Nowy numer 15/2024 Archiwum
  • D.K.
    23.08.2016 18:37
    Jeśli Pan Bóg nie jest celem, nie jest sensem życia wierzącego, jeśli nie jest w hierarchii na pierwszym miejscu i jeśli nie istnieje podporządkowania swojego życia, wszystkich jego aspektów Panu Bogu, to nie mamy do czynienia z katolicyzmem. Sobór Watykański II niestety zmienił optykę z teocentrycznej ku antropocentryzmowi (uczucia, wola, co ja przeżywam). Wyrazicielem i jednocześnie konsekwencją tej zmiany jest liturgia, która zaburza pojmowanie Boga jako majestatycznego Absolutu. Oczywiście oddajmy prawdę niektórym ideom soborowym, które są wypaczane przez praktykę (np. w dokumentach soborowych jest wyraźne określony prymat łaciny jako języka kościoła katolickiego czy uznanie chorału gregoriańskiego za śpiew najbardziej odpowiedni etc.). "Po owocach ich poznacie"- mówi nam ewangelia, po prawie 50 latach od reformy widzimy w jakim stanie znajduje się Kościół, co zrobiły ze swoją wiarą kraje tradycyjnie katolickie takie jak: Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Hiszpania? Nie chciałbym popadać w defetyzm, ale może warto pochylić się nad analizą krytyczną kościoła katolickiego po owym aggiornamento.
    doceń 6
  • Jerzyk
    23.08.2016 21:44
    - Z przesoborowego Kościoła uciekłem, bo straszyli mnie, że Bóg mnie pokarze.
    - Byłem młody, grałem rocka, robiłem źle, nie miałem co szukać w kościele.
    - Jak było już ze mną bardzo źle, jeden człowiek, z Katolickiej Współnoty, powiedział mi,
    - Bóg naprawdę cię kocha.
    - Nie mieściło mi się to w głowie, po tym wszystkim co narobiłem, powiedziałem,
    - Chyba się pomyliłeś, przecież ja narobiłem już tyle zła.
    - Odpowiedział mi, nie pomyliłem się, Bóg kocha cię takiego jaki jesteś i prosi cię, abyś oddał Mu to co cię gnębi, co cię zniewala, ...
    - Nie mieściło misię to w głowie, jednak zrobiłem tak jak umiałem to co mi powiedział.
    - Moje zycie zmieniło się nie do poznania, nawet wcześniej nie wiedziałem, że tak mozna żyć.
    - Codziennie jestem na Mszy Świętej, codziennie przyjmuję Jezusa, pomagam innym ludziom, służę na rekolekcjach, kursach, byłem na Misjąch Świętych na Ukrainie, ...
    - Służę w mojej parafii jak tylko potrafię, jak potrzeba, ...
    - Pamiętam jeszcze obszerne fragmenty ministrantury łacińskiej.
    - To Jezusowy Święty Kościół, zmienia się świat, to także Jezus zmienia swój Kościół aby dobrze służył.
    - To co było dobre wczoraj, dziś już niekoniecznie jest przydatne.
    - Jezusowi też mówili że robi źle, Jezusa nawet zabili ...
    doceń 2
  • Mol
    24.08.2016 08:07
    Mol
    Artykuł w Plusie Minusie był dobry. Autorce przecież nie chodziło o potępianie ojca Leona, ale o zwrócenie uwagi, że niektóre sposoby wychodzenia Kościoła do ludzi są trochę jakby... błazeńskie (przepraszam za zbyt mocne słowo, ale inne nie przychodzi mi do głowy). Tyniec robi świetną robotę, zwłaszcza wydawniczą - ale styl ojca Leona mi nie odpowiada. Nie musi.
    doceń 4
  • KJ
    24.08.2016 09:28
    Przepraszam za gorliwość, ale po raz kolejny wyłazi niekompetencja redaktorów GN, która jest piętnowana między innymi przez Ewę Polak-Pałkiewicz. Maciej Kalbarczyk pisze, że przed i w trakcie soboru ludzie "raz w tygodniu słuchali kapłana mówiącego do nich w niezrozumiałym języku". No właśnie o to chodzi, że nikt wtedy nie mówił do ludzi "w niezrozumiałym języku" - w owym mitycznym "niezrozumiałym języku", mówi się we wszystkich tradycyjnych rytach do BOGA, a nie do ludzi! Do ludzi mówiło się zawsze w ich języku homilia/kazanie. To akurat w zeszłym miesiącu Franciszek mówił się do ludzi w niezrozumiałym języku (zarówno w czasie liturgii - wezwania kierowane do wiernych po łacinie, hiszpańsku lub włosku, jak i homilii - po włosku).
    doceń 9
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka

Zobacz także