Nowy numer 29/2020 Archiwum
 • CSOG
  31.03.2020 09:38
  Martwa pamięć, krótka wiara.
  "Osoby wierzące nie pamiętają Świąt Wielkanocnych bez procesji wielkanocnej, bez wypełnionego kościoła, bez poświęcenia pokarmów.” – To motto intryguje.
  Świąt bez procesji, bez wypełnionego kościoła bez poświęcenia pokarmów nie pamiętają wierzący. Wszyscy wierzący? Rzeczywiście krótka jest obecnie nasza pamięć społeczna, pokoleniowa. Od zbawczej śmierci Jezusa i Zmartwychwstania, do spisania pierwszych Ewangelii minęło od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu lat. Przez ten czas wydarzenia te przechowywano w pamięci i ustnym przekazie. I nie umarły. Żyły w pamięci, zmartwychwstały w pismach. Wiele wcześniejszych zawartych w Biblii wydarzeń przechowywano w społecznej pamięci pokoleń znacznie dłużej, czasami po kilka wieków. A my nie pamiętamy. Ta społeczna demencja nie pozwala nam pamiętać o wierzących spędzających święta w obozach koncentracyjnych podczas II WŚ, na syberyjskich zsyłkach, w okopach Pierwszej Wojny Światowej. Jakie święta pamiętają wierzący chrześcijanie w Syrii, albo w Chinach? Czy wierzący chrześcijanie w Egipcie pamiętają Wielkanocną procesję? Czy rzeczywiście nie pamiętamy, czy raczej nie chcemy pamiętać bo się boimy? Boimy się tych wspomnień, nie lubimy ich. Najchętniej byśmy je wyparli. I czy wszyscy mamy pamięć taką nawet nie krótką, ale wręcz martwą? Jak to pięknie obchodzimy w Moim Kościele dzień Kościoła Prześladowanego. Tak świątecznie go upamiętniamy. I nie pamiętamy? Szczególnie wierzący?
  • Atimeres
   31.03.2020 11:07
   Ci wszyscy wymieniani mogli przeżyć trudne czasy tylko dlatego, że ukształtowali się raczej w warunkach względnej normalności. Ich trudności były lokalne i trwała świadomość istnienia gdzieś normalnego świata i normalnej liturgii.
   A teraz? jakaś inna, nienormalna sytuacja w skali calego Kościoła....
   doceń 0
  • Bywaj
   31.03.2020 11:44
   @CSOG Dziękuję za ten wpis. Muszę uderzyć się w piersi - nie pamiętałem.
   doceń 0
 • CSOG
  31.03.2020 09:38
  Apostołowie za zamkniętymi drzwiami.
  Taki prawdziwy jest ten Wielki Post. Taki autentyczny. Apostołowie w obliczu ukrzyżowania i śmierci Jezusa zamykają się za zamkniętymi drzwiami. Apostołowie nie dowierzają kobietom powracającym od grobu Jezusa z radosną nowiną. Apostołowie zmierzający do Emaus pogrążeni w zwątpieniu, bo nie rozumiejący właściwie wydarzeń których byli świadkami. «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało». Jezu czy naprawdę nie wiesz co się teraz dzieje? Czy może nie wiedzą i nic nie rozumieją ci, którzy widzą tylko śmierć i nie potrafią rozpoznać zmartwychwstałego Jezusa stojącego tuż obok nich?
  Jakże podobni są nasi dzisiejsi apostołowie do tych apostołów pierwszych, sprzed dwóch tysięcy lat.
  Jakże zalęknieni są dzisiejsi apostołowie, jakże nie rozumiejący tego co się dzieje. Bojący się zamkniętych kościołów, braku procesji i tradycyjnego święcenia pokarmów. I nie chodzi o to żeby, biec zaraz wbrew zakazom sanitarnym do kościelnych budynków i kasłać na siebie na procesjach. Biegnąc, chociażby myślami do kościoła, jak biegli do pustego grobu apostołowie co zobaczymy? Że grób i kościół pusty oznacza dla nas, że Jezus nasz Pan umarł, czy że zmartwychwstał?
  Kogo najbardziej przeraził pusty grób? Czy nie tych, którzy bali się Zmartwychwstania i życia bardziej niż bali się śmierci?
  Zasmuciła mnie ta zapowiedź orędzia Przewodniczącego KEP. Brzmi podobnie jak wypowiedzi większości biskupów w ostatnim czasie. Brzmi bojaźnią, przerażeniem, zwątpieniem, niemocą, jak pierwsza noc po ukrzyżowaniu Jezusa.
  A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».
  […]
  A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».
  W czasie pandemii też jest z nami. Nie bójcie się.
  doceń 8
 • Anonim (konto usunięte)
  31.03.2020 10:06
  A ja bym też prosiła Księdza Arcybiskupa o ujednolicenie zasad obowiązujących we wszystkich diecezjach, bo rozbieżności w dostępie do Eucharystii, do sakramentu pojednania, a nawet po prostu do kościoła są w skali Polski ogromne. I wprowadzają niepotrzebny zamęt w i tak już skołatane serca. "Ja Jestem Zmartwychwstanie i Życie. Czy wierzysz w to?..."
  doceń 0
 • teofanes
  31.03.2020 11:34
  Żadne przemówienia abp Gądeckiego nie zastąpią Mszy Wielkanocnej, nie zastąpią zamkniętych kościołów. Ograniczenie liczby uczestników Mszy św. do pięciu osób i wypędzenie ich przed telewizory jest aktem nieprzyjaznym w stosunku do wiernych świeckich. Warto abpowi przypomnieć, że ryzyko zarażenia się wirusem w sklepie czy w autobusie jest znacznie wyższe (bo jest więcej ludzi stłoczonych na małym obszarze) niż w kościele. I proszę nie mówić, że do sklepu to koniecznie trzeba chodzić (owszem, trzeba), a do kościoła to już nie, bo to NIE JEST postawa człowieka wierzącego.
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama