Nowy numer 21/2020 Archiwum
 • CSOG
  22.02.2020 12:10
  Ktoś tam jest!
  Czy „nie mamy żadnych dowodów na to, że we wszechświecie, gdzieś poza Ziemią, funkcjonuje życie”?
  Pomijając całkiem nieźle udokumentowany i udowodniony fakt Zmartwychwstania człowieka, Jezusa z Nazarethu, pomijając fakt kilkukrotnego ukazywania się Zmartwychwstałego wielu osobom; innych dowodów na to, że we wszechświecie, gdzieś poza Ziemią, funkcjonuje życie nie ma. To fakt.

  Jeszcze kilka wieków temu rozumiano, bez najmniejszych wątpliwości, że niektóre dziedziny, nazwijmy to nauki, wymagają koherencji. Fizyka nie ma możliwości funkcjonować w oderwaniu od matematyki. Podobnie astronomii nie da się badać bez matematyki i fizyki. Onegdaj uważano, że świata całościowo nie da się zrozumieć, a tym bardziej odkrywać bez istnienia i rozumienia filozofii. Tak przynajmniej funkcjonowało to w świecie greckim. W mentalności semickiej świata nie dawało się zrozumieć i odkrywać bez Boga. Przy czym całkowicie naturalnym było w tym systemie myślowym założenie a priori, że skoro Bóg jest w jakimś świecie człowiekowi niedostępnym, to istnieje obszar tajemnicy, która nigdy przez człowieka nie zostanie poznana i zgłębiona. Dziś, w XXI wieku prof. Meissner w dosyć przystępny sposób wyjaśnia, że dowiedziono to już nawet naukowo. Istnieją obszary immamentnie niemożliwe ludzkiemu poznaniu i zbadaniu. Tak fizycznie skonstruowany jest świat, który znamy.
  Bardzo często trudno jest nam jednak z tym faktem się pogodzić. Faktem jest również, że gdyby nie ta naturalna ludzkości ciekawość i niepokorność zmuszająca nas do sięgania po niemożliwe, nie rozwijalibyśmy się tak jak się rozwijamy.
  A zatem z łatwością pomijamy fakt, że we wszechświecie, po za Ziemią istnieje życie, którego nie poznamy za życia, na korzyść poszukiwań innej podobnej nam cywilizacji życia.
  Cywilizacji … ale jakiej? Jaką chcielibyśmy znaleźć odkryć i dotknąć jej obecności? Istnieje pewne ryzyko, że przerastająca nas intelektualnie i przewyższająca swoimi możliwościami nasze możliwości, mogłaby nas zdominować, a nawet unicestwić. Z kolei gdybyśmy napotkali na naszej drodze i dotarli do słabiej rozwiniętej kultury, mam poważne podstawy do obaw, że podzieliłaby ona los rdzennych kultur, społeczeństw i cywilizacji Indian obu ameryk, aborygenów Australii, Eskimosów i plemion afrykańskich. Dostaliby od nas puszki z Coca-colą, Adidasy, po czym zamknęlibyśmy ich w nieogrzewanych, głodujących skansenach-gettach z możliwością wizytowania przez turystów.

  A zatem, może lepiej będzie jeśli radiowe błyskotrzaski pozostaną jedynie ciekawą tajemnicą. Mam też swoją cichą nadzieję, że jeśli we wszechświatach i zaświatach istnieje jakakolwiek „inteligentna” cywilizacja, to jej inteligencja podpowie jej niegłupią myśl, że lepiej będzie i dla nich i dla nas, jeśli nie pozwolą się nam odkryć( za naszego życia). Może to nie uratuje nas, ale z pewnością nie zaszkodzi im.

  P.S Wracając do myśli o naukowo udowodnionych obszarach tajemnicy immanentnej to jedną z najprostszych przeszkód do dotknięcia innych form egzystencjalnych może być chociażby czas, w którym my ludzie jesteśmy uwięzieni. Czas to taka drobna barierka, albo jak ktoś woli wielki mur, o którym Einstein powiedział: jeżeli dla jednego układu odniesienia dwie rzeczy dzieją się w różnym czasie, to dla innego układu odniesienia te same rzeczy mogą się dziać w tym samym czasie. Warto o tym pomyśleć szukając „obcych” lub „swoich”, bo zapewne patrzą na nas, a my możemy tylko zastanawiać się czy patrzą z politowaniem, czy z serdeczną wyrozumiałością?
  doceń 3
 • HA2O
  22.02.2020 17:37
  Intuicja daje do myślenia , że w tak niewyobrażalnie wielkim Wszechświecie , który wciąż się rozszerza (down-up -nie tylko gwiazdy ale i atomy) obserwując świnie , które czekają na obiad lub właśnie kompsumują , widok kota na parapecie chlewni wydaje się tylko złudzeniem lub nierealnym dla obserwatora , który odważy się założyć , że nasze wyobrażenia mają moc stwarzać nowe wszechświaty jak i tych którzy je zamieszkują ...
  doceń 0
 • halinkaa
  22.02.2020 21:53
  czy nie można pisać o rzeczach bliższych czytelnikowi - twutlenek tytanu w żywności kosmetykach oraz wszelkich tabletkach od suplementów po leki na wątrobę, co naprawdę się rozpyla z chemitrailsów lub że szczepionki podawane przed 6 m-cem życia dziecka to bio hazard, o co chodzi z 5G itp. bąki puszczane przez kosmitów 0,5 mld lat temu raczej słabo jak na tak poczytną gazetę
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji