Nowy numer 42/2019 Archiwum
  • Urszula1983
    09.08.2019 10:48
    Niedawno sprzątałam w bieliźniarce i w kąciku szuflady znalazłam zwykłą białą chusteczkę do nosa. Dostałam ją na początku lat sześćdziesiątych od siostry Felicji franciszkanki w Sandomierzu.Był to prezent na Pierwszą Komunię.Siostra Felicja urodziła się prawdopodobnie na początku XX wieku,a przyjaźniła się z moją mamą.Nie wiem skąd się znały.Była między nimi różnica jednego pokolenia.Siostra Felicja była bardzo biedna.Chodziła w połatanym habicie,łata na łacie.Miała dużo podopiecznych,biedniejszych niż ona.Jakieś staruszki bez rodziny,jak to po wojnie.Zanosiła im swój obiad,a czasem też pozostałe jedzenie.Siostry traktowały ją z lekceważeniem.W domu rodzice mówili,że zdarzało się,że mdlała,pewnie z głodu.Mama zapraszała ją w niedziele na obiady i zaopatrywała w jedzenie,które oczywiście zanosiła swoim podopiecznym.Umarła,kiedy chodziłam jeszcze do podstawówki.Na cmentarzu w Sandomierzu,na zbiorowym grobie sióstr nie ma jej imienia.Nie była nikim ważnym.A jej chusteczka przeżyła ze mną ponad pół wieku.
    doceń 14
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji