Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Nutka
    18.04.2019 13:41
    Byłam w kinie na tym filmie, wiedziałam więc, czego się spodziewać i nie jestem uprzedzona do tematu, a wręcz przeciwnie, chcę go zagłębić. Ale ta produkcja nie jest jakaś wybitna. Może mało kto ze środowiska katolickiego ma odwagę skrytykować film o tej tematyce, zwłaszcza w Polsce? Nie wiem, ale gdybym wcześniej nie czytała o św. Faustynie i orędziu Miłosierdzia, to z tego filmu wiele bym nie zrozumiała. Oczywiście nie jest to historia świętej Faustyny, bo potraktowano jej biografię zaledwie jako wstęp do dalszej części, już o Miłosierdziu, co nie jest problemem, bo taka była wizja reżysera. Ale ta druga część jest dość lakoniczna i choć tłumaczy rozwój kultu, nie daje odpowiedzi na pytanie, po co jest Miłosierdzie. Pojawiają się, owszem, próby tłumaczenia, ale to wszystko jest płytkie i powierzchowne, nie zawarto w filmie głębi przesłania o Miłosierdziu. I powiedzmy sobie szczerze, że część idących do kina nie wiedziała, czego się spodziewać po dokumencie fabularyzowanym, a zwiastun raczej bardziej eksponuje część fabularną. Ze swojej strony napiszę, że raz poznawszy ten gatunek, już więcej nie pójdę do kina na taki film, bo przerywanie opowieści kolejnymi wywiadami mnie zwyczajnie rozpraszało. Jedyne nowości, jakie poznałam na tym filmie, to informacja o tym, że prof. Kazimirowski, malarz, był masonem, i jeszcze coś o księdzu, który dotarł przez Japonię do USA. To chyba trochę mało, a może nie da się zrobić filmu o Miłosierdziu, bo człowiek zwyczajnie go nie ogarnia...
    doceń 36
  • Gość
    18.04.2019 19:00
    Pomijając inne sprawy, to z frekwencji nie wynika jakiej części widowni się podobało.
    doceń 36
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także