Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • MagdaFo
    01.08.2016 09:54
    Profesor Żaryn potraktował bardzo skomplikowany temat w sposób banalny, ledwie dotykając istoty i genezy wybuchu Powstania. Po pierwsze: do wybuchu parli przeciwnicy piłsudczyków a za takich uważano większość dowództwa AK, Mikołajczyk w Londynie z Korbońskim w kraju czyli PSL i kilku oficerów powiązanych z nimi albo "lewicą". W odpowiedzi, widząc próbę swoistego zamachu ubiec ich chcieli wysocy oficerowie, Pełczyński, Okulicki lojalni wobec Sosnkowskiego, który nie podjął żadnej jasnej decyzji o czym Żaryn nie mówi. Po drugie: nikt ale to nikt nie ma prawa po fakcie, siedząc dzisiaj pomiędzy telefonem a komputerem oceniać wiedzy, możliwości, rzeczywistości tamtych dni nie mając dogłębnej wiedzy, używając ideologicznych uzasadnień i emocji. Przecież tylko przypadek sprawił, że zamach na Hitlera się nie powiódł. Tak jak nie wiemy na pewno czy Stalin w pierwszych dniach Powstania nie był skłonny do szturmu miasta ale przegrał wielką bitwę na przedpolu. Po trzecie. Pisanie historii od nowa przez pryzmat własnej pychy jest śmiertelnym grzechem przeciwko Bogu, uzurpacją człowieka uznającego siebie za tego, który odkrył dzieje i bieg historii, emanacją chorobliwego scjentyzmu często marksizmu i to nieuświadomionego bo stosowanego przez ludzi źle wyedukowanych i powierzchownie moralnych. O to ja; Nowak czy Kowalski, który wiem jakby się wszystko działo i wiem jak będzie! Bo ja Nowak czy Kowalski wiem wszystko ... tylko często nie wiem co przyniesie jutro bo nie potrafię logicznie oceniać świata dokoła. Ale wiem i rozstrzygam największe dramaty dziejów. I po czwarte: jaki los czekał Polskę i Polaków gdyby nie Powstanie? Z doświadczenia wiemy że okrutny. Jaki? Podobny do krymskich Tatarów, serbskich czetników, Węgrów wiernych Koronie Św. Stefana? Ale to była na domiar złego Polska i Polacy w mitologii rosyjskiej polityki imperialnej i szowinizmu, wrogowie odwieczni i zdrajcy Słowiańszczyzny. Jeśli był cień szansy należało pójść do bitwy. Tak napisał Józef Mackiewicz, wielki pisarz, dzisiaj niemiłosiernie sfalsyfikowany przez młodych barbarzyńców spod znaku panów na Z.
    • Gość
      01.08.2016 11:28
      "Jaki los czekałby Polskę, gdyby nie Powstanie?" Tego nie wiemy - a skąd Pan to wie? W jaki sposób PW miało najmniejszy choćby wpływ na decyzje Sowietów? Każdy kto ma choć minimalne pojęcie o jego recepcji w społeczeństwie wie, że zapewniło ono, krótkotrwałe ale realne, poparcie komunistom na polskich ziemiach. Mówiono, że "Londyn oszalał".
      • JAWA25
        01.08.2016 18:06
        "zapewniło ono, krótkotrwałe ale realne, poparcie komunistom na polskich ziemiach"
        PPR miało kilka tysięcy ludzi (wg własnych optymistycznych obliczeń) i po kilku miesiącach intensywnego werbunku nadal mniej więcej tyle
        doceń 1
        0
      • Gość
        01.08.2016 19:23
        @jawa Ale nie było czynnego oporu. Ba! Nawet biernego! Czy dziś tylko członkowie PiS popierają PiS (to tylko przykład, można sobie podłożyć nazwę dowolnej partii)? PW z militarnego punktu widzenia nie mogło się udać. Teraz się to racjonalizuje na siłę, wyszukując metafizyczne niemal uzasadnienia. A na wojnie chodzi o to, żeby ją wygrać - i tyle. My - przegraliśmy.
        doceń 0
        0
    • adamp_314
      01.08.2016 11:32
      adamp_314
      @MagdaFo

      "nikt nie ma prawa po fakcie, siedząc dzisiaj pomiędzy telefonem a komputerem oceniać [...]"

      Zacytujmy więc kogoś, kto nie siedział "między telefonem a komputerem". Generał Anders o powstaniu:

      „Żołnierz nie rozumie celowości powstania w Warszawie. Nikt nie miał u nas złudzeń, żeby bolszewicy pomimo ciągłych zapowiedzi pomogli stolicy. W tych warunkach stolica pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy, kto ponosi za to odpowiedzialność”
      doceń 2
    • JAWA25
      01.08.2016 18:04
      po "przegranej bitwie" Sztab Generalny Czerwonej Armii opracował nowy plan ataku na Warszawę, natarcie miało ruszyć 25 sierpnia, Stalin nie zatwierdził rozkazu (peerelowska Wielka Encyklopedia Powszechna z 1967 tom 9)
      doceń 1
  • Brbra
    01.08.2016 14:06
    ad MagdaFo: jak jednak pisze w swoich wspomnieniach Anna Anders-Nowakowska: "Kazdy jednak ma swoje teorie na te tematy w zaleznosci od tego, gdzie byl i co wtedy robil. Wbrew temu, ze moj Ojciec byl przeciwny Powstaniu (..), ja, ktora spedzilam lata okupacji w Warszawie, uwazam, ze Powstanie musialo wybuchnac zorganizowanie lub spontanicznie i ze zatrzymac tego nie bylo mozna."

    doceń 1
  • JAWA25
    01.08.2016 18:17
    poważnych zniszczeń podczas szturmu Czerwonej Armii Warszawa i tak by nie uniknęła "Gdyby, na przykład wojska Rokossowskiego szturmowały miasto, które rozpaczliwie broniliby we własnym interesie Niemcy, to artyleria i lotnictwo obu stron w najmniejszym stopniu nie liczyłoby się z miastem i jego ludnością." (Tadeusz Żenczykowski "Samotny bój Warszawy")
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama