Nowy numer 28/2020 Archiwum
 • wietrzyk11
  10.05.2020 02:02
  Czy artykuł jest sponsorowany? Bo wyraźnie zawiera lokowanie produktu.
  doceń 14
 • morfeo
  10.05.2020 05:23
  Artykuł sponsorowany? Owszem, przez zdrowy rozsądek...
  doceń 28
 • Abdiel
  10.05.2020 09:45
  Gdy zanika wiara, to pojawiają się przesądy, jako namiastka wiary. Przykładowo zamiast modlitwy trzymanie kciuków, niby co to ma praktycznie powodować, poza gestem życzliwości. Ponadto na Zachodzie powstało wiele filmów katastroficznych i sensacyjnych, w których istotną rolę odgrywały spiskowe historie. Warto wiedzieć, że celowy zamęt sieją farmy trolli rosyjskich. Rosja od czasów zaborów stosuje masowe kłamstwo i skłócanie społeczeństw jako podstawowe metodę działania. Dlatego uważam, że w popularnych portalach, także w Gościu, obok nicku powinien być wyświetlany nr IP czy nawet lokalizacja. Forum powinny być moderowane, nie tak jak na Frondzie, gdzie poziom wielu wypowiedzi jest na poziomie potępieńców. Nowe rozwiązania powinny być wprowadzane w przejrzysty sposób w życie społeczeństwa. Państwo powinno wspierać kampanie edukacyjne prowadzone przez niezależnych fachowców, które będą działać jak szczepionka, na nawiedzone teorie.
  doceń 4
 • Henryk
  10.05.2020 09:58
  "Jeśli o tym piszę, to głównie dlatego, że te bzdury są podawane w przybraniu religijnym, a to oznacza, że gdy kupują je ludzie zdeklarowani jako wierzący, ośmieszają przy okazji wiarę" Ludzie nie wiedzą co to jest wiara, a z przytoczonego Pańskiego cytatu wynika, że Pan też nie wie. Pan Jezus urodził się w stajni wśród zwierząt w pełnym kontakcie ze stworzeniem Bożym i to jest pierwsza Jego nauka nam udzielona. Pan też uwierzył w postęp, a wszelki postęp służy głównie złu, bo źli ludzie są jego źródłem i wykorzystują go do swoich egoistycznych celów, a ludziom wmawiają że dla ich dobra. Cały ten postęp ludzi zniewala i ogłupia. Niebawem doprowadzi do upadku cywilizacji. Czy ludzie przez postęp są szczęśliwsi? Obecnie już nawet w piosenkach nie ma o miłości. Ten cały koronawirus też chyba jest owocem postępu. Może odpowie Pan na pytanie: Dlaczego obecnie tak szybko narasta ilość zachorowań na raka? Czy uważa Pan też tak jak prezydent Duda, że dlatego, bo dłużej żyjemy? A skąd Pan wie i czy wie, a nie wierzy, że fale radiowe nie szkodzą naszemu zdrowiu? Dlaczego zaleca się, aby nie rozmawiać dłużej niż 10 min. przez telefon komórkowy?
  • kolo
   10.05.2020 11:11
   "Ten cały koronawirus też chyba jest owocem postępu. " - a czarna ospa czy grypa hiszpanka też była owocem postępu? A wiesz że ziemia jest płaska i opera się na 4 żółwiach? już starożytni Egipcjanie to udowodnili..... walcząc tak uparcie z postępem który uważasz za całe zło mniemam że też uznajesz iż ziemia jest płaska?
   doceń 15
   • Henryk
    10.05.2020 12:06
    Skąd się wzięła czarna ospa i grypa hiszpanka?! Zapewne wiesz, to napisz! Ja nie mniemam, ja po wpisie jasno widzę, że mam do czynienia z ofiarą postępu, która zapewne uważa, że fura, czipsy, smartfon i seks, jest szczytem szczęśliwości.
    doceń 2
    0
 • Scott
  10.05.2020 10:23
  Od skrajności w skrajność. Czy ten wirus jest i zabija? Tak. Czy grypa jest i zabija? Tak. Czy zapalenie płuc jest i zabija? Tak. Można ciągnąć o gruźlicy i innych. Pytanie jak ma się śmiertelność do osób bez chorób wspolistniejacych. Jak podaje się statystyki, bo są kraje, gdzie dużo więcej się płaci za hospitalizacje osób z obecnym wirusem niż chorobami wspolistniejacymi. To ze mamy poważny problem nie zmienia faktu że jeśli badamy ludzi na przeciwciala
  • Henryk
   10.05.2020 12:09
   Czy te stadiony założone trumnami z ciałami zmarłych, to też ściema? Czy już wszyscy uczeni to kłamcy?
   • Scott
    11.05.2020 16:55
    Gdzie był taki stadion?
    doceń 1
    0
   • Scott
    11.05.2020 16:59
    Takie masz właśnie "agrumenty".
    doceń 0
    0
   • Henryk
    11.05.2020 19:41
    We Włoszech!
    doceń 2
    0
   • Scott
    11.05.2020 20:05
    Możesz odpowiedzieć na pytanie? Co mam sobie szukać po całych Włoszech? Bardzo poważne zachowanie. Może po prostu powiedz, że takich stadionów nie było.
    doceń 0
    0
   • Henryk
    12.05.2020 09:17
    Nie masz już czego szukać, zresztą po co? Już tych nieboszczyków pochowali, lub skremowali.
    doceń 0
    0
 • spe
  10.05.2020 10:47
  Istnienie (bądź niestnienie) kosmitów, krasnoludków, jednorożców, albo i wpływu 5G na zdrowie człowieka, to nie są kwestie wiary. Są to kwestie odkrywania prawdy o świacie materialnym. I jak najbardziej możliwe są tutaj jakieś intuicj oraz podejście sceptyczne, gdy pełnej wiedzy na jakiś temat nie posiadamy, jednak traktowanie ich na równi z wiarą staje się zabobonem, czyli rodzajem pogaństwa - i to taka postawa jest sprzeczna z I przykazaniem.
  doceń 6
 • Scott
  10.05.2020 11:06
  Przepraszam za przedzielenie komentarza. Ale chodziło mi o to że badania na przeciwciała dają dopiero lepszy obraz o wirusie. I prawie nikt co mnie dziwi, nie mówi żeby spróbować zmniejszyć ilość chorób współistniejących. Zmniejszyć spożycie śmieciowego jedzenia, zwiększyć ruch nawet na zwykłych spacerach, przestać gonić za pieniędzmi w sposób powodujący ogromy stres, przestawić gospodarkę z trybu polegającego na konsumpcji, a wciąż nie pozwala się nawet bezpiecznie lokować zarobionych pieniędzy w sposób chroniący nawet przed inflacją...bo to osłabi konsumpcję (przecież to nie moje słowa). I korzyści byłyby znacznie przewyższające lżejsze przechodzenie obecnego wirusa.
  doceń 12
  • Henryk
   10.05.2020 12:11
   A co z tymi, którzy udzielają kredytów wszystkim państwom na walkę z kryzysem wywołanym pandemią. Oni mają obejść się smakiem?
   • Scott
    10.05.2020 21:50
    Ileż zarobią? Zobacz na rentowność obligacji. Dziś dużo krajów zrobi dodruk i zbije rentowność nawet do zera. A że trochę inflacja podskoczy to podwójna korzyść, dług się zmniejszy. Jeśli nie wierzysz że tak się dzieje, wczytaj się w niedawny wyrok niemieckiego TK. Mi bardziej chodziło o wypychanie osób które mają mikrooszczędności do "konsumpcja i inwestycje" z którym absolutnie się nie zgadzam. Skutki dla niepotrzebnej konsumpcji, w połączeniu z tanimi kredytami widać dziś. Niektórzy są zadłużeni bardziej niż by mogli w przypadku normalnych stóp procentowych. Jestem też zdania ze zdecydowana większość osób, szczególnie bez wiedzy nie powinna inwestować, widać jak się to kończy na giełdzie, pytanie jak się skończy na nieruchomościach gdzie doprowadzono do bańki. Możliwość bezpiecznego wpłacenia zarobionych pieniędzy, w sposób chroniący przed inflacją powinna być normą. Właśnie ze względu na unikniecie sytuacji mocno stresogennych, które nie poprawiają stanu zdrowia.
    doceń 5
    0
   • Henryk
    11.05.2020 09:15
    Tak jakoś zapomniałeś o bankach.
    doceń 0
    0
   • Scott
    11.05.2020 17:04
    Bzdura, banki kupują dług właśnie w postaci obligacji. W dużej mierze 10 letnich. Reszte już napisałem.
    doceń 1
    0
   • Henryk
    11.05.2020 19:42
    A oprocentowanie kredytów w miarę popytu na nie, będzie takie samo?
    doceń 0
    0
   • Scott
    11.05.2020 20:12
    Może się postaraj zacząć czytać ze zrozumieniem. Jaki ma sens że napisze któryś raz to samo?
    doceń 0
    0
   • Henryk
    12.05.2020 09:21
    Starasz się ukryć złodziejstwo? Wszelki procent od kredytu jest złodziejstwem. Za kredyt należy się tylko tyle, ile wynosi koszt jego obsługi, przy sprawiedliwej zapłacie pracownikom banku za pracę. Horrendalne uposażenia prezesów, też są złodziejstwem!
    doceń 1
    0
 • Henryk
  10.05.2020 12:21
  Ciekawe dlaczego nikt nic nie mówi, że pewnymi ofiarami koronawirusa są wszyscy przeszczepowcy?! Przeszczepowcy przyjmują immunosupresanty, które eliminują wszelką odporność immunologiczną człowieka i w przypadku zarażenia taki człowiek umiera. Przeszczepy to przecież jedno z największych osiągnięć postępu. Czyżby cały postęp na nic? Kit tam z postepem, byle kasa została w odpowiednich kieszeniach.
  doceń 6
 • Cogitare
  11.05.2020 08:16
  Nie dziwię się że ludzie zaczęli mieć swoje teorie i czasem irracjonalne zachowanie w różnych kwestiach.Po tym jak w pandemii korona wirusa wyszło, że nikt nic nie wie.Wszystkie media podają iż virus jest zabójczy,by w następnie dodać iż 90% przechodzi bezobjawowo i może nawet nie wiedzieć że go ma.Specjaliści podają iż nie można zarazić się poprzez dotykanie przedmiotów, listów itd.Po czym nakazują wszystko często dezynfekować.Wirus może żyć w powietrzu ale w ten sposób podobno nie można się zarazić.Specjalisci wiedzą w tym temacie virusa bardzo mało.Dlatego nie dziwi mnie fala różnych dziwnych teorii.Ludzie przestali ufać "specjalistom".Minister zdrowia miesiąc temu wyśmiewa noszenie maseczek.Teraz wprowadzone są obowiązkowo. W sprawie virusa poruszamy się po omacku.I wiemy iż tylko izolacja może go zatrzymać.Czyli nic się nie zmieniło od czasów średniowiecza.No, może tylko nie palimy na stosie kobiet winnych zarazie.
  doceń 20
 • żylasty
  11.05.2020 12:40
  Ciekawy artykuł. Niestety plotka ma dużo większy ciężar "grzeszności" niż się wydaje. Wyssana lub wirtualna rzeczywistość jest dla wielu atrakcyjniejsza
  doceń 8
 • ZawiszaCzarny
  12.05.2020 12:23
  Autorowi (i nie tylko) polecam głos profesora Matyji. Profesor ów jest Polakiem i pracuje w ministerstwie gospodarki Szwajcarii. Mówi jakie jest podejście do tematu 5G w tym kraju. https://www.youtube.com/watch?v=wtNbIk5N-rQ
  doceń 4
 • Juanjo
  12.05.2020 19:21
  A propos fake newsów: czy Gość Niedzielny opublikował sprostowanie do artykułu z dnia 29.03.2020, do którego załączone zostało zdjęcie zrobione w hangarze na lotnisku w Lampedusie, w październiku 2013 roku, po katastrofie kutra, a w artykule opisane jako ofiary koronawirusa z Bergamo? Takie wpadki redakcji drastycznie obniżają wiarygodność tego i innych artykułów.
  doceń 10
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także