Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Gosc
    09.05.2018 13:06
    Rada dla przedsiębiorców którym brakuje pracowników: podnieście płace, dzięki temu będziecie mogli przebierać w pracownikach i wybierać najlepszych (metoda już sprawdzona!).
    doceń 27
    • Gość
      09.05.2018 21:03
      No tak, bo klasyczny przedsiębiorca śpi na workach dolarów i może sobie dowolnie ustalać pensje, a nie robi tego tylko z pazerności i chciwości... Jasne.
      • Gosc
        10.05.2018 12:04
        Klasyczny przedsiębiorca nigdy nie ma pieniędzy (no chyba że na siebie).
        doceń 7
        0
  • Jurek
    09.05.2018 15:50
    Niestety trudno sie zgodzic ze zdaaniem autora o przyczynach spadku bezrobocia. Glowna przyczyna to procey demograficzne a bedzie jeszcze gorzej.
    doceń 11
  • libertarian
    09.05.2018 18:23
    heh, dobra koniuktura, proponuje przeczytać coś o cyklu koniukturalnym, mamy 3 biliony długu i się ciągle zadłużamy, nic dziwnego, że jest fajnie i wgl. Pogadamy jak to trzeba będzie zacząć spłacać i będziemy mieli kryzys.
    doceń 13
  • Scott
    10.05.2018 08:21
    Jeśli nie on, to większą płacę da konkurencja. Takie prawa wolnego rynku. Trzeba się umieć dostosować i przełożyć pieniądze z kolumn innych wydatków na płace. Jakoś są firmy które tak zrobiły i problemów z pracownikami nie mają. I istnieją, nawet mają się często bardzo dobrze. Niektórzy zapominają że dobrze opłacany pracownik, do często również lepszy produkt wychodzący z firmy, przez co lepsza renoma i większy zysk.
    doceń 7
  • max
    10.05.2018 22:47
    Stopa bezrobocia rejestrowanego nie ma nic wspólnego z rzeczywistym odsetkiem ludzi bez pracy. Wg GUS w IV kw 2017 bez zatrudnienia pozostawało 27,6% osób w wieku produkcyjnym (18-64l) a zaś wg definicji Eurostat (15-64l) aż 33,6% co plasuje nas mniej więcej na 10 miejscu od końca w EU, więc nie wprowadzajmy ludzi w błąd.
    https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/monitoring-rynku-pracy-kwartalna-informacja-o-rynku-pracy-w-czwartym-kwartale-2017-r-,12,32.html
    Te pana postkomunistyczne reformy rzekomo wolnorynkowe polegały na wrogich przyjęciach i likwidacji zakładów pracy tak by przygotować rynek zbytu dla produktów zachodnich. Zamiast likwidować należało te zakłady zrestrukturyzować i uczciwie, dobrze zarządzać a nie jedynie rozkradać ich majątek. Gdyby tego dokonano Polacy nie musieliby milionami migrować za granicę za pracą.
    Emigracja zarobkowa w dużej mierze jest podyktowana decyzjami politycznymi a nie działaniami rynkowymi. To już na początku złodziejskiej transformacji duszono pensje, ceny rosły dużo szybciej, w ten sposób wydrenowano z Polaków oszczędności. Obecne niskie wciąż pensje to też w dużej mierze wynik polityki, reklamowania Polski przez kolejne rządy jako kraju z dobrze wykształconą tanią siłą roboczą którą można sobie eksploatować, bo przecież nie pójdzie do polskich zakładów bo te zlikwidowano. Cały system edukacji jest zakodowany na tworzenie pracowników dla unijnego rynku pracy. Zamiast przymuszać zagraniczne firmy do podnoszenia pensji i zatrzymania Polaków w Polsce, zapewnia się zachodnim firmom tanią siłę roboczą, sprowadza się tanich migrantów ze wschodu, którzy zaniżają pensje a tym samym przyszłe emerytury. Tworzy się też preferencje podatkowe dla inwestorów zagranicznych (Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną), przez co lokalni przedsiębiorcy często są wypierani z rynku. Co z tego że PKB rośnie jeśli ten wzrost generują głownie zachodnie firmy które zyski transferują do swoich siedzib za granica, w polskiej gospodarce zostaje niewiele. Przede wszystkim potencjał ludzki wciąż jest drenowany.
    doceń 6
  • Alicja
    11.05.2018 01:10
    Polakom brakuje wydajnosci? Wielu nacjom europejskim owszem, ale Polakom - nie. Moze w koncu zacznie sie szanowac pracownika, skonczy sie podejscie jak do niewolnika typu ma byc zrobione swiatek piatek czy niedziela o kazdej porze dnia i nocy na wczoraj i moze pensje beda lepsze.
    doceń 6
  • ali888
    05.08.2019 08:53
    Może i nie ma bezrobocia, ale konkretnych ofert pracy też nie ma.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także