Nowy numer 04/2020 Archiwum
 • Bakluk
  27.11.2019 11:55
  Zgadza się! O. Pelanowski zrobił, napisał i powiedział wiele dobrego, co jest skarbem i inspiracją dla wielu. Ale jak się robi zbyt wiele dobrego, a ludzie zaczynają mówić o nim prorok, to pojawia się olbrzymia pokusa pychy i gdy zaczynamy z nią flirtować, to Bóg dopuszcza na nas błędy, upadki. Teraz ma albo drogę odstępcy podkopującego autorytet Piotra albo drogę skruchy, pokory i posłuszeństwa. Oby wybrał tę drugą. Trochę taka historia Nabuchodonozora.
  doceń 12
 • Calafus
  27.11.2019 13:32
  Z oficjalnie dostępnych informacji nie możemy stwierdzić w jakiej faktycznie sytuacji prawnej znajduje się o. Augustyn. Nie możemy też dokonać oceny jego postępowania. Sam w ostatniej swojej książce napisał, że aktualnie znajduje się poza wspólnotą zakonną. Uznał, że obecny papież jest heretykiem. Odważne, ale czy ma rację czas pokaże.
  doceń 7
 • spe
  27.11.2019 17:42
  Również sądzę, że w obecnym czasie Pan nas wzywa w Swoim Kościele do wzrostu miłości wzajemnej, jako jedynego wyjścia z sytuacji, która stała się jak ucisk. Ostatecznie kochać mogę nawet brata czy ojca, który według mnie błądzi, choćby nie przyjmował on napomnień, czy wręcz stracił rozum.
  doceń 1
 • gan
  27.11.2019 21:57
  gan
  Widzę, że nie tylko ja pomyślałem o o. Augustynie. We wszystkich tego typu wypowiedziach dziennikarzy Gościa, Pana Jacka, a także Pana Marcina boli mnie całkowity brak polemiki z argumentami, które głosi o. Pelanowski. Najłatwiej jest wyłączyć myślenie i trwać z uporem na stanowisku, że każda krytyka papieża lub "synowskie upomnienie" to od razu nieposłuszeństwo. Czy przeoczyłem w GN artykuły, które takim jak ja - prostym owieczkom - wyjaśnią jak pogodzić wierność Ewangelii z wieloma posunięciami biskupa Rzymu oraz jego świty? Apeluję o to by - w pierwszej kolejności nasi Pasterze (kardynałowie i biskupi), a dalej także właściwie wyedukowani świeccy zechcieli zabrać głos nie w sprawie jednego zakonnika, ale w sprawach najważniejszych, czyli zamętu i chaosu, który rozpętywany jest na naszych oczach oficjalnymi dokumentami stolicy apostolskiej. I naprawdę nie chodzi mi o herezje, które rzekomo powtarza za pontifexem z pamięci lewicowy włoski dziennikarz Scalfari, ale o oficjalne dokumenty, jak np. deklaracja z Abu Zabi, czy pogański kult Pachamamy w ogrodach watykańskich. Proszę, wyjaśnijcie to, a nie skupiajcie się na osobie zakonnika, który być może w swojej miłości do Kościoła i Chrystusa odchodzi od zmysłów, gdy widzi tę ohydę spustoszenia w Świątyni Bożej.
  doceń 14
 • Bakluk
  28.11.2019 13:31
  Piotr naszych czasów - papież Franciszek, jak nikt nakierowuje swoje wysiłki na pokój, dialog, pokorę. Tego dzisiejszy świat, pełen egoizmu i pychy potrzebuje najbardziej. Każdy papież jest dany i odpowiedni na każde czasy. Maryja w Fatimie i do ks. Gobbiego mówi jasno. Nie dadzą się zwieźć Ci co będą przy niej i przy papieżu. Są hierarchowie, którzy bardzo mieszają (tutaj można znaleźć Judasza) i papież Franciszek ma bardzo, bardzo trudno w tym egoistycznym pełnym pychy świecie, której musi stawić czoła.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji