Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • emeryt
  06.07.2019 07:53
  Panie autorze, a może by tak napisać o programach poszczególnych partii? Społeczeństwo już nie jest tak naiwne jak kilkanaście lat temu. Glosujemy bo program partii jest nam miły.
 • LEO
  06.07.2019 10:39
  "centrowej (PO-Nowoczesna-PSL)" - a od kiedy PO+N jest centrowa? Od wczoraj? Bo jak na razie cały czas są to partie stricte lewicowe światopoglądowo. Różnice do Wiosny Biedronia niewielkie, cele takie same.
  doceń 4
 • N/A
  07.07.2019 10:18
  Słucham czasem pewnej "ekonomicznej" audycji Trójki. Obowiązującym hasłem wstępu na antenę i formułą powitalną telefonujących słuchaczy jest "nie jestem za PiS", albo w najgorszym razie "PiS to nie moja bajka". Potem należy jeszcze ponarzekać na grabieżczą politykę obecnych rządów, co to wciąż więcej zabierają "ciężko pracującym" i rozdają jakiejś społecznej "patologii". Ci ciężko pracujący to oczywiście różnego kalibru przedsiębiorcy, "nowi Polacy", którzy przez wszystkie lata transformacji cieszyli się i tak uprzywilejowaną wobec reszty, czyli patologii, pozycją. To na jej plecach doszli do swoich majątków, rujnując ich przedsiębiorstwa i pozbawiając pracy i środków do życia, by potem nielicznych zatrudniać u siebie za symboliczne stawki na dwa etaty płatne za jeden. O tym nikt nie mówi i nie pamięta. Obecna władza zmienia ten układ sił, wyrównuje poziomy, psuje to co było. Oczywiście głosować będą na kogoś innego, kto jest anty-PiS. Wszystko jedno kto, może być dowolnego koloru albo we wszystkich na raz, może nie mieć żadnego programu, ani żadnego zamiaru by go realizować gdyby nawet był. Celem tych ludzi jest CHAOS i państwo słabe, najlepiej teoretyczne, jeszcze lepiej żadne, które niczego nie kontroluje i pozwala łowić rybki w mętnej wodzie. Wybór jesienią będziemy mieć nie pomiędzy jakimiś opcjami politycznymi, ekonomicznymi, ideologicznymi i światopoglądowymi, ale czy Państwo polskie ma istnieć i działać, czy nie. Czy jest nam, wyborcom, do czegoś potrzebne, czy nam przeszkadza i chcemy je zwalczać. Tendencje do eliminacji Państwa są już wprost widoczne w wielkich miastach, dziwnym trafem na zachód od Wisły, co czyni sprawę jeszcze bardziej dwuznaczną i niebezpieczną dla Polski. Idąc na wybory miejmy tego pełną świadomość, nie dajmy się nabierać na mające nas zmylić hasła i obietnice zielonych ludzików, nie marnujmy głosów nawet na tych, którzy udają jeszcze bardziej "naszych", ale pójść razem z nami nie chcą.
  doceń 6
 • KSIęGOWY
  07.07.2019 14:25
  Sensowna analiza redaktora, ale brakuje kilku aspektów, głównie programowych.

  Po pierwsze, PiS mocno w ostatnich latach z partii skrajnie prawicowej przesuwa się na lewo.
  W aspektach gospodarczych jest już nawet typową lewicą, ale światopoglądowo to narodowa prawca (może z wyjątkiem ostatnich decyzji Morawieckiego). To wynika głównie z przejęcia 4-5 lat temu prawego skrzydła PO, które można utożsamiać z Gowinem i jego zwolennikami. A Gowin głosuje jak PiS, chociaż "się nie cieszy"...

  PO wchodząc w koalicję z SLD potwierdziło przesunięcie się na politycznej scenie z centro-prawicy do centro-lewicy. Ewentualny mariaż z Wiosną może to jeszcze pogłębić.

  "Balansujący na progu wyborczym" PSL ma tylko dwie drogi - albo robić to co PO, albo iść samodzielnie pamiętając o korzeniach ruchu ludowego i chrześcijańskim fundamencie. Liderzy PSL przystępując do wielkiej koalicji z PO bez problemu dostaną się do parlamentu. Idąc własną drogą ryzykują wiele, ale za poszanowanie swoich wartości wzbudzili mój wielki szacunek (mieszkając w dużym mieście od ćwierćwiecza jakoś nigdy mi z PSL-em nie było po drodze).
  doceń 5
 • Yac
  08.07.2019 17:29
  Pan Redaktor pewnie liczy na posadę w Wiadomościach TVP1. Artykuł całkowicie o niczym.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji