Nowy numer 23/2020 Archiwum
 • Anonim (konto usunięte)
  04.09.2019 15:03
  Wyniki tego sondażu wskazują na try istotne cechy Kościoła w Polsce - pierwszą to Kościół stricte ludowy z tradycjami na wsiach.
  Drugi to tracenie ludzi wykształconych, zaradnych, aktywnych zawodowych i młodych.
  I trzecia ta najgorsza dla Kościoła informacja - połączenie Kościoła z wyborcami jednej partii, co potwierdza silne upartyjnienie Kościoła.
  doceń 10
  • Drem00r
   04.09.2019 16:47
   Drem00r
   Pierwsze i drugie to owoc pontyfikatu Jana Pawła II. Papież kompletnie odpuścił intelektualną stronę Kościoła, a jednocześnie nadziei szukał w prostej i niewymagającej duchowości ludowej.
   • Anonim (konto usunięte)
    04.09.2019 18:45
    Zrzucanie win na św. Jana Pawła II to dosyć słaba droga. Problemem są raczej rzesze pobożnych, bardzo religijnych katolików którym nie pomaga się na drodze rozwoju ich wiary lecz poprzez budowanie lęków i nieustanne szukanie zagrożeń utwierdza się ich w ich ludowej wierze. Obawiam się, że w odróżnieniu od św. JPII dzisiejszy polski Kościół boi się pytań i boi się pójścia drogą Papieża Franciszka.
    Pomijam przy tym ten nowoczesny emocjonalny ruch któremu blisko do pobożności ludowej a daleko do rozwoju horyzontów wiary.
    doceń 2
    0
   • Drem00r
    05.09.2019 08:20
    Drem00r
    Mówię o genezie zjawiska, nie o obecnym jego kształcie. Jan Paweł II chciał budować Kościół na prostej wierze ludowej, a nadziei szukał w niewymagającej duchowości Europy Wschodniej, Azji i Afryki. Efekt dla Polski był taki, że nasz Kościół przestał się w ogóle starać. No bo mamy "naszego papieża", on wszystko załatwi. Efekty właśnie widać, bo młodzi i wykształceni ludzie nie znajdują odpowiedzi w jasełkach. Z kolei starszych, do których taka duchowość przemawia w naturalny sposób ubywa.
    doceń 1
    0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama