Nowy numer 25/2018 Archiwum
 • Staruszka
  07.02.2018 14:08
  Nikt nie bierze pod uwagę różnic w mentalności. My katolicy mamy oprócz 10 przykazań Kazanie na górze i przykazania kościelne. To nimi kierowali się nasi dziadkowie (moi też) przechowując Żydów. Zarówno innowiercom jak i ateistom to rzeczywiście wydaje się nieprawdopodobne. Dyskusja o "wrażliwości" nic nie wyjaśnia, trzeba mówić wprost!!! Nawiasem mówiąc to też będzie Ewangelizacja.
  doceń 25
 • Michał Obrębski
  07.02.2018 14:28
  Dzień dobry, Panie Redaktorze!
  Nie chodzi tylko o to, że artykuł świetny; nic dodać, nic ująć. Chodzi raczej o jego efekt w przeszłości.
  Mam bowiem nadzieję, że obecny konflikt o prawdę z Izraelem skończyć się może tak, jak próba Władimira Putina znalezienia anty-Katynia w Polsce. Rosyjscy historycy w polskich archiwach nie tylko żadnego anty-Katynia nie znaleźli, ale dostali dokładny, imienny spis jeńców radzieckich w polskich obozach.
  Wspomnień podobnych do Pańskich jest zapewne dużo. Nie wszystko jednak jest spisane. Czas płynie i świadków prawdy robi się coraz mniej. Proponuję więc uchwalenie ogólnokrajowej inicjatywy mającej na celu oficjalne składanie oświadczeń w sytuacjach przypominających przypadek Pana Krewnego.
  Jeżeli nawet opisanej w artykule historii nie potwierdzi nikt z ocalałych i ludzie jak Ksiądz Czesław Kucharczak nie doczekają się drzewka w Yad Va-Shem, warto przypadki te spisać. Podziękuje im pamięć, a być może i Polska.
  Ukłony,
  Michał Obrębski
  doceń 26
  • Anna Panna
   07.02.2018 23:00
   Pani Michale, jak ładnie i profesjonalnie.... :)
   • Michał Obrębski
    09.02.2018 17:27
    Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. :)
    Michał Obrębski
    doceń 2
    0
  • Czytelnik
   08.02.2018 21:26
   Bardzo dobry pomysł. Brat mojego dziadka narażając życie najbliższych uratował Polaków żydowskiego pochodzenia przyjmując ich pod swój dach, ukrywając i karmiąc przez całą wojnę. Po ich wyjeździe do USA ich wdzięczność i pamięć, zmieniła się w pretensje i wrogość. Wśród rodziny pozostał podziw i duma z jego bohaterstwa. Stryj nigdy nie przechwalał się, nie zabiegał o uznanie. Myślę że takich cichych bohaterów jest więcej. Jest mi przykro z powodu zachowania osób, którym uratował życie.
   doceń 6
 • RaBi
  07.02.2018 14:59
  Każdy uczciwy badacz holokaustu musi sobie zadać pytania:
  1) Dlaczego Niemcy tylko w Generalnym Gubernatorstwie, w prawie okupacyjnym, wpisali karę śmierci za wszelką pomoc udzieloną Żydom?
  2) Dlaczego nie trzeba było wpisywać takich kar we Francji, Norwegii, Danii, Holandii i ect.?
  3) Czemu bez wyroków sądowych karano śmiercią za taka pomoc tylko Polaków często w formie odpowiedzialności zbiorowej - całe rodziny czy też wsie, klasztory? Więc nie był to martwy zapis prawny.
  4) Po co Podziemne Państwo Polskie wysłało rotmistrza Pileckiego do obozu w Auschwitz jako więźnia by dowiedzieć się co się tam dzieje ? Nie mieli pojęcia, przecież "współpracowało" i "współorganizowało" holokaust z Niemcami?
  5) Po co Podziemne Państwo Polskie organizowało Żegotę?
  6) Dlaczego Podziemne Państwo Polskie wysłało kuriera Jana Karskiego z misją przekazania raportu o holokauście? - przecież "pomagaliśmy" Niemcom w holokauście?

  Przypisywanie całemu Narodowi Polskiemu czy Państwu Polskiemu "szmalcownictwa" jest jawnym gwałtem na logice i uczciwości historycznej.

  Pozdrawiam samodzielnie myślących
  RaBi

  "(...) Od miliona lat dobro walczy ze złem,
  mimo wysiłku obu stron wciąż remis jest.
  Ty czujny bądź i swoje miejsce w bitwie znajdź
  lecz nie żyj tak jak matoł - co nie wie kto w co gra"
  doceń 33
  • gosc
   21.02.2018 08:39
   A kto przypisuje całemu Narodowi Polskiemu czy Państwu Polskiemu "szmalcownictwo" ? Nikt nie neguje pomocy udzielanej Zydom przez wielu Polakow , nie o to chodzi w obecne glosnej polemice . Taki tekst drogi "Rabi" to jest odwracanie kota ogonem . Problem jest w tym , ze coniektorzy chca taka bohaterska postawe przypisac calemu narodowi polskiemu w czasie wojny co sie z prawda mija , bo nieprawda jest ze caly narod polski stanal murem w obronie Zydow , daleko od tego ...
   doceń 0
 • Monika
  07.02.2018 15:52
  A skąd autor czerpie wiedzę o wspaniałych Polakach niosących pomoc żydom? To pisanie autora to właśnie objaw niechęci do Żydów.
  doceń 51
  • Sopociak
   07.02.2018 16:03
   Proszę poczytać o 1) instytucie Yad Vasehm (I procencie polskich drzewek tam) 2) o Irenie Sendlerowej 3) o p. Sławiku - generalnie poznać lepiej historię. A dopiero potem pisać
   doceń 20
  • krut00
   07.02.2018 16:43
   @Monika - raczej Twoje pisanie jest objawem niechęci do Polaków. Autor jedynie podaje fakty historyczne znane jemu osobiście z opowiadań najbliższej rodziny. Takich osób wokół nas jest znacznie więcej, sam mam znajomego którego tato uratował z zatrzymanego przez AK transportu troje żydowskich dzieci ! I nie był sam, takich Polaków było więcej. Poczytaj sobie Moniko trochę o tym, który to kraj przyjął najwięcej Żydów deportowanych z Niemiec i co wtedy zrobiły Anglia, USA i inne kraje... Zajrzyj potem w głąb własnego serca i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego wypisujesz brednie.
   doceń 20
   • monika
    07.02.2018 17:36
    Tyle @KRUTOO że ja w opowiadania nie wierzę. Moja wiara w czyjeś opowiadania skończyła się kilka lat wstecz i teraz jeżeli czegoś nie widzę, nie doświadczę to nie wierzą biorąc opowieści w rubryki bajek.
    doceń 43
    0
   • @ krutoo ~ @ Sopociak
    07.02.2018 18:17
    Wejdźcie na poprzedni felieton pana Kucharczaka pt." Chleb gaśniczy" (http://gosc.pl/komentarze/pokaz/925564 ) oraz na wpis z nickiem "Monika" pod tekstem autora. Całość jej wypowiedzi z tamtego wątku i z tego, początkowo wydała mi się trollingiem , ale po odpowiedzi Moniki do Krutoo widać, ze to coś całkiem innego...
    doceń 7
    0
  • Kung Fu Panda
   07.02.2018 19:27
   poczytaj choćby wiki - https://pl.wikipedia.org/wiki/Polscy_Sprawiedliwi_w%C5%9Br%C3%B3d_Narod%C3%B3w_%C5%9Awiata
   doceń 3
  • Margo
   07.02.2018 22:39
   Monika, odpowiedź na twoje pytanie jest przecież w tekście. Czytaj ze zrozumieniem a nie z pretensją na wstępie. Z modlitwą
   • Taurog
    09.02.2018 17:00
    Margo to zacytuj tą odpowiedź o ile umiesz.
    doceń 26
    0
 • gut
  07.02.2018 17:43
  Nawet jedno ocalone - Życie - jest chwalebne, nawet jedno uśmiercone - Życie - jest niesławą. Jak sam Pan Franciszek i inni Zainteresowani, eksperci - mówią, że w tych sprawach, - trzeba dać się osądzić ale nie potępić. 🔹Pitagoras 🔸🔸🔸 Czemu ufasz innym, a nie własnemu sumieniu?🔹

  doceń 5
 • gosc
  07.02.2018 18:31
  Przeczytalem definicje Holocaustu na Wikipedii i upewnilem sie tylko, ze ludzie zbyt glosno wolajacy o wspoludziele Polakow w Holocauscie potrzebuja tej ustawy i juz wkrotce Cimoszewicz bedzie musial odpowiedziec za swoje brednie.
  doceń 14
 • Megi
  07.02.2018 19:42
  To, że Cimoszewicz mówi, to mnie nie dziwi...ale, że Totalna oPOzycja ustami Święcickiego, który w Polsacie wszem i wobec ogłosił, że Polacy tak jak Niemcy mordowali żydów, tylko obozów nie budowali..... to PERFIDNE KŁAMSTWO zakrawa o pomstę do Nieba...ostatnio wszystkie moje wypowiedzi są usuwane...więc powiem tylko tyle....Polska musi bronić PRAWDY o swojej niewinności, o tym że w Polsce istniały judenraty bo w USA już Żydzi przeforsowali ustawę 447 i jeśli Prezydent Tramp ją podpisze, to Polska czyli My Polacy TRACIMY WOLNOŚĆ SUWERENNOŚĆ i stajemy się niewolnikami żydów, którzy już wyciągnęli swoje łapy po odszkodowania ...
  doceń 14
 • KAZ
  07.02.2018 21:22
  I wiemy też, Panie Kucharczak, że sama Irena Sendlerowa powiedziała, iż łatwiej byłoby w Warszawie ukryć czołg pod dywanem w salonie, niż żydowskie dziecko. Tylko ludzie bardzo niedojrzali boją się prawdy. Nie byliśmy nazistami - ale czy mamy prawo mówić, że Polska ma czyste sumienie? Do jakiej tezy chce Pan przekonać? Że skoro badań szczegółowych nie ma to NIC nie wiadomo? Wiadomo: że "sprawiedliwi" byli WYJĄTKAMI. I dlatego ich pamięć się czci. Że niektórzy Żydzi woleli wracać do getta, bo tam czuli się bezpieczniej, niż między Polakami - nie słyszał Pan? Trzeba być bardzo małym, żeby nie mieć odwagi przyznać, że jest się ubrudzonym. Wy to nazywacie "pedagogika wstydu". Lepszy wstyd niż BEZWSTYD! Nasz naród ma być dojrzały, widzieć blaski i grzechy, CAŁOŚĆ - nie zaś głupio zachwycony sobą z powodu ślepoty na jedno oko.
  doceń 15
  • Nauczyciel narodu wakcji
   08.02.2018 11:07
   "Naród ma być dojrzały" powiada, bo jak nie, to ja mu pokażę... Wstyd za ojczysty kraj w żadnym państwie nie stanowił, poza Niemcami przez pewien okres, podstawy społeczno-wychowawczej i historycznej polityki.
   Czy mamy prawo mówić, "że Polska ma czyste sumienie" ? Kto, gdzie tak mówi? Czolowi politycy, publicyści, duchowni? Żaden kraj nie może tak powiedzieć, także Żydzi. Wystarczy przypomnieć sobie ich haniebny udział w zbrodniczym systemie komunistycznym. Ale czy można mówić, o którymkolwie narodzie, poza Niemcami, że był narodem sprawców? Zamiast krzywdząco uogólniać, lepiej powiedzieć, że w każdym narodzie znajdują się wyrzutki, najgorszy element lub uśpiony margines, który w sytuacjach nadzwyczajnych, skrajnych ujawnia swój nieludzki charakter.
   NIe naród - tylko jego część.
   doceń 9
  • do @KAZA
   14.02.2018 03:28
   Panie Kaz.... To nie Sendlerowa powiedziała o czołgu tylko Bartoszewski. I w zupełnie innym kontekście niż Pan tu wypisuje. Ma Pan zerową wiedzę historyczną również jak widzę w innych sprawach. Dużo za to histerii. Polacy zachowali się NAJLEPIEJ z wszystkich narodów wtedy na świecie. Procent polskiej ludności pomagającej Żydom był olbrzymi. Procent ludności która podzieliła los Żydów też olbrzymi w stosunku do innych narodowości - byliśmy narodem także mordowanym w większej DUŻO mierze niż inni. To w Polsce obowiązywała kara śmierci za pomoc Żydom. Mieliśmy władze - państwo podziemne - które NIGDY nie kolaborowały z Niemcami w przeciwieństwie do wielu innych narodów, a właściwie wszystkich innych. Mieliśmy siły zbrojne państwa podziemnego czyli AK które wykonywało w imieniu państwa wyroki na szmalcownikach i była to kara ŚMIERCI - żadne inne państwo nie karało w taki sposób szmalcowników. W tym czasie francuski rząd Vichy pakował rękoma Francuzów Żydów do obozów itp. itd. O co Panu chodzi? Za c ma się wstydzić naród polski? Że nie w 100 % populacja ludzi była świętymi i nie poświęciła swoich rodzin i swojego życia rzucając się na pomoc Żydom których i tak nie byliby w wielu przypadkach w stanie uratować??? Ma Pan pretensje? To niech Pan sprawdzi co wtedy robili Pana przodkowie i złoży reklamacje do nich że nie wszyscy poświęcili swoje życie ratując jakiegoś Żyda. Pewnie gdyby tak było Pana by nie było na świecie bo by nie miał kto Pana urodzić.... Tak więc nim Pan rozliczy kolektywnie naród proszę oglądnąć się za siebie i rozliczyć swoich przodków.
   doceń 1
 • idol
  07.02.2018 21:29
  Tutejsze wpisy niektórych są świadectwem nienawiści do innych, tych których bliźnimi nazywamy. Oto efekt czytania artykułów jak ten powyższy.
  doceń 42
  • największa młość
   08.02.2018 11:16
   bliźniego panowała za komunizmu, bo nie było "efektu czytania takich artykułów." Więc wszyscy się nawzajem miłowali, kochali i jednali z zapałem aż utworzyli Front Jedności Narodu pobłogosławiony pałką.
   • Taurog
    08.02.2018 15:40
    AMEN
    doceń 10
    0
 • Anna Panna
  07.02.2018 22:55
  Za BUTĄ, o którą pyta Redaktor najczęściej stoją bardzo duże pieniądze.
  doceń 10
 • Zet
  08.02.2018 07:50
  Część zamieszczonych tu komentarzy wskazuje na to, że "pedagogika wstydu" mocno wryła się w świadomość wielu Polaków. Według komentatorów winy Polaków nie trzeba udowodnić, bo to po prostu jakiś dogmat. Ba! Świadectwa heroicznej postawy Polaków ratujących Żydów są wykorzystywane nieomal jako dowód, że byliśmy narodem sprawców. Dobrze, KAZ, gregg i inni - jeśli macie coś na sumieniu, to przeproście za wasz stosunek do Żydów, ale nie obdzielajcie tak wspaniałomyślnie swoimi kompleksami wszystkich Polaków.
  doceń 17
 • gregg84
  08.02.2018 10:16
  @Zet, "pedagogika wstydu" wryła się przede wszystkim w świadomość ludzi populistycznej prawicy, którym wydaje się, że poprzez zastosowanie tej wyświechtanej etykietki zamkną temat. Otóż nie
  zamkną. Osobiście nie mam żadnego problemu z przyznaniem, że naród polski to jednocześnie naród pomocników przy Holocauście i naród ludzi heroicznie ratujących Żydów (a także większości, która na mordowanych Żydów patrzyła z obojętnością lub niechęcią). Jeśli ta świadomość wtrąca cię w kompleksy, to może lepiej poszukaj powodów w swoim własnym sumieniu, a nie w moim.
  • A miałbyś gregg problem
   08.02.2018 19:06
   z przyznaniem, tak jak to robisz bezproblemowo w odniesieniu do Polaków, że naród żydowski to jednocześnie naród pomocników w prześladowaniach oraz w zbrodniach komunizmu i naród heroicznie walczący o swoją państwowość i jej utrzymanie (a także mniejszość narodowa w II RP i PRL która na prześladowanych i mordowanych przez komunistów Polaków patrzyła z obojętnością lub niechęcią) ?
   • gregg84
    08.02.2018 22:09
    Naprawdę sądzisz, że złapiesz mnie na taką niekonsekwencję?...
    Prawicowi propagandziści Z KAŻDEGO narodu powinni być pociągani do konsekwencji, kiedy próbują wypaczać pojęcie narodu w kierunku zgodnym z ich celami politycznymi i ideologicznymi. Narodu żydowskiego to również dotyczy. Jeśli zajmują mnie przede wszystkim Polacy, dzieje się tak dlatego, że "koszula bliższa ciału" i także o moją przyszłość bez narodowego zakłamania toczy się tu walka.
    doceń 6
    0
   • sp
    09.02.2018 09:21
    Gregg, NSDAP to była partia socjalistyczna, a wiadomo, że koszula bliższa ciału... więc nic dziwnego, że mentalni lewicowcy miewają ciągoty, by się kajać przez Żydami. Niech nie wplątują w to jednak z łaski swojej całości Narodu (którego to pojęcia nawet nie potrafią uchwycić).
    doceń 3
    0
  • Gość
   08.02.2018 22:19
   Jak można stawiać znak równości między kilkoma milionami Polaków poległych w czasie drugiej wojny światowej z garstką kolaborantów?
   Chyba każdy ma w rodzinie krewnego, który w walce z Niemcami uczestniczył, albo kogoś, kto w tej wojnie zginął.
   • gregg84
    10.02.2018 10:28
    @Gość, doskonale widzę różnicę między dziesiątkami a setkami tysięcy. Istotniejsze w omawianym kontekście jest jednak pytanie, jaki procent członków narodu musi wykazywać daną postawę, abyśmy mogli mówić, że daną postawę wykazuje naród? Jest to pytanie, którego postawienie jest nie na rękę prawicy, bo za chwilę może się okazać, że naród jako naród nie zrobił nigdy literalnie nic - a taki naród nie nadaje się zupełnie do propagandowego wykorzystania. Dlatego jestem przekonany, że awantura wywołana przez PiS obróci się w końcu przeciw populistycznej prawicy - a z korzyścią dla Polski.
    doceń 3
    0
 • Zet
  08.02.2018 11:35
  Właśnie, Gregg, nie masz problemu z przyznaniem, że Polacy to "naród pomocników przy Holokauście". I to jest straszne. To z powodu takiego gadania teraz Polacy się burzą. Nazwanie narodu "pomocnikiem przy Holokauście" jest po prostu ciężką krzywdą i skandalem, nawet jeśli łaskawie się to "zrównoważy" stwierdzeniem, że Polacy to też "naród ludzi heroicznie ratujących Żydów".
  doceń 10
 • jurek
  08.02.2018 12:32
  Redaktor pisze: "Nikt nie przedstawił wiarygodnych danych na temat liczby krzywd, jakie Polacy wyrządzili Żydom w czasie II wojny, ale oni wiedzą...". Skoro tak to skad redaktor wie, że było inaczej???
  doceń 11
 • jurek
  08.02.2018 12:34
  Co wy z tą "pedagogika wstydu" mnie uczyli że to się po prostu nazywa rachunkiem sumienia i żalem za grzechy
  doceń 12
 • bodo
  08.02.2018 12:58
  Dostrzegam pewną analogię, którą chyba warto rozważyć. Otóż nikt nie głosi, że Polacy byli sprawcami Holocaustu, natomiast słyszy się, że relatywnie dość liczna grupa Polaków poniekąd przyłączała się (sytuacyjnie) do tego haniebnego procesu donosząc o ukrywających się, czy niekiedy nawet zabijając. Potem przyszli Rosjanie ze swoim także niekiedy morderczym (ale jednak chyba w innej skali) komunizmem. A cóż słyszymy wśród wcale licznych Polaków dziś? Że to Żydzi byli komunistami. Pytanie brzmi: wyłącznie? To Żydzi wymyślili komunizm? Lenin i Stalin to byli Żydzi? Analogia polega na tym, że w emocjach traci się jasny ogląd i proporcje, część zamienia się w całość i zaczynamy głosić zbyt uogólniające tezy. Wszyscy, którzy oburzacie się, na zarzut, iż "Polacy" pomagali w Holocauście zapytajcie samych siebie ile razy mówicie, że "Żydzi byli komunistami"? Wszyscy? Po obu stronach? Po prostu prosi się ta sprawa o każdorazową precyzję w opisywaniu.
