bóstwom, zabrane z Jamnii, chociaż Prawo tego Żydom zakazuje15. Dla wszystkich więc stało się jasne, że to oni i z tej właśnie przyczyny zginęli. 41 Wszyscy zaś wychwalali Pana, sprawiedliwego Sędziego, który rzeczy ukryte czyni jawnymi, 42 a potem oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany. Mężny Juda upomniał lud, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu mając przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, który zginęli. 43 Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy16 srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. 44 Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, 45 lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna17. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni17 od grzechu.


   Jak więc widać taka modlitwa ma długą tradycję, a baptyści powinni powrócić do kanonu chrześcijańskiego, wtedy by zrozumieli dużo więcej.
   • Hag
    27.10.2013 10:13
    Kolejny artykuł, w którym autor wykazał się zupełnym brakiem wiedzy i bazuje tylko na swoich domysłach. A może byście poczytali, skąd się wzięło Halloween? Podpowiem, szukajcie wiedzy o Samhain. Samhain jest świętem celtyckim, które do Ameryki weszło wraz z pierwszymi irlandzkimi imigrantami, czyli to wcale nie jest amerykańskie święto! Obchodzone było 31 października i jak nazwa wskazuje, było wigilią dnia Wszystkich Świętych- All Hallows' Eve. Dramatyczne i żenujące jest to, że zapominamy o obrzędach i wierzeniach naszych przodków, niezależnie od miejsca zamieszkania i pochodzenia. Od kiedy chrześcijaństwo tak się rozpanoszyło na świecie, zanikły zwyczaje i tradycje dużo starsze niż owa religia. Chrześcijaństwo obecnie dąży do tego, by być jedyną słuszną religią, a każdy, kto się jej sprzeciwi, jest uznawany za poganina (polecam również przeanalizować sobie to słowo. Poganin nie równa się wyznawcy szatana ludzie!)Mówiąc krótko, Halloween jest uwspółcześnioną formą obchodów bardzo starego święta i nie ma nic wspólnego z czczeniem Szatana, węcz przeciwnie- w noc Samhain zapraszano duchy przodków do domostw, przygotowywano dla nich posiłki, a złe moce odstraszano- palono ogniska, przebierano się, a w domostwach wydrążano dynie, w których również płonęły ogniki, dla odstraszania złych mocy. Ja w dzieciach będę pielęgnować wiedzę o starych wierzeniach, bo uważam, że dziecko ma prawo poznawać różne wiary, religie i kultury, a nie tylko takie, które są narzucane z góry jako jedyne dobre i słuszne. Idę wydrążać dynię :) Pyszny dżem jest z miąższu :)
    doceń 3
    0
 • AQQ
  26.10.2013 20:53
  Halloween złe ale Wszystkich Świętych dobre? Obydwa święta mają te same pogańskie źródła! Ignorancja pobożnych katolików jest przekomiczna!
  doceń 1
 • Joanna
  26.10.2013 23:50
  Wszystkich Świętych 1 listopada to święto radosne, to imieniny wszystkich świętych (a naszych patronów) którzy są już w niebie . Za zmarłych naszych bliskich i innych modlimy się w Dzień Zaduszny 2 listopada. Niestety jeszcze w PRL-u przerobiono to na święto zmarłych, tak określano w kalendarzu i tak pisano w prasie, w liturgii kościoła był to oczywiście dzień radosny.
  doceń 3
 • ewa
  27.10.2013 22:54
  Wiodącym elementem, który niejako symbolizuje dzisiejsze Halloween jest wydrążona dynia. Ale co w tym złego? Przecież nawet w programach telewizyjnych dla dzieci oraz na stronach internetowych poświęconych wychowywaniu dzieci dokładnie opisuje się jak ową dynie przygotować i jak wspaniale przy tym można się bawić. A co zrobić z wydrążoną dynią? Oczywiście należy włożyć do jej środka świeczkę i postawić w widocznym miejscu – tyle nas przecież pracy kosztowała… Najlepiej postawić ją przy oknie by było z daleka widać efekt przygotowania do halloween, naszego zaangażowania w wychowanie dzieci, a co za tym idzie, żeby ludzie widzieli, że potrafimy z dziećmi pracować… Wygląda wspaniale – dzieci się cieszą i nawet sąsiedzi również postawili na parapetach i na balkonach podobne lampiony...

  Uważamy się za mądrych, dobrze poinformowanych, no i jesteśmy nieocenionym autorytetem w oczach dziecka. Tego ostatniego nie neguję, bo do wieku 7-10 lat rodzic jest niewątpliwie autorytetem, a dziecko chłonie wszystko, co on mówi jako najprawdziwszą prawdę. Ale czy Ty mądry, wykształcony czytelniku, zadałeś sobie, choć trochę trudu by dowiedzieć się, co oznaczają te niewinne symbole i przebrania związane ze „świętowaniem” Halloween?

  W starożytności, wydrążona i podświetlona dynia, umieszczona na domu wskazywała, że jego mieszkańcy czczą szatana i należą się im względy demonów. Dzisiejszy uśmiechnięty i wydawałoby się niegroźny wizerunek wydrążonej dyni to symbol potępionych dusz. Sprawa jest raczej prosta: masz dynię w oknie – czcisz szatana. Oczywiście, jeśli wiesz, co ten symbol oznacza, – ale teraz już wiesz… Czy nadal wykształcony, mądry i dobrze poinformowany człowieku chcesz propagować święto Halloween?

  Aby w pełni zrozumieć znaczenie Halloween, musimy sięgnąć do jego historii. Większość symboli i przebrań Halloween’owych to reminiscencja obrzędów druidycznego nowego roku. Kim byli druidzi? Byli oni magami, lekarzami, kapłanami starożytnego kultu natury. Czas, Halloween uważano za okres, kiedy granica między światami żywych i umarłych byłą najcieńsza, a więc i kontakt z duchami był wówczas najłatwiejszy. W naszych czasach druidowie prowadzą w tym czasie diaboliczne obrzędy, podczas których rytualnie zabija się zwierzęta a także i ludzi. Do celtyckich obyczajów związanych z czasem Halloween było składanie ofiar z dorosłych i dzieci, których wrzucano do wielkich ognisk wokół, których tańczyli wyznawcy kultu demonów. 1 listopada przypada celtycki nowy rok. Wówczas składano ofiary w postaci koni lub ludzi. Z historii wiemy, iż byli to przeważnie mężczyźni których palono żywcem jako ofiarę dla Samhain’a – jednego z największych władców demonów, boga śmierci i ciemności. Anton La Vey, autor książki Pt. „The Satanic Bible” (Biblia szatana) powiada, że: „Halloween jest najważniejszym dniem w roku Kościoła szatana.”

  A co z niewinnym zbieraniem słodyczy przez dzieci? Otóż druidowie też chodzili od zamku do zamku żądając poczęstunku… Ale nie mieli na myśli pokarmu dla ciała, ale dla duszy. Żądali bowiem młodej dziewczyny, która później była spalana na stosie w ofierze dla szatana… Gdy domownicy wydali dziewczynę, oni w podzięce zapalali świecę uczynioną z ludzkiego tłuszczu i wkładali ją do wyrzeźbionej głowy, co miało chronić wszystkich przed śmiercią ze strony demonów. Psikus dla tych, co nie dali poczęstunku też był – znaczyli drzwi takiego domu, aby szatan i inne demony mogły w najbliższą noc kogoś zabić, co bardzo często się zdarzało.

  Halloween i jego tradycja ze wszystkimi praktykami to nic innego jak przebrania dzieci na halloween - kościotrupy, wiedzmy i potwory odprawianie czarów. Najbardziej jednak niepokojące jest to, iż z uśmiechem na ustach przebieramy nasze dzieci za wiedzmy, kościotrupy, szkielety czy śmierć by powtarzały pogański rytuał druidzkich satanistycznych kapłanów.

  Na koniec „niewinny” wierszyk, który mówią dzieci w Ameryce chodząc od domu do domu proszą o cukierki:

  „Duchy, zjawy i upiory,
  Diabły, strzygi, inne zmory,
  Dzisiaj ze swych grobów wstają
  i do Twoich drzwi pukają,
  Jeśli nie chcesz ich się bać,
  Musisz im cukierka dać.(...)
  • mimi
   29.10.2013 05:39
   A dlaczego nie pamiętamy, że dla naszych przodków, na naszych ziemiach był to dzień dziadów? Bliższy tradycji heloween niż smutku święta zmarłych?
   • ysuk-san
    29.10.2013 21:53
    święto zmarłych to właśnie halloween
    doceń 1
    0
 • gość
  28.10.2013 21:39
  gratuluje dla tych którzy zgadzają się wpływom kościoła na rozwój państwa, nasza Polska daleko zajedzie :)
  doceń 4
 • Symfonia
  28.10.2013 21:58
  Wreszcie coś mądrego ! Wielki ukłon w stronę mądrych ludzi. Tyle fajnych świąt do obchodzenia z dziećmi, więc wreszcie ktoś powiedział nie tym pogańskim idiotyzmom ! W domach niech każdy rodzic robi co chce,ale placówka państwowa ma uczyć i tego się trzymajmy. Mamy swoje tradycje i tego się trzymajmy !
  doceń 2
 • mama
  29.10.2013 12:23
  Robicie problem z Halloween!! A dlaczego nikt nie bojkotuje Wigilii Bożego Narodzenia! Tak samo pogańskie święto, a każemy dzieciom wierzyć w św. Mikołaja! Ogarnijcie się ludzie! Albo ślepo wierzycie w kościół, albo macie wybór. Po aferach z pedofilami, wolę być ateistką!
  doceń 1
 • Dziad
  29.10.2013 22:45
  Dlatego wybierzmy tę alternatywę. Stwórzmy własny zwyczaj :) https://www.facebook.com/pages/Jestem-za-Dziadami-w-dniu-Halloween/541945732565779?ref=hl
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bytom bez Halloween

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 26.10.2013 AKTUALIZACJA 26.10.2013

Bytom bez Halloween

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama