Nowy numer 21/2020 Archiwum
 • Dremor_
  24.12.2019 10:52
  Dremor_
  Naturalna ewolucja nie musi stać w sprzeczności z poglądem, że Bóg stworzył człowieka, ale podważa całą teologię dotyczącą pojęcia grzechu pierworodnego. Obawy te wyraził Pius XII w encyklice Humani Generis. Obecnie jest to największy przypadek, gdy nauka wprost przeczy wierze i niemożliwe jest pogodzenie obu poglądów.
  • TOMTOM
   24.12.2019 19:48
   No właśnie kiedyś się zastanawiałem nad paradoksem - skoro teoria ewolucji akceptowana przez Kościół wyklucza dosłowne rozumienie historii Adama i Ewy, a to oni sprowadzili na ludzi grzech pierworodny to sensu stricte go nie było. Za co więc umarł Chrystus? Czy takie obawy wyraża ta encyklika?
   • Dremor_
    24.12.2019 22:53
    Dremor_
    Mniej więcej tak. Humani Generis potępia tak zwany poligenizm, czyli koncepcję, wędle której w toku ewolucji mogło istnieć więcej niż dwoje ludzi, którzy dali początek gatunkowi ludzkiemu. Pius XII nazwał ten pogląd herezją. Dziś nauka mówi, że nie ma możliwości, by cała dzisiejsza ludzkość pochodziła od jednej pary.
    doceń 0
    0
 • Anonim (konto usunięte)
  24.12.2019 11:45
  Ten, Ktory byl poslan przez Ojca na swiat by stac sie czlowiekiem - narodzil sie z ciala z Maryi, ktora byla posluszna mezowi swemu Jozefowi. Oskarzon falszywie przez nasienie weza umeczon skonal na drzewcu - w ten oto sposob zgladzil wszelki grzech, ktory od zlego pochodzi. Syn oddal zycie za Swego Ojca, bo to co Bog stworzyl jest doskonalym, a my stoworzeni na Jego podobienstwo. To diabel wraz ze swymi aniolami jest przyczyna wszelkiego zla. Diabel, ktory nienawidzi czlowieka. To Bog gdy stworzyl ziemie i pierwszego czlowieka i widzal, ze bylo doskonale. Diablu (a imion u niego wiele) nakazal, ze oddal poklon czlowiekowi - ten sie zbuntowal mowiac; nie bede sie klanial stworzeniu...i tak sie zaczely wszelkie zlo i nieszczescia...pokonan przez Jezusa Chrystusa, w Ktorym i przez Ktorego jest tylko zbawieni - zycie wieczne. I nie ma pod niebiosami innego imienia, w ktorym bylo by zbawienie.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama