Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    19.09.2019 13:49
    Pierwszy problem, sztywny kurs złotego pozwolił wyprowadzić z Polski wiele miliardów dolarów. Poza tym tak to jakoś z Balcerowiczem, że co innego pisał, a pisał sensownie, a co innego robił, wręcz przeciwnie. Lepiej by nam było bez tego całego planu, planu wielkiej "jumy".
    doceń 2
  • Anonim (konto usunięte)
    19.09.2019 15:07
    W Polsce największym problemem są nieustanne zmiany polityki gospodarczej. Co ekipa to zmiana koncepcji.
    Reforma Wilczka i późniejsza Balcerowicza miałaby lepsze efekty gdyby ich nie zaniechano przy zmianie władzy.
    Tak samo było z reformami Służby Zdrowia (Kasy Chorych) i reformą emerytalną (obniżenie wielu emerytalnego, likwidacja OFE) czy deformą szkół.
    doceń 1
  • ksiegowy
    19.09.2019 22:17
    Jeśli w ciągu ćwierćwiecza transformacji po 1990 r. byliśmy liderem przemian to znaczy, że wybrany model miał wiele sensu. Już od wielu lat to nie niskimi płacami konkurujemy, ale przede wszystkim kompetentną, wykształconą kadrą (warto wspomnieć np. o dużej liczbie tzw. centrów usług biznesowych, czyli wielu firmach nowych technologii, np. producentów gier). Do tego wiele polskich firm stało się znaczącymi eksporterami, choćby wspomnieć o takich firmach jak CD Projekt, Fakro, czy Amica. Nawet można wymieniać całe branże, w którym notujemy eksportowe rekordy, jak okna, meble, AGD, kosmetyki, jachty, o wielu produktach rolnych nie wspominając.

    Niemal wszystkie polityczne obozy już w Polsce rządziły. Raz było lepiej, raz gorzej. I trzeba zastanawiać się co było lepsze, a co gorsze. Np. minimalna pensja ma coraz mniejsze znaczenie, bo nawet sieci handlowe dawno już płacą więcej niż minimalna gdyż nie mogą znaleźć ludzi do pracy.

    Pytanie: „jak stać się bogatym” ? A jak stały się bogatymi inne narody, np. Szwajcarzy?
    Dlaczego np. taką wagę przywiązują do bezpośredniej demokracji i referendum?
    Dlaczego to edukacja jest tam kluczem do sukcesu, a promowana jest kreatywność i innowacyjność?
    Dlaczego niezależne i sprawne sądy są takie ważne w codziennej działalności gospodarczej?
    Dlaczego zamiast chcieć łatwych pieniędzy 76,9% Szwajcarów odrzuciło pomysł dochodu gwarantowanego? Może jednak to „oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”…

    A rządzący zamiast 40+ podwyżek podatków i opłat niech pozwolą ludziom pracować i się bogacić.
    doceń 9
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także