Nowy numer 48/2020 Archiwum
 • sp
  06.06.2019 10:16
  Różne propozycje "decentralizacji" Polski to głównie przejaw nieuznawania demokratycznego ustroju naszego Państwa. Niektórym nie podoba się po prostu głos wyborców i bardzo chcieliby go jakoś obejść.
  doceń 7
 • Gość
  06.06.2019 11:27
  jest różnica między samorządem i federacją
  doceń 11
 • Krzysiek
  06.06.2019 11:33
  Mam głęboki niedosyt - że 82% podatków idzie do centrali (Warszawy) i tam (łaska pańska) rozdziela z powrotem do poszczególnych regionów - niezależnie czy to PIS czy komuchy są u włądzy.
  doceń 1
 • Krzysiek
  06.06.2019 11:39
  Szczerze, jestem za pozostawianiem 82% podatków wypracowanych CIĘŻKĄ pracą ludzi w lokalnej władzy a oddawaniem max 18% centrali na zarządzanie państwowo-ustawodawcze.
  Kasa TAM gdzie wypracowana - tam powinna być spożytkowana, na dobra publiczne.
  PROBLEM leży, że władzę lokalną, tak jak i państwową niekiedy przejmują ludzie, którzy nie SŁUŻĄ społeczeństwu lecz TYLKO swoim interesom, lub też są na usługach kolonialnych (poprze np. niemieckie fundacje ich sponsorujące - po co im dają kasę?).
  • oł noŁ
   07.06.2019 14:40
   Pomijając to, że władza lubi trafiać w niewłaściwe ręce, a jak już trafi to się degenerować, tym bardziej im tej władzy więcej, to pozostawienie podatków "tam gdzie wypracowane" zapewni dobrobyt i możliwości rozwoju tylko wielkim aglomeracjom miejsko-przemysłowym czy centrom administracyjno-gospodarczym, a całkowicie zrujnuje resztę kraju, z której zasobów ludzkich i materialnych te aglomeracje korzystają. Zameldowane w Stolicy słoiki, bez których nic się nie "wyprodukuje", płacą podatki w Warszawie, jedzenie co tydzień przywożą z prowincji, stamtąd też trafia do centrum cała żywność i surowce do produkcji, pozyskiwane tam w groszowych cenach, na czym zarabia cały łańcuch pośredników. Próbując "uwalić" prowincję takimi pomysłami podatkowymi, niektórzy nie zauważają że podcinają gałąź na której siedzą. Nie polecam takiej drogi i takiego myślenia.
   doceń 1
 • A.G.
  06.06.2019 12:41
  Szefernaker polityk bez należytej wiedzy, mówi totalne bzdury - różnicując polski samorząd z niemieckim samorządem, których istota działania jest zasadniczo taka sama.
  doceń 10
 • Maryja!
  06.06.2019 13:45
  Ustrój federalny musiałby być wpisany do Konstytucji żeby mógł obowiązywać stąd postulat zmiany ustawy zasadniczej przez PO. Tak w ogóle to ustrój federalny dla Polski wymyśliłem ja, ale w zupełnie innym celu. Gdyby Polska stała się federacja łatwiej byłoby koordynowac na poziomie centralnym i przez Komisję Europejską politykę samorządową i krajową. Gdyby znieść w relacjach z państwami trzecimi służbę zagraniczną skierowaną od tej pory tylko do państw członkowskich można byłoby nadać ESDZ uprawnienia do prowadzenia na wyłączność polityki zagranicznej. Wymaga to jednak ustanowienia Europy Ojczyzn i równego głosu wszystkich państw członkowskich.
  doceń 1
 • moje miasto
  07.06.2019 14:13
  Moje miasto, choć wcale nie takie biedne, jest zaniedbane, brudne, nijakie, bierne, bezwładne, tkwiące w odpornych na wszystko układach, nikomu na tym mieście nie zależy, ani mieszkańcom, ani urzędnikom, byle była wypłata co miesiąc, reszta niech się wali. Prezydenci co każdy następny, to bardziej w ten obrazek wpisani, bezbarwni, nijacy, pozorujący działanie. Od takiej samorządności, zachowaj nas Panie !
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama