Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • spe
    26.03.2020 11:09
    Pytanie też, czy cały ten wysiłek podejmować mamy tylko po to, żeby z jeszcze większym impetem powrócić do "szwendania się po galeriach, wydawania rzeczy na zbytki czy [..] oglądania meczów Napoli i Barcelony"?
    doceń 3
  • Lucjan_Biel
    26.03.2020 11:46
    Lucjan_Biel
    Sęk w tym, że ja się nie boję. I tego się boję.
    doceń 13
    • CSOG
      26.03.2020 12:29
      :) Zapisuję sobie tą maksymę jako motto na kolejny tydzień :)

      Przypomina mi się pewna anegdota: Spowiadająca się osoba wyznaje księdzu, że pewien grzech lekki sprawił jej tak ogromną przyjemność, że nie potrafi żałować, że go popełniła. Ksiądz widząc, że grzech nie był ciężki, mając przed sobą grzesznika dla którego bardzo pragnął rozgrzeszenia, zadał mu pytanie: " -A czy przynajmniej żałujesz, że nie żałujesz? - Tak! - Wiec udzielam ci rozgrzeszenia."
      Wiem to bardzo nie teologiczne. Ale śmieszne.
      doceń 7
  • CSOG
    26.03.2020 13:54
    Recolligere – to zbierać na nowo.
    Typowe rekolekcje trwają zwykle cztery dni, wliczając niedzielę. Pod koniec zazwyczaj jest okazja do spowiedzi. W XXI wieku powstały nowe możliwości, rekolekcje radiowe, rekolekcje internetowe, rekolekcje na facebooku, a nawet on-line, i telewizyjne. To wszystko, są to tylko środki przekazu informacji. To kanały jakimi może i powinna dotrzeć do nas informacja z określoną treścią pouczenia.
    Sednem jest jednak ostateczny cel jakiemu wszystko to ma służyć. Rzeczywista odnowa ma nastąpić wewnątrz nas. To czas, w którym na nowo mamy pozbierać najważniejsze cząstki, porozrzucane po życiu fragmenty naszej wiary. Naszej miłości.
    „Rekolekcje skierowane są do każdego.” Tak opisują swoją akcję rekolekcyjną jeszcze w 2012 r twórcy rekolekcji on-line na portalu.mocneslowo.pl. „ To codzienna porcja inspiracji do lepszego życia” –wybrzmiewa kolejna reklama tej formy ewangelizacyjnej. To rzeczywiście wartościowa inicjatywa i warto ją zareklamować, zwłaszcza w kontekście obecnych okoliczności i realiów społecznej akcji #zostanwdomu.
    Jednak równie słusznie dostrzega autor felietonu Bóg ma dla nas jeszcze lepsza propozycję. Oto bowiem przez okoliczności realiów zewnętrznych jesteśmy zaproszeni do być może najlepszych rekolekcji w naszym życiu. Rekolekcji zmuszających nas w sensie dosłownym do zebrania na nowo swojej wiary wewnątrz siebie bardziej niż w zewnętrznych tego przejawach.
    Sam Pan Bóg zaproponował nam akcję #Zostań w Bogu!
    doceń 2
  • Lucjan_Biel
    26.03.2020 14:49
    Lucjan_Biel
    Dzisiaj redaktor ma dzień łaski dla tradsów. Nie chłoszcze ludzi cytatami z Biblii. Wykazał się empatią po ostatnim artykule?
    • CSOG
      26.03.2020 16:36
      Diagnostyka i terapia.
      Trzeba dopuścić do siebie myśl, że niezapodziewane zagrożenie jakie spadło na nas niespodziewanie, nie tylko niesie chorobę i śmierć. Możliwe, że diagnozuje w nas nasze słabe i niezdrowe miejsca. Taka diagnostyka z uwypuklającym obrazowanie kontrastem. Możliwe też, że okaże się uzdrawiającym lekiem złych nawyków czy to higienicznych czy religijnych :)
      Może to nie tylko lek na lęk?
      doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także