Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • TomaszL
    20.05.2019 13:13
    Informatyzacja tak, ale idąca w kierunku wymiany danych pomiędzy ośrodkami medycznymi. Bez tego jest tak, ze dziś biega się z plikami zadrukowanych kartek papieru czy też z płytami CD.
    A wizyta u lekarza to w większości czas zmarnowany na przyklepywanie wyników pomiędzy lekarzami, laboratoriami itp.
    Informatyzacja tak, ale gdzie są zapowiadane od lat cyfrowe recepty? W dodatku z systemem nie tylko antydefraudowym, ale też zabezpieczającym pacjenta przed zażywaniem wykluczających się leków.
    No i taki najprostszy przykład - leki na recepty S wypisywane tylko przez POZ, choć zweryfikowanie uprawnień wiekowy na poziomie numeru PESEL pewnie do zrobienia przez ucznia informatyki z liceum (a może podstawowej).
    doceń 2
  • Nick
    20.05.2019 15:50
    Pracoholizm, stres, nałogi, smog - odpowiedź czemu będziemy żyć krócej.
    doceń 3
  • nĩck
    20.05.2019 17:19
    Na długość życia maja wpływ geny, warunki środowiskowe, zanieczyszczenie środowiska , styl życia, brak ruchu, ale też szkodliwe przetworzone pożywienie, niewłaściwa dieta np węglowodany w nadmiarze wcale nie są zdrowsze od tłuszczu a mogą prowadzić do cukrzycy, chorób serca czy nowotworów, a cukier jest obecny prawie w każdym produkcie przetworzonym. Nie bez znaczenia jest też współczesna medycyna która często potrafi znacznie szybciej skrócić życie niż rak. Wszechobecne środki przeciwbólowe które niczego nie leczą jedynie niszczą organy wewnętrzne, tłumienie objawów zamiast leczenia choroby, wycinanie wszystkiego co chore zamiast leczenia czy choćby zmiany trybu życia, diety, przepisywanie bez badań hormonów, wszechobecne używki kawa, herbata papierosy napoje energetyczne i oczywiście stres który może być źródłem różnych chorób. To wszystko skraca życie. A jeszcze niedawno wmawiano nam że człowiek żyje coraz dłużej dlatego trzeba podnieść wiek emerytalny. Chyba tylko po to by tej emerytury w ogóle nie wypłacać.
    doceń 1
  • ism
    21.05.2019 10:39
    Informatyzacja to więcej czasu straconego na produkowanie dokumentacji: odnajdywanie wyników, poprzednich wizyt, otwieranie kolejnych okien, logowanie się do kolejnych programów a w każdym inny login i hasło zmieniane co parę miesięcy. Ale ktoś na tym korzysta: łatwiej jest się rozliczyć -zysk dla właściciela (np. LUXMEDu), łatwiej sprawdzić lekarza i pacjenta i np. cofnąć zwolnienie, nakazać zwrot refundacji wraz z karą finansową- zysk dla ubezpieczyciela czyli m.in. NFZetu i ZUSu.
    • TomaszL
      21.05.2019 14:21
      Jak się nie potrafi napisać spójnego projektu standardów wymiany danych pomiędzy placówkami medycznymi to aż boli, gdy czas wizyty u lekarza jest marnowany na przepisywanie przez lekarza wydruków.
      doceń 1
  • Marek
    21.05.2019 12:38
    W prywatne ręce oddano już sektor żywienia w szpitalach, i co? Efekt taki, że gdyby nie rodziny donoszące obiady dla chorych, to większość trzeba byłoby leczyć na jeszcze dodatkowe choroby.
    • TomaszL
      21.05.2019 14:16
      Jakoś jak ostatnio byłem w szpitalu to na jedzenie szpitalne nie dało się narzekać. Praktycznie przez cały szpitalny pobyt nie potrzebowałem "dokarmiania" przez rodzinę. Tam gdzie leżałem nikt też nie zamawiał pizzy jak to bywało w zwyczaju jeszcze kilka lat temu.
      • rsk
        21.05.2019 17:37
        Zgadzam się z TomaszemL, z tego co zaobserwowałem przez ostatnie lata - szału nie ma, ale z głodu nikt nie zginie, ani nie nabawi się dodatkowych chorób, jak sugeruje Marek.
        doceń 2
        0
      • nĩck
        21.05.2019 21:07
        Prywatnym firmom kateringowym zależy na zysku a nie da się przyrządzać tanio i zdrowo i to jeszcze dla każdego z odmiennymi dolegliwościami osobno. W domach opieki często katering podaje np niezdrowe serki topione na śniadanie czy rolmopsy w occie albo twarde mięso staruszkom które nie mogą gryźć. Być może jak ktoś jest zdrowy i trafi do szpitala ze złamaną nogą to zniesie każdy rodzaj posiłku nawet ten najbardziej niezdrowy :)
        doceń 2
        0
      • tomaszl
        23.05.2019 06:51
        @Nick, nie ze złamaną nogą, zaordynowana dieta ma wpływ na posiłek.
        Problemem nie jest zysk firm, lecz stawka żywieniowa przewidziana przez ubezpieczyciela.
        doceń 1
        0
  • elle
    22.05.2019 16:55
    Jasne tyle, ze zanim zaczniemy outsorsować do sektora prywatnego to najpierw trzeba by rozbic oligopol: Luxmed, Enelmed, Medicover, bo jest tam drogo, byle jak, na drugim koncu miasta i za trzy miesiące. Nalezy postawic na male spółdzielnie lekarskie, wtedy zyskiem zagranicznego inwestora podzililby sie pacjent (lepsza jakość i dostęp do usługi) z lekarzem. Nigdzie poza Polską nie ma pośrednika między lekarzem a pacjentem. Jak to zrobić? Wystarczy zakaz łączenia usługi ubezpieczeniowej i medycznej w jednym podmiocie gospodarczym.
    • podaj nick
      23.05.2019 12:41
      "lekarskie" .... co absolwent umie po obecnych studiach W PRAKTYCE ale i ci co ch za PRL hurtowo robili medykami to jest wielki żal oni ani nie wiedzą od czego ludzie chorują ani nie chcą wiedzieć ani ich nikt do tego nie zmusi, żeby się dowiedzieli, co pacjent mówi o czasem prostych rzeczach nie trudnych do rozpoznania to dla nich jak po chińsku, więc jak się ktoś z czegoś wyleczy to najczęściej przypadkiem
      doceń 0
    • podaj nick
      23.05.2019 12:59
      obie babcie NIE SZCZEPIONE nigdy po lekarzach nie chodzące dożyły około 100-tki jedna czasem na starość jak chodziła to zanosiła swojskie jajka co pewnie medykowi dobrze robiło zdrowotnie czy jego wysiłki w druga stronę to trudno powiedzieć, kiedyś ludzie sami potrafili sobie pomóc na wiele rzeczy znano domowe sposoby dobrze robiące, potem medycyna rockefelerowska nastała, wyśmiano te umiejętności, wykształcono wielu bałwanów wielce mądrych głównie w ich mniemaniu z których pożytku nie za wiele ino tytułów kupa
      doceń 0
  • ISM
    23.05.2019 20:04
    Uczniów w szkole oducza się biegać i ruszać, bo za każdy uraz odpowiada dorosły przed sądem. A brak ruchu to otyłość, choroby krążenia i psychiczne w efekcie krótsze życie.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także