  • Megi
   08.02.2018 19:44
   bodo...jeszcze przed pojawieniem się ideologii nazistowskiej wielu żydów niemieckich dyskryminowało Ostjuden, a więc żydów mieszkających w Polsce i w ZSRR.....największą syjonistyczna grupa w Niemczech-NFS przedstawiła rządowi Hitlera memorandum, w którym scharakteryzowała relacje niemiecko-żydowskie i zaoferowała współpracę w rozwiązaniu"kwestii żydowskiej" Dla niemieckich żydów, żyd ze wschodu był nie europejski, jawił się jako brudna zjawa z mroków epoki , ciemnoty i zabobonu...dr Max Naumann założyciel prawicowej organizacji Narodowych Żydów Niemieckich.20marca1935 r napisał w liście do Hitlera......że on i jego sympatycy walczyli o to, by usunąć Ostjude( głównie z Polski), ponieważ te hordy Żydów pół-Azjatów, to dla Niemiec niebezpieczni ludzie i należy ich bez litości wyrzucić(B.M.Tu gg, Żydowcy żołnierze....,s.32-33) ...Żydzi byli kolaborantami zarówno Niemców jak i Sowietów....NIECHLUBNA KARTA szmalcowników zarówno pochodzenia polskiego i żydowskiego jest historii bardzo dobrze znana.....Na korzyść Polski przemawia fakt, że TYLKO menda społeczna kapusiem zostawała.... Natomiast u żydów elity z Niemieckim okupantem współpracowały ...co do komunizmu na pewno Żydzi z sowieckimi okupantami od razu czyli od 17-09-1939 WSPÓŁPRACOWALI......poczytaj sobie o przywódcach i współpracownikach NKWD, o służbach bezpieczeństwa PRLu, o prokuratorach i sędziach pochodzenia żydowskiego....posłuchaj i zapoznaj się wypowiedziami prof.Bartoszewskiego na temat zbrodni popełnionych przez żydów w czasie II wojny światowej i po wojnie......Jest to jeden z Polaków, który ratował żydów, znał żydów i NIE BAŁ SIĘ JUDE...Żydzi stawali na baczność przed Bartoszewskim szanował Go i liczyli się z Jego opinią i zdaniem....On niczego NIE WYJAŚNIAŁ żydom, .....Bartoszewski PRZYPOMINAŁ ODWAŻNIE PRAWDĘ I DEMASKOWAŁ żydowski FARYZEIZM....
   • BODO
    08.02.2018 20:55
    @MEGI: do czego zmierzasz? Do wykazania, że z powodu jakiejś ilości zdrajców, szubrawców itp. wśród Żydów niecne czyny wobec Żydów w czasie wojny mają mniejszy kaliber moralny? Nie kupuję tego. Człowiek jest człowiek. Nie utożsamiam się z jakąkolwiek polską kanalią i nie uważam, że ktokolwiek ma prawo traktować Polaków jako całość jak stado bydlaków dlatego że i wśród Polaków bydlaków było wielu. Podobnie z Żydami, Niemcami itp. Tu chodzi o coś innego - moim zdaniem. Czy stale będziemy udawać, że Polacy jako tacy są szlachetni i czyści moralnie, czy też dojrzale przyznamy, iż jesteśmy narodem jak KAŻDY INNY, ze swoimi bohaterami, ale też ze swoimi kanaliami. A na razie widzę tę ogromną chęć wmawiania sobie, że "co złego, to nie my". I w tej idiotycznie infantylnej atmosferze można w PAŃSTWOWEJ TELEWIZJI mówić o "parchach", o "żydowskich obozach - bo żydzi tam byli i żydzi obsługiwali komory gazowe". Nawiasem mówiąc, ciekawe, że o tym katoliccy publicyści pisowskiego teraz Gościa milczą jak zaklęci. To ich nie rusza. To ich sumień nie niepokoi!
    doceń 7
    0
   • BODO
    08.02.2018 20:58
    @MEGI, jeszcze, piszesz, cyt.: "Na korzyść Polski przemawia fakt, że TYLKO menda społeczna kapusiem zostawała..." Nieprawda. W przypadku rodziny Ulmów nie menda społeczna, tylko granatowy policjant polski. Mity koniecznie potrzebne dla uspokojenia sumienia?
    doceń 5
    0
   • Megi
    09.02.2018 14:59
    Bodo...A czy kiedykolwiek Polska zaprzeczała istnieniu ZAPRZAŃCÓW????....Z mojej wiedzy wynika, że granatowi funkcjonariusze policji w okupowanej Polsce, nie cieszyli się zaufaniem Niemieckich zbrodniarzy...... BODO jak sądzisz dlaczego????.....Natomiast żydowskie syjonistyczne Organizacje jak NFS aktywnie WSPÓŁPRACOWAŁA z rządem Hitlera...syjoniści niemieccy nie nawiedzili Ostjude, brzydzili się ich, dlatego nie utrzymywali z nimi kontaktu, ponieważ jak sami podkreślali należy ich usunąć i wytępić z powodu ich brudu i ciemnoty....Dlaczego żydowskie organizacje w USA, wiedząc o holocauście żydów w Europie MILCZAŁY i nie REAGOWAŁY, na prośby rządu Polskiego, który jak wiemy jako JEDYNY w Europie UPOMINAŁ się i postulował o wsparcie i pomoc w walce o życie Żydów i Polaków masowo mordowanych w obozach koncentracyjnych.....W tym celu w 1943r Jan Karski udał się do Waszyngtonu, by PRZEDSTAWIĆ zdobyte przez Rotmistrza Pileckiego, który jak wiemy narażał życie, by świat mógł dowiedzieć się PRAWDY o Niemieckim piekle zgotowanym Polakom i Żydom W oświęcimskim obozie koncentracyjnym i jak wiesz.... Bodo .....syjonistyczne Organizacje w USA NIE UDZIELIŁY ŻADNEJ POMOCY swoim rodakom masowo mordowanym w Niemieckich obozach koncentracyjnych przez Niemców....jak myślisz dlaczego???
    doceń 3
    0
 • Barbara
  08.02.2018 13:22
  no właściwie jesteśmy zdolni do uogólniania.... Jak w rodzinie był złodziej tzn że cała rodzina na pewno kradnie. Co najciekawsze gdy tak mówimy o kimś i o innej rodzinie to w porządku, ale jak ktoś tak powie o naszej rodzinie to jakoś już trudniej przełknąć.... barbara
  doceń 3
 • nickt
  08.02.2018 14:03
  Siostra mojej babci też pomagała rodzinie żydowskiej. Dopiero ok. 10 lat temu przestały przychodzić do niej paczki z Kanady, które uratowana rodzina co roku przysyłała w ramach wdzięczności za uratowanie życia.
  doceń 7
 • gregg84
  08.02.2018 21:09
  Zet, jakoś wasze prawicowe środowisko nie doznaje podobnego poczucia krzywdy i skandalu, kiedy np. bohaterstwo nielicznych Polaków w ratowaniu Żydów jest uogólniane na cały naród/kraj w ramach "pedagogiki niezasłużonego samochwalstwa". Chcielibyście ciągnąć propagandowe profity z używania pojęcia "narodu" bez ponoszenia tego kosztów. Kiedy zaczniecie mierzyć naród polski podobną miarą zarówno w sprawach dobrych jak i złych - wtedy dopiero przesyłajcie mi rachunki za doznane krzywdy moralne. Zanim to nastąpi, mogę je co najwyżej traktować z politowaniem.
  doceń 7
 • Brodaty Sokrates
  09.02.2018 08:28
  Oto do czego służy słowo "naród".Słowo "naród" jest potrzebne do tego aby wprowadzać zbiorową ocenę ludzi mówiących tym samym językiem.Dyskusja,która trwa w wszystkich mediach,polega na tym aby ustalić czy naród polski był tym dobrym czy tym nie dobrym,w stosunku do Żydów.Są wyciągane pojedyńcze przypadki mające potwierdzić dobre lub złe postawy Polaków.Robimy (my Polacy i oni Żydzi),to samo co hitlerowcy.Naszywamy każdemu łatkę na pasiaku.Wy Żydzi to jesteście do niczego.My Polacy to jesteśmy sami bohaterowie.Niemcy to sami naziści.A Ukraińcy to potomkowie UPA. Odpowiedzialności zbiorowa.My chrześcijanie mamy patrzeć na każdego człowieka osobno. " A tu już nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich [jest] Chrystus."
  doceń 7
 • Brodaty Sokrates
  09.02.2018 09:02
  Ostatnio stało się modne aby pisać nie o zbrodniach hitlerowskich ale o zbrodniach niemieckich.OK, może być,choć w szeregach armii Hitlera byli ludzie rożnych narodowości.Parę dni temu czytam taki wpis: "IPN ogłosił 22 nazwiska osób, których szczątki odnalezione zostały zarówno w Polsce i za granicą. Chodzi o ofiary zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich." Skoro pisze się "zbrodnie niemieckie" to zamiast "zbrodnie komunistyczne" powinno się napisać: "zbrodnie Polaków na narodzie polskim w latach 1945-89".Czy się mylę i stan wojenny i katownie UB wliczają się w zbrodnie innego narodu ?
  • Brodatty
   09.02.2018 12:43
   A Pan to się urwał z choinki? W przeciągu ostatnich 2 tygodniach, chciano przyprawić brodę "nazizmu" Polsce. Trzeba pamiętać o kontekście: autor każdego tekstu pisze go świadomie raczej...
   • Brodaty Sokrates
    09.02.2018 14:00
    Chodzi aby mierzyć pewne sprawy jednakową miarą.Skoro pisze się w jednym zdaniu: "ofiary zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich." To powinno być napisane : hitlerowskich,komunistycznych i sowieckich.Skoro mamy odwagę powiedzieć iż to głównie niemcy mordowali do 44 roku,miejmy odwagę powiedzieć, iż poźniej, to nie system zabijał,ale Polak Polaka.Tam zabijali oni,czyli Niemcy,a poźniej u nas to już nie ludzie a system,komuniści.A reżim komunistyczny to w Polsce kto tworzył , ufoludki ?
    doceń 2
    0
 • Zet
  09.02.2018 09:57
  Gregg - udowadniać trzeba winę, a nie przyzwoitość. Jeśli się mówi o Polakach jako narodzie sprawców, to trzeba to udowodnić - a dowodem byłyby twarde, wiarygodne statystyki, pokazujące, że Polacy bardziej zabijali Żydów niż ich ratowali. Same fantazje Grossa czy pieniactwo Hartmana albo propaganda Wyborczej nie wystarczą.
  doceń 5
 • jerka
  09.02.2018 10:06
  Panie Franciszku, rozumowanie Pana idzie w złą stronę. Szacunki zwolenników aborcji są w oczywisty sposób wyssane z palca, natomiast co do podawanej liczby szmalcowników to nie wie Pan na pewno, czy jest fałszywa. Lepiej zwrócić uwagę na skalę. 60000 to dużo, to za dużo, ale to oznacza, że jest to 3 na 1000 dorosłych Polaków - 3 promile. O 3 za dużo, ale jest to margines i nie ma narodu, w którym by się tylu, albo i znacznie więcej, łajdaków nie znalazło. A więc wyciąganie wniosku o współudziale narodu na podstawie 3 promili jest absolutnie nieuzasadnione. Osobna sprawa to wypominana obojętność. Ale to się dzisiaj dobrze mówi siedząc wygodnie na kanapie. Ciekawe, czy te wszystkie mądrale byłyby takie chętne do pomocy mając w perspektywie realną możliwość śmierci, także wielu swoich bliskich, o czym mówią dobitnie świadectwa Ulmów, Kowalskich i wielu innych
  • nieźle jerka ściemniasz
   09.02.2018 13:36
   "co do podawanej liczby szmalcowników to nie wie Pan na pewno, czy jest fałszywa. Lepiej zwrócić uwagę na skalę" ------- a skalę skąd wziąłeś jak nie z liczby szmalcowników ( co do której masz wątpliwości)? Dlaczego liczebność jakiegoś zjawiska jest wątpliwa a skala wyciągnięta z tej liczby - nie?
   doceń 5
 • Gość
  09.02.2018 12:14
  Wiele osób wypowiadających się powyżej nie rozumie pojęcia narodu.
  Przykład.
  W Polsce obecnie 71 633 osób przebywa w więzieniach. Czy to znaczy, że naród polski siedzi w więzieniu?
  doceń 14
  • gregg84
   10.02.2018 10:47
   To zależy... Jeśli kilkadziesiąt tysięcy Polaków ratujących Żydów oznacza, że naród polski, że Polska ratowała Żydów podczas wojny - jak to przestawia prawica - to wówczas istotnie 71 tys. Polaków w więzieniach znaczy, że naród polski siedzi w więzieniu. Dostrzegasz analogię?
   • Gość
    13.02.2018 13:12
    Nie, dlatego, że chodzi nie tylko o liczbę, ale o to, że naród definiuje sam siebie poprzez to, co apoteozuje, a co potępia. Jak dobrze widać i wtedy (Polskie Państwo Podziemne, rząd londyński, Powstanie Warszawskie, ok. 3 mln obywateli polskich zabitych w czasie wojny i wiele innych) i w obecnej sytuacji (państwo polskie stara się bronić naszego honoru) naród polski identyfikuje się w bohaterami walczącymi o wolność, a potępia zdradę.
    doceń 0
    0
   • gregg84
    13.02.2018 17:53
    @Gość
    Jeśli dzisiejsze Niemcy potępią nazistów i hitlerowski reżim i będą apoteozować niemieckich socjalistów w obozach koncentracyjnych i spisek oficerów przeciw Hitlerowi, to według ciebie zyskują tym samym prawo do narodowego odcięcia się od tej złej przeszłości, bo się z nią nie identyfikują? Nie sądzę... A jednak dla narodu polskiego chciałbyś stworzyć podobny wyjątek, żebyś mógł w spokoju budować tyleż piękną, co fałszywą wizję na użytek obecnej propagandy narodowej (jak to między słowami przyznajesz).
    doceń 1
    0
 • Megi
  09.02.2018 20:55
  Statystyki proszę bardzo za 1 ukrywanego żyda Niemcy zabijali 3 Polaków....co do ilości polskich szmalcowników, to owszem razem z żydowskim Ordnungspolizei i judenratami, to liczba 60000 jak najbardziej się zgadza.....Z tym, że należy tutaj ROŻRÓZNIĆ i precyzyjnie określić rozmiar zbrodni przy współudziale kanalii polskiego pochodzenia i żydowskiego....dla przykładu podam Chaima Rumkowskiego zwanego królem Łódzkiego getta....przypisuje mu się aktywny udział w mordzie przeszło 200000 żydów,których wysłał na śmierć do niemieckich obozów koncentracyjnych.....Rumkowski polski żyd holocaust w łódzkim gettcie rozpoczął od dzieci i starców....następny przykład Szame Grajer znany z przestępczej działalności w gettcie lubelskim....znanym opracowaniem na temat przestępczej działalności żydów z Judenratów jest Książka J.Trunka pt."Judenrat; the Jewish councils in Europe under Nazi occupation" wydana w Nowym Jorku w 1972r
  doceń 9
 • gregg84
  10.02.2018 09:59
  Mylisz się, Zet, przyzwoitość i inne pozytywne cechy także trzeba udowadniać, kiedy próbuje się tymi cechami epatować, tak jak wy to robicie w przypadku narodu polskiego. A jeśli się nie chce tego czynić, jeśli wolicie bezrefleksyjnie i od ręki rozciągać przyzwoitość, szlachetność i bohaterstwo nielicznych na cały naród - to liczcie się z tym, że odpłacą wam taką samą miarą, a nie histeryzujcie poniewczasie.
  Tak jak pisałem w pierwszym komentarzu (teraz dziwnym trafem "znikniętym"), jest to cynizm w czystej postaci, kiedy ktoś - tak jak ty - należący do środowiska przez lata nie tylko nie dającego wsparcia dla badań nad udziałem Polaków w Holocauście, ale wręcz je aktywnie zwalczającego - kiedy ktoś taki teraz podnosi argument braku "twardych danych" na ten temat. Na szczęście nasz honor ratują ludzie pokroju Grossa, Libionki, Grabowskiego i Engelking, którzy częściowych danych dostarczyli mimo wielu przeszkód. Czy mam rozumieć, że teraz ten deficyt wiedzy zaczął ci przeszkadzać i będziesz za tym, aby państwo polskie instytucjonalnie wsparło badania w tym zaniedbanym kierunku?...
  • Megi
   10.02.2018 16:29
   gregg84....zapoznaj się z faktami historycznymi dotyczącymi sojuszu żydów z Żydowskich Organizacji syjonistycznych NFS z nazistami Niemieckimi od 1933r....Jakie sojusze budowali z rządem Hitlera i dlaczego uważali go za zbawiciela rasy i narodu żydowskiego??? .....Dlaczego w tej propagandzie Izraela o Holocauście, brakuje PRAWDY o nienawiści syjonistów z zachodu do Ostjuden, do żydów zasymilowanych, żyjących w związkach małżeńskich mieszanych z katolikami czy protestantami ???....dlaczego elita niemieckich syjonistów tak chętnie i aktywnie kolaborowała z Gestapo i SS???....DOWIEDZ się PRAWDY, a dopiero POuczaj....Jak narazie szkalujesz, a twoje moralne autorytety pokroju Grossa świadczą o tym, że nie masz elementarnej wiedzy na temat Jedwabnego polecam badania Pani dr.Ewy Kurek, historyk, która POSTULUJE od lat o dokończenie ekshumacji, przerwanej przez stronę Izraela w Jedwabnem.....Dowiedz się dlaczego Żydzi NIE CHCĄ POZNAĆ PRAWDĘ-OBIEKTYWNĄ rzetelnie udokumentowaną i zgodną z wydarzeniami i faktami HISTORYCZNYMI???.....Tylko jak mówi Pani dr.Ewa Kurek TKWIĄ, w bajce o holocauście ....możesz na Youtube zapoznać się z wypowiedziami Pani dr...
   doceń 3
 • passenger
  11.02.2018 18:56
  Mentorzy pedagogiki wstydu??? Cóż to za język?? Myślałem, że w GN podstawową myślą powinno być "a prawda was wyzwoli". Od kiedy to nawoływanie do poszukiwania prawdy nazywane jest w katolickim pismie "pedagogiką wstydu"? Stanięcie w prawdzie wymaga odwagi a oznaką wstydu i zakompleksienia jest negowanie wszystkiego co może zachwiać wyidealizowanym obrazem siebie samego.
  doceń 11
  • asla73
   14.02.2018 21:44
   proszę doczytać do końca... "...Nie wiem (ile było niegodziwości a ile heroizmu), ale skąd wiedzą to ci, co z taką butą albo niefrasobliwością mówią o Polakach jako „narodzie sprawców”?

   doceń 0
 • Zet
  13.02.2018 08:27
  Passenger - Prawda was wyzwoli, owszem, między innymi z kajdan pedagogiki wstydu.
  • passenger
   13.02.2018 11:38
   Zet - Dokładnie!!! Bo co to jest pedagogika wstydu? Czyż nie jest to próba zamiatania brudów pod dywan... ze wstydu?
   doceń 3
 • Gość
  13.02.2018 14:19
  Tak Polska powinna stanąć w prawdzie i zapytać, jak to się stało, że poza Polską nikt nie wie, że Polska straciła w czasie wojny ok. 6 mln obywateli – ok. 3 mln narodowości żydowskiej i ok. 3 mln narodowości nie- żydowskiej. Dlaczego o tych ostatnich nikt nie mówi, a nawet o nich nie wie? Czy ktoś wie, że Polska straciła w czasie WWII 17 osób/100 (ok. 8.5), dla porównania, Francja straciła 1 osobę na 100, Szwecja 0.03 osób na 100, UK 0.94 osób/100? Polska chce właśnie pojednania w prawdzie.
  doceń 1
 • conyo
  13.02.2018 16:09
  Jest taka metoda badań geologicznych, która się nazywa "sejsmika refleksyjna". Polega na odpaleniu ładunku wybuchowego i pomiarach wywołanych w ten sposób drgań gruntu. Pozwala wykryć pęknięcia i inne słabe punkty. Nie na temat? Pozornie! Ciekawa fachowa analiza tego co się dzieje w artykule: http://www.cyberdefence24.pl/propagandowe-zniwa-w-polsce-czas-uspokoic-emocje-komentarz
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji