Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • młoda
    13.09.2013 08:00
    Tragedia....
    doceń 7
  • Grzesiekp
    13.09.2013 08:10
    Słowo "biskupka" kojarzy mi się wyłącznie z podwójną kupą.

    Dziękuję.
    doceń 1
  • Jan
    13.09.2013 08:39
    Trzeba tutaj jedno wyjaśnić:

    "Kościół Anglikański" wcale Kościołem nie jest w rozumieniu KK. Nie ma tam ciągłości apostolskiej, która daje podstawę nazywania się kościołem. Z tego względu nie ma ważnych święceń kapłańskich i innych związanych z nimi sakramentów.

    Są za to funkcje duszpasterskie, które są obrzędowo przekazywane. Kiedyś o Salij podsumował to tak: dziwię się, że protestanci wcześniej nie przeprowadzili tych zmian.
    doceń 6
  • Ajja
    13.09.2013 10:26
    Dlaczego tekst o anglikaniźmie zilustrowano zdjęciem mariawitki?
    Btw, im bardziej anglikanizm się pogrąża, tym większa szansa, że pobożniejsi anglikanie przejrzą i wrócą do domu. Utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu dla byłych anglikanów jest przykładem tego, jak powinny wyglądać działania prawdziwie ekumeniczne.
    • uhuhuhu
      14.09.2013 21:28
      Bo mariawici pozostają "w pełnej komunii eucharystycznej" (sic!, choć brzmi to jak ponury dowcip) z anglikanami. W sumie jest to jeden cyrk (na coraz większych kółkach).
      doceń 1
  • aga
    13.09.2013 11:59
    O promowwaniu osoby na określone stanowisko czy funkcje powinny decydować jej kompetencje, predyspozycje, doświadczenie oraz zasługi a przede wszystkim stosunek do drugiego człowieka a nie płeć.
    Wydaje mi sie że już dość upadlania kobiet przy każdej okazji. Miałam starszych braci i to czego doświadczyłam to było ciągłe poniżanie mojej osoby, nigdy w niczym mi nie pomogli,wręcz przeciwnie, zawsze mi utrudniali mi zycie na różne sposoby. Mogłabym napisać grubą książkę na ten temat
    • karol
      13.09.2013 12:51
      aga to nie wypada.
      wcześniej przełozony anglikanów bił się w piersi za cały kościół za krytykę homoseksualizmu. teraz to. w KK są księża myślący podobnie, nieliczni w polsce liczniejsi na zachodzie. będzie ciekawie. model szwedzki?
      doceń 1
    • uhuhuhu
      14.09.2013 21:40
      Nie wiem, co to ma do rzeczy.

      Kapłaństwo to nie jest zwykły zawód. Dla protestantów to nie problem, bo u nich nie ma kapłaństwa - bo nie ma sakramentu, nie ma także realności Ofiary Chrystusa podczas Mszy. Pastor jest tylko reprezentantem wspólnoty, nie zaś uobecnieniem Zbawiciela. W katolicyzmie jest inaczej (choć przerażająco często się o tym teraz zapomina) - a skoro Jezus jest mężczyzną (z wyboru Bożego) i męskość jest dla Niego, by tak rzec, substancjalna, to uobecniający Go musi być również mężczyzną. Proste jak autostrada w Niemczech.

      Jak widać nie chodzi tu o dyskryminację kobiet. Święcenia kobiet nie są zakazane z powodu rzekomej niższości płci pięknej (bo równość ludzi w godności i chrześcijan w chrzcie to jest absolutna oczywistość), jak również ich brak takowej niższości nie prokuruje. Wynika on tylko z prostej wiary w skuteczność Sakramentów Świętych. Wierząc nie myśli się już po ludzku, tylko po Bożemu. Rola kobiety w Kościele jest niewyczerpana, jak niewyczerpana jest obfitość łaski, którą Chrystus darzy swoich uczniów (i uczennice, rzecz jasna). Tylko musi w tym chodzić o zbawienie, a nie o "promowanie się" w mediach, czy zajmowanie jak najwyższych stanowisk.
      • śwjacenty
        17.09.2013 11:27
        Przyjacielu powinieneś wiedzieć, że anglikanie nie są protestantami (szczególnie ci z tzw. kościoła wysokiego,ich pojmowanie sakramentów i sukcesji apostolskiej jest zaś tak zbliżone do rzymskiego katolicyzmu, że bez szczególnych zmian doktrynalnych duchowni anglikańscy mogą przechodzić do ordynariatu. Co do protestantów to jest u nich jak wszędzie u chrześcijan kapłaństwo powszechne. Nie istnieje zaś pojęcie kapłaństwa służebnego. W Kościele rzymsko- katolickim biskupami są zawsze tradycyjnie kapłani i jest to nawet pełny stopień w kapłaństwie służebnym. Jednak tak być nie musi. Biskupem nie musi być koniecznie osoba duchowna. Osobiście źle znoszę widok kobiety biskupa w kościołach protestanckich (bez urazy :) ), ale jestem w stanie to zrozumieć.Pozdrawiam.
        doceń 0
        0
      • Ajja
        20.09.2013 07:39
        @śwjacenty
        "Biskupem nie musi być koniecznie osoba duchowna".
        Musi. Kiedyś jeśli nominację otrzymał świecki, przed przyjęciem święceń episkopatu musiał przyjąć brakujące święcenia(subdiakonatu, diakonatu, prezbiteriatu).
        Za to w przeszłości zdarzali się świeccy kardynałowie.
        doceń 0
        0
  • Teofil
    13.09.2013 14:07
    "W 2009 r. papież Benedykt XVI utworzył odrębny, personalny ordynariat dla anglikanów przywiązanych do tradycyjnego podziału ról między mężczyznami i kobietami w Kościele."

    Co za niekompetencja w Gościu. Ordynariat jest dla BYŁYCH anglikanów, którzy wrócili do Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

    doceń 2
  • Michał
    13.09.2013 14:50
    Trąbili dziś o tym na TOK FM. Oczywiście z charakterystycznym (dla tematów związanych z religią czy konserwatystami) cynizmem i wykpiwaniem.
    doceń 1
  • beatta
    19.09.2013 21:42
    z INTERNETU
    W czasie "każdej" Eucharystii uobecnia się parę rzeczy - rozgrywają się jednocześnie, trwają jakby. Miedzy innymi Ostatnia Wieczerza (cudzysłów przy słowie każda wynika z faktu, że w istocie to jedno wydarzenia, a nie kilka na pamiatkę), podczas której Jezus przemienił osobiście chleb w swoje Ciało i wino we własną Krew. Każdy kapłan w czasie Eucharystii występuje in persona Christi - uobecnia Chrystusa, który był mężczyzną.
    doceń 0
  • MacBlacker
    23.09.2013 13:59
    czy średnio rozgarniemy szympans też mógłby się o taką "godność" ubiegać?
    • Ajja
      24.09.2013 07:41
      A czym panu to niewinne zwierzę podpadło?
      • MacBlacker
        24.09.2013 08:23
        Niby owszem, ale ja tylko pytam a nie rekomenduję ;-)
        doceń 0
        0
  • widz
    11.10.2013 10:24
    nie powinno sie wysw. kobiet
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama