Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • ks. Adam Kaczor
    22.08.2013 19:54

    Mobilizuje nas jedno krótkie zdanie bł. Jana Pawła II: "Idźcie tam, gdzie gromadzą się ludzie". Proste?

    doceń 1
  • ks. Adam Kaczor
    22.08.2013 20:04

    Papież Franciszek apeluje do naszych sumień:

    odważnie głoście Jezusa Chrystusa!

     

    „Moc chrztu powinna pobudzać nas do odważnego głoszenia Chrystusa. Jest to wielka odpowiedzialność nas, ochrzczonych: głosić Chrystusa, rozwijać życie Kościoła.

     

    Bycie chrześcijaninem nie oznacza tego, żeby zostać prawnikiem lub lekarzem chrześcijańskim. Bycie chrześcijaninem jest darem, który pozwala nam iść naprzód   z mocą Ducha Świętego głosząc Jezusa Chrystusa. Duch Święty, który jest w nas pobudza nas nieustannie do głoszenia Jezusa Chrystusa.

     

    Pomyślmy o naszym chrzcie, o naszej odpowiedzialności.”

     

       (papież Franciszek, Watykan, 17.04.2013 r.).

     

     

    doceń 1
  • VOX
    22.09.2013 16:27
    Jak dotąd polscy księża nie wychodzili na ulice miast i wsi, aby głosić SŁOWO (z wyjątkiem procesji itp.) i jakoś Kościół Katolicki w naszej Ojczyźnie przetrwał całe wieki w dobrej kondycji.
    Czyżby aktualnie Kościół Katolicki w Polsce chciał konkurować ze świadkami Jehowy w ulicznym głoszeniu SŁOWA. Ten sposób głoszenia "dobrej nowiny" przynajmniej w naszej Ojczyźnie był domeną "świadków Jehowy", jak zresztą zwyczaj powszechnego czytania Biblii.
    Myślę, że najlepiej będzie jeśli wrócimy w Kościele Katolickim do tradycyjnego podziału ról, tzn. kapłani zajmą się liturgią i martyrią czyli przepowiadaniem do roli której są przygotowani, a wierni swoją chrześcijańską postawą w życiu codziennym będą dawali przykład.
    VERBA docent, EXEMPLA trahunt.
    • Docent
      24.09.2013 08:46
      Tak, ale...

      Czasy się niestety zmieniły. Co wystarczało kiedyś, już nie wystarcza. Europa uległa głębokiej dechrystianizacji, może w Polsce nie widać tego z taką siłą, ale i u nas ten proces postępuje. Proszę poszukać informacji sprzed kilku dni o marszach dla życia w Berlinie i na Słowacji. To jak wyglądał marsz w Berlinie pokazuje jak bardzo Europa (zwłaszcza zachodnia) potrzebuje re-chrystianizacji - właśnie takiego misyjnego wyjścia do ludzi.

      pozdrawiam

      doceń 1
    • Savonarola
      24.09.2013 18:51
      Aby glosic Slowo Boze trzeba JE najpierw znac! Wiekszosc katolikow ma brak elementarnej wiedzy bibilijnej ,zatem- Z CZYM DO LUDZI?
      Czytanie Pisma Swietego,inaczej mowiac "karmienie sie Slowem BOGA" nigdy nie bylo popularne wsrod katolikow stad wielowiekowe zaniedbania,ktore trzeba nadrobic ZANIM wyjdzie sie na ulice.
      doceń 0
  • oti
    22.09.2013 20:45
    Kiedyś miałem okazję być posłanym na takie przpowiadanie w Baltimore. Trafiliśmy do szpitala wojskowego, gdzie byli mlodzi żołnierze amerykańscy, którzy wrócili z Iraku. Ich reakcji na słowo nadziei nie zapomne nigdy. Na koniec tego dnia okazalo się jednak, że tym którzy najbardziej potrzebowali tego dnia bylismy my - ja i kapłan z Australii, który szedł ze mną. Głoszący innym, głoszą też sobie. O tym nie dość wspominać.
    doceń 6
  • Minerwa
    23.09.2013 06:09
    Minerwa
    Przepraszam, ale uzasadnianie naturalnego lęku przed wyjściem do ludzi ze Słowem Bożym (lęku, którego doświadczali Boży wysłańcy już w czasach starotestamentowych) słowami przyznaję niezbyt udanej piosenki religijnej to albo poważne nadużycie, albo wyjątkowo chybiony dowcip. Raczej to drugie :)
    Piosenka istotnie głupiutka jest, i prawdę mówiąc od ładnych kilku lat już jej nie słyszę, ale wątpię, żeby miała w czymkolwiek przeszkadzać ewangelizatorom.
    doceń 0
  • aaa
    24.09.2013 10:40
    Opowieści ewangelizacyjne piękna rzecz, ale nie tak skuteczna jak świadczenie przykładem własnego życia; to jest coraz trudniejsze w dzisiejszym świecie konsumencko-konkurencyjnym; dzieci często posyła się na lekcje religii otrzymują wszystkie sakramenty a tak naprawdę w domu przekazuje się etykę pt. walcz o swoje
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także