Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Drem00r
    19.08.2019 11:43
    Drem00r
    To, o czym pisze Pan Redaktor niestety już się skończyło. Polska przez chwilę myślała, że da się trzymać dwie sroczki za ogon i korzystać jednocześnie z chińskich i amerykańskich inwestycji. Obecnie jest to nierealne, Ameryka kazała Polsce wybierać, albo Chiny, albo USA. Postawiliśmy na USA, co zatrzymało chińskie inwestycje w naszym kraju. Na ostatnie spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej Polski już nie zaproszono. Planowane inwestycje w związku z Nowym Jedwabnym Szlakiem przeniesiono na południe, a nowym partnerem stała się Grecja. Chińczycy natomiast zamknęli swoje biuro w Polsce.

    Chińczycy właśnie finansują dla Rumunii elektrownię atomową, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność w związku z planowanymi przepisami EU (ślad węglowy).
    Polska zamiast tego z własnej kieszeni będzie finansować budowę bazy dla kilkuset Amerykanów, których w razie wojny będzie można ewakuować dwoma samolotami.
    doceń 11
  • kolo
    19.08.2019 14:20
    Trafne spostrzeżenia Autora. Na co zresztą także wskazują ostatnie publikacje naszych rodzimych ekspertów od geopolityki, jak i analizy znanych ośrodków międzynarodowych. Dobrze też że mamy rząd który ma szansę wykorzystać ten sprzyjający nam układ geopolityczny - i oby dobrze wykorzystał. Będzie to oczywiście wbrew planom Niemieckim, stąd opozycja totalna może być bardzo przeciwna. Ale cóż, dla nas powinien się liczyć interes Polski i nie Berlina czy Brukseli.
    • Drem00r
      19.08.2019 14:30
      Drem00r
      Potrafisz wskazać jakąkolwiek dużą inwestycję chińską w Polsce w ostatnich latach? Bo jak na razie przez nacisk ze strony USA zerwaliśmy rozmowy z Hisense i Haier, które ostatecznie zrealizowały swoje inwestycje we Włoszech i na Słowenii.

      Jeszcze w 2016 byliśmy w czołówce jeśli chodzi o chińskie inwestycje w regionie, dziś praktycznie nie dostajemy nic, a "nasze" kontrakty zgarniają Słowacy, Węgrzy i Rumuni.

      W zamian za to Ameryka pozwala nam kupować od niej sprzęt.
      doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także