Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • podaję nick
    17.05.2018 17:25
    Wilhelm Szewczyk - antykatolik, antysemita, nacjonalista i zaciekły komunista leninista.
    Jak podaje wikipedia:
    "W 1953 był wśród grona 53 członków krakowskiego Związku Literatów Polskich, którzy poparli komunistyczne represje wobec duchowieństwa katolickiego w Polsce. Wspierał działania propagandy komunistycznej w trakcie głośnego procesu księży kurii krakowskiej"
    doceń 12
  • ambi walenty
    17.05.2018 17:46
    Pewnie większości ludzi, tak jak mnie, kojarzy się ten pan z artykułami w prasie partyjnej, o lekko oryginalnej treści, jednak jeśli się tam znalazły, to musiała to być oryginalność koncesjonowana. Jednym słowem z niczym, do czego chciałoby się wracać. Plac może być albo i nie być. Jak dla mnie mógłby to być na przykład Plac Dworcowy i kwita. To opinia szarego przechodnia, znawcy tej postaci i jej dorobku mają pewnie prawo ją doceniać i bronić. To może inaczej - niech zaprezentują szerokim masom całą złożoność problemu i bogactwo myśli przedwojennego (ultra)narodowca, później działacza Partii i znawcy polskiego Śląska.
    doceń 7
  • JJ
    17.05.2018 20:16
    Teraz widac jak gleboko tkwi komuna w polskich sadach (nadzwyczajna kasta sprawuje zwod sedziego z dziada pradziada, ktory mianowany byl jeszcze przez wladze stalinowskie) i to stamtad najpierw trzeba ja usuwac.
    doceń 3
  • anonimowy
    17.05.2018 22:18

    Patrząc obiektywnie, żył w tamtych czasach i służył ojczyźnie. Jaką mamy pewność, że my żyjąc dziś i robiąc to, czego oczekuje od nas państwo, za kilkadziesiąt lat nie zostaniemy ocenieni również źle? Skąd wiemy, że dzisiejszy urzędnik, nauczyciel czy dziennikarz za 50 lat nie będzie uważany za osobę siejącą propagandę albo celnik, który rekwiruje towary nie zostanie uznany za gnębiciela narodu? Ocena nie jest taka prosta. Patrzymy z perspektywy naszych czasów, a nie czasów, w których żyli tamci ludzie. 

    doceń 10
    • Gość
      18.05.2018 18:18
      służba sowieckiemu okupantowi - "ocena nie jest prosta"
      doceń 10
  • O.
    17.05.2018 23:31
    Muszę przyznać że postaci Szewczyka nie znam na wylot, ale nieco frustrujące jest wciskanie nazwiska "Kaczyński" gdzie tylko się da, tak, że człowiekowi uszami wychodzi. Dlatego zirytowała mnie ta zmiana. Dodatkowo nie była ona konsultowana społecznie. Gdyby była na pewno znalazłaby się jakaś inna nazwa i owe potworne nazwisko zniknęło by może z przestrzeni Katowic. Wygląda jednak na to, że tu nie o dekomunizację chodzi, ale o kaczyńskowatość powszechną - i z tego co wiem to ten czynnik poruszył wielu do protestów. No to mają teraz co mają.
    doceń 20
    • Gość
      18.05.2018 18:20
      nic ująć
      doceń 11
    • silesia
      29.05.2018 22:37
      Tej zmiany miał dokonać samorząd i cóż stało na przeszkodzie by przemianować ten plac na Świtonia,Geremka,Bednorza,Mazowieckiego a najlepiej na Plac Dworcowy ? ! A jeśli chodzi o Szewczyka to najlepiej byłoby pogrzebać w materiałach NRD i RFN,czy przeczytać książkę "MRR
      der Eichmann von Kattowitz.Już od przełomu 1946/1947 był bywalcem knajpy "Wigwam"(róg Plebiscytowej i Dąbrowskiego),gniazda agentów UB i MO w tym szefa specjalnej grupy operacyjnej Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Marcelego Reicha potem Reich-Ranickiego(MRR).Tak więc MRR przy pomocy m.in. W.Szewczyka
      zaprowadzał wówczas nowe porządki na Górnym Śląsku a ponadto w/w knajpa była jakoby "salonem literackim"cowykorzystywano to do eliminowania wybitnych ludzi nauki,kultury i sztuki,którzy nie byli przekonani do komunistycznego systemu,
      czyli byli uznani przez w/w za "wrogów ludu".Źródła niemieckie mogą wiele z tego odsłonić.
      doceń 0
  • Stanisław_Miłosz
    18.05.2018 01:57
    Stalinogród.
    A może ktoś złoży skargę, i sąd przywróci?
    doceń 4
  • Anonim
    18.05.2018 06:45
    To już nie duchy przeszłości, tylko tej przeszłości upiory...
    doceń 4
  • hub381
    05.06.2018 20:32
    Rząd niby wierzący w świątyniach klęczący a w rzeczywistości-złośliwy,zawistny i mściwy...
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama