Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • wujek_Olek
    18.11.2019 12:36
    wujek_Olek
    Przepis na Nobla? Konformizm, zawsze z prądem, jak śmieci i padlina, POstępowe to i .Nowoczesne.
    doceń 12
  • Kopyrda
    18.11.2019 15:48
    Z pelnym szzcunkiem dla autora: Chorwacki, serbski icczarnogorski, to ten sam jezyk,
    doceń 0
  • seitz
    18.11.2019 17:20
    Zaangażowana w politykę polityczka ze swoim słynnym apelem o obalenie dyktatury w kolejnych demokratycznych wyborach na 4 godziny przed ciszą wyborczą w październiku.
    doceń 6
  • Yanosh
    18.11.2019 17:20
    Od 50 niemal lat podstawowym składnikiem przepisu na Nobla - jest lewicowość. Do prozy pani Tokarczuk ma stosunek krytyczny (nie jako krytyk!), ale nie lubię pisarzy, którzy usiłują za wszelką cenę pisać historię, a nie literaturę. Pani Tokarczuk tym się różni od J.I.Kraszewskiego czy Sienkiewicza czy nawet Rzewuskiego ("Pamiątki Soplicy" , że tamci pisarze swoje pierwsze 20 lat "Myślnego" życia spędzili na poznawaniu źródeł historycznych lub żyli atmosferą historii , które wykorzystywali w swoim pisarstwie. Pani Tokarczuk diametralnie odwrotnie ! Ona stwarza źródła swoim pisarstwem usiłując narzucić kłamliwy obraz dziejów, że na nic już nie ma miejsca. Marcel Reich Ranicki niemiecki Żyd polskiego pochodzenia, niemiecki krytyk literacki poznał się na Tokarczuk i ostro skrytykował jej prozę ... i miał rację. A czytał Tokarczuk nie w przekładzie, a po polsku. Co mogę zrozumieć, to fakt, że red. Babuchowski na zasadzie antytezy do ks. prof. Szymika po dyskusjach w redakcji "GN" napisał "przyjazny" Tokarczuk niniejszy artykuł. Nie można jednak np. Ksiąg Jakubowych napisać przeczytawszy "coś" o Franku, Drużbackiej czy Chmielowskim (przeczytawszy od deski do deski jego encyklopedię", bo wyjdzie z tego "misz masz" - i "koń jaki jest każdy widzi"!
    doceń 8
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także