Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • CSOG
    15.01.2020 19:04
    Przy rozpalonym do czerwoności straganie global mediów, stają dyskutanci, specjaliści od wszystkiego. Wszyscy wiedzą wszystko i wszystko komentują. Jakże ważny jest w tym wszystkim wyważony głos dziennikarski dostrzegający, że może być tak, albo inaczej.
    To stara góralska prawda, naprawdę godna częstszego przypomnienia. A zatem:
    Może być tak, albo inaczej ...
    • dziadkalwaryjski
      16.01.2020 15:27
      ...może być tak, albo inaczej... dopóki Kościół autorytatywnie nie stwierdzi że JEST tak, że to jest prawdą wiary.
      doceń 0
  • CSOG
    16.01.2020 19:00
    Społecznościowa siła rażenia.
    Jestem winien Papieżowi jako głowie kościoła posłuszeństwo.
    Czy jednak jestem zobowiązany myśleć jak papież, czuć jak papież, rozumieć jak papież? Mam swoje własne serce i sumienie, swoje życiowe doświadczenia i przeżycia, które mnie kształtowały; jestem kim jestem.
    W okresie dwóch tysięcy lat zmieniło się bardzo wiele. Prądy filozoficzne, nauka technika, ustroje społeczne; można by długo wymieniać. Nie zmieniła się prawda.
    Dwa tysiące lat temu Jezus szedł nauczać tłumy. Dziś tłumy mogą z domowych zacisz i pieleszy nauczać Kościół. To również uległo zmianie. Kościół wsłuchujący się w głos ludu zamiast wsłuchiwać się w głos Boga. To się chyba nazywa demokracja. Może to i postępowa droga, może nowomodna, ale … niebywale niebezpieczna. Obecny następca św. Piotra goni ducha czasów. Jakby tracił z oczu, że Duch Święty z czasem nie ma problemu. Kiedy nauczał Jezus, mogło się wydawać (nawet dziś może), że wyprzedzał swoją myślą czasy. Nie tylko te Jemu współczesne, nawet te współczesne nam. Kiedy mówił „Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.” Czy dziś Kościół przypadkiem nie traci z oczu wieczności? Czy oddając się doczesnym sprawom ważnym, nie zapomina o najważniejszych sprawach ponadczasowych? Gdyby, co nie daj Boże, tak się stało … Ogarnia mnie smutek, że mogłoby tak się kiedyś zdarzyć. Afery z życia osobistego kapłanów, problemy osób w związkach niesakramentalnych, problemy ludzkie z płciowością i osobowością, ekologia, biedy ludzkie i dramaty. To zawsze było. I będzie. Bóg dotrzymując swojej obietnicy danej człowiekowi. Jest z człowiekiem zawsze, przy wszystkich ludzkich niedomaganiach, kłopotach, problemach i biedach. Pytanie brzmi czy człowiek zechce być z Bogiem, czy zechce żyć z Bogiem? Czy Kościół w całej swojej grzesznej biedzie zechce wiernie trwać przy Bogu? Bóg kocha, Bóg wybacza, Bóg jest wierny swojemu ludowi. W zamian oczekuje tylko wierności i posłuszeństwa. A z tym coraz bardziej nam pod górkę.
    Czy tylko ja mam wrażenie, że pokochaliśmy wygodę tak bardzo, że próbujemy nieco dopasować Boga do współczesnych realiów społecznych?
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także