Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • katoliczka
  20.03.2019 09:53
  Za 1000 lat, a może raczej za 100 będzie się w muzułmańskiej Europie ze zdumieniem odkrywać ślady chrześcijaństwa.
  • WALERIA
   20.03.2019 14:49
   Takie jest widocznie nasze chrześcijaństwo...
   doceń 0
  • Dremor
   20.03.2019 17:19
   Europa liczy 500 milionów mieszkańców. Cały świat arabski to około 350 milionów ludzi. Nawet gdyby wszyscy na raz tu przyjechali, to i tak nie będą stanowić większości.

   W Europie po ponad 2000 latach nadal stosujemy normy wywodzące się z antycznej Grecji i Rzymu. Mało prawdopodobne jest, że komukolwiek uda się to wykorzenić.

   Sami muzułmanie laicyzują się w tempie niespotykanym nigdy wcześniej. Dotyczy to zarówno mieszkańców Europy, jak i muzułmanów żyjących na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ich pragnieniem jest żyć "po europejsku". Radykalni muzułmanie, chcący narzucać Europie swoje zasady to zjawisko marginalne.
   doceń 2
 • Ja
  20.03.2019 20:03
  Mieszkam w Egipcie, więc trochę znam to społeczeństwo. Nie będę się wypowiadał na temat innych krajów Bliskiego Wschodu, bo nigdy tam nie byłem. Egipt jest jednak jednym z najludniejszych krajów islamskich, więc to co zaraz napisze mnie przeraża. Otóż, według organizacji "The Pew Research Center", ponad 60% egipskich muzułmanów uważa, że apostaci powinni być zabijani. Blisko 60% muzułmanów egipskich wierzy, że cudzołożnicy powinni być zabijani przez kamienowanie. Serio? 60% radykałów to jest margines?
  • Dremor
   20.03.2019 21:03
   I co, uważasz, że muzułmanie z Egiptu przyjeżdżają do Europy kamienować cudzołożników, czy po to, by korzystać z życia na imprezach?
   • Ja
    20.03.2019 23:53
    Nie jestem w stanie zweryfikować motywów jakimi kierują się poszczególni muzułmanie przyjeżdżając do Europy (nikt nie jest). Ja po prostu nie widzę, żadnego laicyzowania Egipcjan... w żadnym tempie. Jeżeli już mowa o zlaicyzowanych Egipcjanach, to to jest właśnie margines.
    doceń 4
    0
 • aalmo
  20.03.2019 21:46
  Nieścisłość , królestwo Himyar (Himjarici) nie występowali na terenach obecnej Ar.saudyjskiej tylko jemenu. To spora różnica bo w przeciwieństwie do arabii saudyjskiej, judaizma himyar na terenie jemenu jest czymś niepodważalnym. To nie zmienia faktu że wśród plemion arabskich na terenie całego półwyspu , mniejszości chrześcijańskie czy żydowskie występowały. Mało też jest mowy w powyższym artykule że chrześcijanie na tamtych terenach to tak naprawdę nabatejczycy ,należący do późnych prowincji rzymskich.
  doceń 0
 • Gość
  21.03.2019 20:29
  Biblia zna wiele Imion Boga. Adonaj (Pan), Szaddaj (Wszechmogący), Elion (Najwyższy), El Olam (Wiekuisty), Sabaoth (Pan Zastępów) ...
  doceń 0
 • Hajar
  02.04.2019 11:18
  Biorąc pod uwagę, że Islam wyznaje posyłanie proroków Boga Jedynego przed Mahammedem i mówi o Świętej Księdze dostarczonej Chrześcijanom i Żydom, która została przez odstępców zakłamana odkrycie to niepowinno budzić nadmiernych kontrowersji. Mam nadzieję, że nierozdmuchiwanie tego odkrycia ma na cel jedynie ochronny, by ludzie o zamkniętych umysłach nie mieli pożywki do fermentu i wyładowywania chorych emocji.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji