Nowy numer 15/2024 Archiwum
  • wietrzyk11
    21.09.2019 19:13
    A czy Autor tego artykułu sprzedał już mieszkanie, samochód, komórkę i laptopa? Czy podjął zgromadzone na koncie pieniądze i rozdał ubogim? Czy zdecydował już, do którego kraju misyjnego uda się boso z posługą? Czekamy na relacje.
    • AWIK
      18.10.2019 10:36
      Czy autor tego artykułu namawia Ciebie, żebyś wszystko co masz rozdał, czy raczej próbuje uzmysłowić, że celem Katolika nie jest gromadzenie wszelakich dóbr materialnych, tylko praca nad tym, żeby stać się Nowym Człowiekiem, żeby po śmierci zyskać życie wieczne. Nie ma niczego złego w rzeczach materialnych, dopóki w Twoim życiu zachowana jest odpowiednia hierarchia: Bóg - małżonek - dzieci. Jeśli zdobywanie dóbr materialnych, nie jest wyżej w hierarchii niż ww. to wszystko jest ok.
      doceń 4
  • Beszad
    18.10.2019 11:30
    Beszad
    Z wielką uwagą przeczytałem ten tekst, który wlał w moje serce wiele radości i spokoju - choć pozostawił tez pewien Boży niepokój. Ale, jak widzę, podejmowanie tych tematów wywołuje też reakcje alergiczne, typu "a czy inni są w stanie rozdać swój majątek?" - i wcale się temu nie dziwię. To jest właśnie efekt tego niepokoju, na który możemy zareagować dwojako: zweryfikować swoje przywiązanie do materii lub szukać usprawiedliwienia w innych, upatrując w nich tylko "drapieżnych posiadaczy". Niestety ta druga postawa nigdy nas nie uwolni od naszych zniewoleń, a tylko pogłębi lęk przed utratą zdobywanych z takim trudem pieniędzy, przedmiotów i pozycji.
    • AWIK
      18.10.2019 13:41
      To jest dość powszechne zjawisko, które można zaobserwować w innych aspektach życia - często zrzucamy to na tych "innych" - niech inni to zrobią, niech inni protestują, niech inni dadzą. Tylko kim są Ci inni i kiedy to my będziemy tymi "innymi"? Tyle się mówi o ekologii - a kto teraz jest w stanie zrezygnować z lotów samolotem na wakacje, z mnóstwa urządzeń AGD w domu, z nowych smartfonów, wymienianych co rok, z klimatyzowanych pomieszczeń itd. Znowu tylko ci "inni"?
      doceń 2
  • marekz
    18.10.2019 19:49
    Uważajcie z tą dziesięciną, bo to wciąga, i zaczyna się kombinowanie, co zrobić, żeby móc darować choć trochę więcej :-)
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Twój  brak  to  nadmiar

GN 38/2019 DODANE 19.09.2019 AKTUALIZACJA 18.10.2019

Twój brak to nadmiar

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także