Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • hanka
  02.07.2012 14:02
  ...odkryte ramiona, krótkie spódnice - i co bardziej rzucające się w oczy - krótkie spodnie u panów i klapeczki! Szkoda, że znowu wybiórczo potraktowany temat. Ech, kobieto, ech grzesznico....
  doceń 0
 • Ajja
  02.07.2012 14:47
  Im bardziej atrakcyjny turystycznie kościół, tym więcej osób ubiera się niegodnie, może przychodząc głównie by pozwiedzać odruchowo podchodzą do budynku kościoła jak do muzeum, gdzie "godny ubiór" nie obowiązuje? Jednak są miejsca, gdzie się tekstylnej dyscypliny przestrzega. Np. zwiedzający klasztory Meteora w Grecji napotykają przy wejściu wieszaki z długimi spódnicami i "piżamkami" i nie słyszałam, by ktoś się oburzał że ma to paskudztwo na siebie włożyć bo np. jest niewiastą w spodniach czy panem w koszukce bez rękawów. Również nikt nie protestuje gdy chcąc zwiedzić hinduistyczną świątynię ma zdjąć buty. Wchodząc do synagogi natykamy się na papierowe "jarmułki" dla niezorientowanych turystów - zakładają bez gadania. W katedrze Św. Pawła w Londynie(anglikańskiej) byłam świadkiem gdy jakiś duchowny z sutannie z fioletową lamówką(nie znam się na ichnich duchownych) nakazał zdjąć jakiemuś turyście czapeczkę baseballową, bo "jesteśmy w kościele, nie na ulicy". Nie bardzo rozumiem, dlaczego tak trudno jest ubrać się przyzwoicie do kościoła, szczególnie idąc na Mszę. Szanujmy gospodarza, szczególnie gdy jest to Gospodarz.
  doceń 3
 • Stanisław_Miłosz
  02.07.2012 15:46

  To o czym mówi pani Szydełko dla wierzących powinno być oczywiste i nie ma co nad tym specjalnie dywagować. Natomiast Ajja poruszył bardzo ważną sprawę - turystów. Nie raz widziałem jak zachowują się turyści w warszawskich kościołach, krajowi, zagraniczni. Oczywiście niektórzy. Na przykład wparowuje do kościoła zorganizowana grupa turystów i przypomina to najazd Hunów. Hałas, pstrykanie bez sensu, kolejka przy sklepiku itd. Przeszkadzanie tym, co znaleźli chwilę by przyjść się pomodlić lub tylko w ciszy pobyć - z Bogiem.

   

  To też świadectwo tego jak przypadkowymi ludźmi są przewodnicy takich grup. Uważam, że jednak każdy z takich zabytkowych kościołów powinien witać gości wielojęzycznym przypomnieniem, że są mile widziani, jednak To miejsce jest dla kogoś świętym i do zasady "Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe" kazdemu kuturalnemu człowiekowi wypada się stosować.

  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL