Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • mularczyk
    02.10.2016 19:24
    Powtarzam to, co napisałem na łamach GN jakiś czas temu. „Jego ojciec jest pastorem. Założył własny kościół, już nie pamiętam jego nazwy. W dwa lata później urodził mu się syn; bez rąk i bez nóg. Założycielem Kościoła jest Chrystus i nie ma potrzeby poprawiania tego, co On uczynił”. Dla mnie Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa; dla mnie jest to jednym. Na mojej parafii nie głosiłbyś tych swoich nauk. Mówisz, „Pan Bóg nie chciał, abym był katolikiem”. Tego nie jestem pewien, natomiast jestem pewien, że nic chciał, aby twój ojciec zakładał jakąś tam sektę. Z Bogiem.
  • śwjacenty
    03.10.2016 14:55
    Szanowny O. Marku: wg historyków badających dzieje chrześcijaństwa Kościół Katolicki w formie zhierarchizowanej organizacji z jednolitą doktryną powstał w czasach i z decydującym udziałem cesarza Konstantyna Wielkiego. Kościół w I w. był organizmem niezależnych i zróżnicowanych doktrynalnie wspólnot lokalnych (gmin, zborów czy kościołów jak kto woli). Do czasu zniszczenia przez Rzymian Świątyni w Jerozolimie istniał ostry spór między chrześcijanami pochodzenia pogańskiego i żydowskiego dotyczący stosunku do wymagań prawa mojżeszowego. Zróżnicowane były też od początku lokalne kościoły w świecie hellenistycznym i łacińskim. Twierdzenie, że Pan Jezus założył Kościół Katolicki rozumiany jako jednolita organizacja jest ahistorycznym wyobrażeniem i przeniesieniem współczesnego modelu Kościoła rzymskokatolickiego na czasy apostolskie. Dzisiaj każdy z "odłamów" chrześcijaństwa uznający wyznania wiary formułowane na czterech kolejnych soborach powszechnych jest kontynuacją Kościoła Chrystusowego.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama