Nowy numer 07/2020 Archiwum
 • Gosia789
  03.12.2019 21:19
  Bo kiedyś to mieliśmy mężczyzn a teraz w dużej mierze to już tylko faceci... niestety z drugiej strony na kobiety też czasami mówi się facetki... i trochę to oddaje rzeczywistość
  doceń 12
  • Dremor_
   04.12.2019 11:10
   Dremor_
   Mój ulubiony argument, że kiedyś to byli mężczyźni, a teraz mężczyzn nie ma.

   To tak tylko przypomnę, że w tym mitycznym "kiedyś", jeszcze na początku XX wieku zasady wychowania chłopców zakładały, że w chwili zawarcia małżeństwa dobrze, by chłopak był doświadczony seksualnie, a kobieta była dziewicą. W tym celu nastolatkowie "z dobrych domów" utrzymywali kontakty seksualne z pokojówkami i służącymi, a w Warszawie istniał specjalny dom publiczny dla młodych arystokratów.
   Nie zapominajmy też, że w tym mitycznym "dawniej" zdrada męża stanowiła grzech o wiele mniejszej wagi, niż zdrada żony. Panowało przekonanie, że "mężczyzna musi". Przekonanie to rzutowało też na doktrynę kościelną, która przez wieki sankcjonowała tak zwany "obowiązek małżeński". Dziś nazywa się to "gwałtem małżeńskim".
   doceń 7
  • Gosia789
   04.12.2019 11:55
   Nie wszystko kiedyś było lepsze, każde czasy mają swoje grzechy, co nie znaczy że to że mężczyźni zniewieściali to nie problem. Odpowiedzialność to odwieczny problem, ale wydaje mi się że kiedyś każdy wiedział co to, tylko nie każdy dawał radę zrealizowac, a teraz powoli dochodzi do tego, że już mało kto będzie wiedział co to w ogóle jest
   • Dremor_
    04.12.2019 12:11
    Dremor_
    Sugerujesz, że dziś mężczyźni są zniewieściali, a dawniej to byli męscy? Znów brak znajomości historii. Dość wspomnieć wiek XIX, gdy ideałem mężczyzny był romantyk, szczupły, o długich palcach, umierający młodo z powodu samobójstwa z miłości. Wcześniej to mieliśmy rycerzy, którzy miłość do towarzysza broni i własnego konia stawiali wyżej, niż miłość do małżonki, której potrafili nie widzieć przez lata, uganiając się na wojnach i polowaniach, szukając uznania bogatym strojem i złotą zbroją między innymi rycerzami. O starożytności to nawet nie mówię, wystarczy sięgnąć do dzieł Platona, który opisuje miłość między mężczyznami jako ideał miłości, bo nie splamiony chęcią posiadania potomstwa.
    Bliższe czasy XX wieku wcale nie były lepsze, może pamiętasz jeszcze hipisów, gdzie często nie dało się chłopaka od dziewczyny odróżnić, bo nosił dzwony, długie włosy i koszulę w kwiaty. Wcześniej były czasy Elvisa, którego fanów nazwalibyśmy dziś "metroseksualnymi", z przesadną dbałością o fryzurę, paznokcie, a czasem nawet makijaż. A lata 80, z różowym kreszem, brylantyną na włosach i drobnymi loczkami to chciałbym wymazać z pamięci :)
    doceń 3
    0
 • DNA
  04.12.2019 09:16
  W ten sposób mężczyzna stał się przedmiotem z plastiku, prosto z sexshopu , do zaspokajania pożądliwych kobiet. Czyli kobieta rzecz i mężczyzna rzecz. Pytanie jak to się odbija na zdrowiu fizycznym i psychicznym... bo o skutkach ubocznych tego podłego eksperymentu nic jeszcze nie wiem... a czas robi swoje.
  doceń 9
 • spe
  04.12.2019 09:45
  Grzech antykoncepcji zamienił w ludziach poczucie odpowiedzialności na unikanie odpowiedzialności.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji