Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Erich
    22.11.2019 13:36
    Jak długo jeszcze słowa D. Tuska będą powtarzane jak frazes, w dodatku niezgodnie z pierwotną intencją? A wystarczy przeczytać ten tekst, żeby zobaczyć, że zostały użyte w zupełnie innym znaczeniu, niż to, które się mu wmawia. Przypomina mi się anegdota, kiedyś mój kolega powiedział mi: A wiesz, że w Biblii są słowa "Boga nie ma"? Po czym zacytował całość: "Mówi głupi w swoim sercu, Boga nie ma". Tak mniej więcej jest ze słowami, że "Polskość to nienormalność".

    Co do multikulturalizmu natomiast - można spojrzeć na to z tej strony, że to powrót do sytuacji sprzed XIX wieku, czyli czasu, kiedy zaczęło się w Europie myślenie w kategoriach narodowych. Historia narodów w Europie i państwa narodowych jest bardzo krótka - w Polsce zaczyna się dopiero... w 1945 roku i to wcale nie na mocy decyzji Polaków.

    Trzecia sprawa - kapitalizm. Sprzeciw wobec niego jest także znamieniem dzisiejszej "prawej" strony politycznej - rozliczanie za dzikie przemiany gospodarcze po 1989 roku. W końcu konkurencja zakłada, że są wygrani i są też przegrani.
    doceń 28
  • seitz
    22.11.2019 13:58
    "Polskość to nienormalność — takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi." D.Tusk.
    doceń 18
    • Erich
      22.11.2019 15:06
      No właśnie! Cytat wyraźnie wskazuje, że autor nie tylko nie odrzuca polskości, ale wręcz pisze o szalonym, religijnym z ducha (wierzę, choć to absurdalne) podejściu do polskości. Jeżeli już, to chodzi tu raczej o odrzucenie romantycznej wersji polskości na rzecz pozytywistycznej (Brzozowski).
      doceń 15
    • Erich
      22.11.2019 15:07
      Tylko że aby to zobaczyć, trzeba czytać. A dziś upajamy się w mediach społecznościowych twitterowymi frazesami i fake-prawdą...
      doceń 17
      • Dremor_
        24.11.2019 08:59
        Dremor_
        Redakcja usuwając wpisy na temat bańki informacyjnej tylko potwierdza moją tezę o ograniczaniu informacji swoim czytelnikom.
        doceń 8
        0
  • Urszula1983
    22.11.2019 15:16
    Demokracja i tolerancja religijna w XVI wieku,to jest mit.Demokracja dotyczyła niewielkiej części społeczeństwa,a tolerancja była krótko i nie dla wszystkich wyznań.
    doceń 20
    • staho
      24.11.2019 15:50
      staho
      Równie dobrze mogłabyś zarzucać Chrobremu, że nie było ogólnodostępnych szpitali ani bibliotek. Demokracja w Polsce była powszechna — dotyczyła wszystkich _obywateli_. Inną rzeczą jest, czy to dobrze, czy źle.
      • Dremor_
        24.11.2019 18:33
        Dremor_
        "Demokracja szlachecka" jest klasycznym przykładem oligarchii, a nie demokracji.
        doceń 7
        0
  • velario-new
    23.11.2019 09:11
    Jak PiS rozumie "normalność" widzieliśmy, na przykładzie pani marszałek Witek, w czwartek wieczorem w Sejmie podczas głosowania nad wyborem kandydatów do KRS: łamać prawo tyle razy, aż wynik głosowania będzie taki jakiego oczekuje pewien zwykły poseł.
    doceń 19
  • jurek
    23.11.2019 13:04
    jurek
    "Polska normalność". Podaje obrazek: kilka dni temu w dużym miescie powiatowym jadę samochodem i widzę patrol Policji. Godzina ok. 11.00 (przed południem). Wychodzi z samochodu policjant i nie interesujac sie przejeżdżającymi samochodami zatrzymuje rowerzystę (normalnie ubrany - wyglądał na jadącego do pracy) i każe mu dmuchać w alkomat.
    doceń 9
  • Tobi
    23.11.2019 15:28
    Gerhard Müller powiedział: "Jest antychrześcijańska fala w Polsce, tak niszczycielska jak kolaboranci w czasie rozbiorów w XVIII i XIX wieku, kiedy Polska była podzielona pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię. Byli wówczas i zdrajcy. Myślę, że ci ludzie, którzy są przeciwni katolickiej tożsamości Polski to zdrajcy i wrogowie polskiej kultury i tożsamości. Mam nadzieję, że ci ludzie przestaną niszczyć własną polską tożsamość. Bez wiary katolickiej Polska będzie niczym, tylko pustym terytorium, które można by wypełnić ludźmi żyjącymi tutaj."
    • Dremor_
      24.11.2019 09:11
      Dremor_
      Łączenie wiary katolickiej z kwestiami narodowymi jest jedną z gorszych rzeczy, jakie człowiek zrobił religii.
      • staho
        24.11.2019 15:53
        staho
        Masz za złe Jezusowi, że płakał nad Jerozolimą? O Jeremiaszach i innych Dawidach szkoda wspominać.
        doceń 2
        0
      • Dremor_
        24.11.2019 18:56
        Dremor_
        Nie wiesz, że sytuacja Narodu Wybranego zmieniła się wraz z Odkupieniem i że od tego czasu Bóg w ekonomii zbawienia przestał mieć wzgląd na naród?
        doceń 5
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także