GN 42/2019 Archiwum
 • tarpan
  25.05.2016 10:06
  Ciekawe kiedy nasz rząd spojrzy w lustro...
  doceń 17
  • krut00
   25.05.2016 20:11
   @tarpan -Ciekawe kiedy nasz rząd spojrzy w lustro?
   No cóż, platforma cały czas patrzyła w lustro. Nadal zresztą są zakochani w sobie. I tylko "nieroztropnie" nagrane rozmowy restauracyjne zniszczyły ten piękny obraz odsłaniając całkiem niemiłe oblicze notabli władających Polską. Nie dość że zobaczyli wszyscy że świnie to jeszcze takie co załatwiają się we własne koryto.
   doceń 10
  • Eugeniusz_Pomorze_
   25.05.2016 21:44
   Spoko, nasz rząd może patrzeć w lustro. Na tle poprzedników, to - bez przesady - same anioły.
   doceń 9
 • trzmieliniaczek
  25.05.2016 10:27
  Panie Redaktorze! Przecież marcowa opinia zaproszonej przez ministra Waszczykowskiego Komisji Weneckiej była sformułowana właśnie w tym duchu (co zresztą podkreślali co i rusz politycy PIS), że (jak Pan to ujął) "spór o Trybunał to sprawa, którą mają rozwiązać sami Polacy". Komisja Europejska natomiast postulowała, żeby postanowienia tejże opinii wdrożyć w życie (co zresztą na forum PE obiecywała sama Pani Premier - nie znając jeszcze jej tekstu - to był błąd). Dlatego moim zdaniem autor powinien troszkę zmodyfikować tytuł artykułu "Bruksela spojrzała w lustro weneckie". Dobrze byłoby aby "jedyna i słuszna siła przewodnia" RP też w takie lustro weneckie popatrzyła i zakończyła wreszcie tą całą niepotrzebną awanturę.
  doceń 16
  • krut00
   25.05.2016 20:22
   @trzmielniczek - akurat transmisję z całej tej debaty w parlamencie UE można było zobaczyć. Pani premier Szydło to nie Tusk, niczego in-blanco nie podpisywała ani nie obiecywała. Pomimo nacisków holenderskiego posła wyszła z całego tego cyrku z twarzą i ani na moment nie dała się zdenerwować czy wyprowadzić z równowagi, czego nie można powiedzieć o atakującym Holendrze.
   Jak zakończyć awanturę ze złodziejem? PO wykreowała dodatkową nad-izbę w Sejmie i próbuje dalej rządzić z tylnego fotela. Na to zgody być nie może. W przeciwnym razie dojdzie do zamiany PZPR na PZPO.
   doceń 10
   • trzmieliniaczek
    25.05.2016 21:30
    Oczywiście krut00, można było zobaczyć transmisję. I Pani Premier powiedziała "Wciąż czekamy na opinię Komisji Weneckiej". No to jeśli "czekamy", to nam na niej zależy i będziemy się z nią liczyć (przypominam, że treść opinii KW nie była jeszcze znana nawet, jako przeciek), bo gdyby nam nie zależało, to po co czekać. To wydaje się logiczne a zakładać, że nasza władza jest nieracjonalna, byłoby zbyt daleko idącym wnioskiem. A tak swoją drogą, o Latającym Holendrze, to słyszałem ale o atakującym, słyszę po raz pierwszy. Komentarze kształcą!
    doceń 4
    0
 • operator
  25.05.2016 10:45
  Chyba każdy obiektywny obserwator czuje że polski rząd odparł zmasowany atak "targowiczan" i wspomagających ich komisarzy unijnych. Teraz inicjatywa przechodzi w nasze ręce. Za chwilę szczyt NATO w Warszawie który wzmocni Polske na arenie międzynarodowej. Trzeba powiedzieć jasno, opozycja totalna ośmiesza sie słabnie i zaczyna mocno rywalizować, Kukiz15 wyraźnie od tygodnia przymila sie do PIS. Wzrost poparcia dla prezydenta Dudy jak i samego PIS-u systematycznie rośnie a Europa skręca na prawo szybciej niż się mozna było spodziewać. To są fakty które dobrze wróżą na przyszłość.
  doceń 20
  • obserwator dziejów
   25.05.2016 11:01
   "Operatorze" oczywiście masz prawo cieszyć się z tego, że (jak napisałeś) "Europa skręca na prawo szybciej niż się można było spodziewać. To są fakty które dobrze wróżą na przyszłość." Mam jednak pewne obawy, czy aby w związku z tym nie usłyszymy niebawem, że "praca czyni wolnym" i chociaż "nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki", to przecież w znacznym stopniu historia kołem się toczy.
   • operator
    25.05.2016 11:31
    Ty po prostu wierzysz że prawica to faszyści. Zapoznaj z sie programami partii prawicowych w jakimkolwiek kraju i wtedy zrozumiesz że poza jakims marginesem reszta to normalne partie prawicowe. Możesz oczywiście wierzyć liberalno-lewicowej narracji ze wszystko co jest inne od niej to faszyzm, Twój wybór.
    doceń 21
    0
  • obserwator dziejów
   25.05.2016 12:28
   Szanowny "Operatorze". Nigdy nie pokładałem nadziei w ideologiach stworzonych przez ludzi (prawicowych, lewicowych czy jakichkolwiek innych), bo cenię sobie wolność, gwarantowaną mi przez wiarę, której credo powtarzam publicznie, co najmniej raz w tygodniu. Ta wiara mi wystarcza. Natomiast wracając do meritum, z tego, co pamiętam z historii, to uprzednio też zaczynało się niewinnie i na tamten czas mało kto zauważał groźbę późniejszych dramatycznych wydarzeń.
   • operator
    25.05.2016 13:00
    Drogi "obserwatorze dziejów". Podobnie jak Ty prawdziwą nadzieję pokładam tylko w Bogu ale nie oznacza to że mam być zupełnie ślepy, głuchy i niezrozumny na otaczający świat. W dzisiejszej Europie doszli do głosu i właściwie w wiekszości żądzą nią ludzie którzy w jawny lub bardziej skrywany sposób walczą z chrześcijaństwem. Na ogół są to ugrupowania nowej lewicy i liberałów rzadziej, choc też tak bywa- prawicowe. Jednak ogromna wiekszość europejskiej prawicy (konserwatystów) szanuje naszą wiarę, rodzine i człowieka dlatego są mi o tysiąckroć bliżsi niż druga strona.
    Na koniec a propos tych obozów nazistowskich o których miedzy wierszami wspomniałeś...NSDAP, Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników.
    To była partia- lewicowa choc jeszcze wielu do dziś dnia uważa ja za prawicę.
    doceń 15
    0
 • Maluczki
  25.05.2016 10:51
  Niech Pan się nie cieszy z tego, że spojrzała w lustro. UE to taki robot ślepy i głuchy na rzeczywistość. Jest sterowany przez światowe mamoniarstwo i tylko polecenia stamtąd płynące wykonuje.
  Powiedział tak, a zrobi siak.
  Przecież PO/NRP/PSL ciągle tak postępowała i postępuje i każdy uczciwy człowiek doskonale to wie.
  W gadkę tych ... wierzą tylko głupcy.
  doceń 5
 • trzinaalli
  25.05.2016 12:22
  Na marginesie należy przypomnieć, że dzisiaj rozpoczyna się Nowenna do NSPJ, a jutro do Niep. Serca NMP przed tymi uroczystościami. Zachęcam do udziału.
  doceń 12
  • derek
   25.05.2016 19:06
   Dzięki za przypomnienie.
   Swoją drogą mam zawsze problem jak liczyć dni w nowennach.
   doceń 1
  • maryjni.pl
   26.05.2016 06:46
   http://www.maryjni.pl/nowenna-do-niepokalanego-serca-maryi,51
   doceń 1
 • Obserwator dziejów
  25.05.2016 13:48
  "Operatorze". Ciekawe rzeczy opowiadasz, no bo skoro przedwojenni nacjonaliści niemieccy, to socjaliści, to znaczy, że w 1939 roku Polskę zalała socjalistyczna fala rewolucyjna. To zupełnie nowy pogląd nie tylko na historię Polski ale i Europy.
  • Scott
   25.05.2016 14:40

   Nie do mnie, ale jeśli mogę. Polska w 39 została zaatakowana przez Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników oraz ze wschodu przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. De fakto mieli podpisany pakt Ribbentrop- Mołotow. To akurat elementarna wiedza ze szkoły podstawowej. Zadne nowe spojrzenie.

   doceń 13
   • Obserwator dziejów
    25.05.2016 17:51
    Do Scott! Hmm - do tej pory podręczniki mówiły o "kampanii wrześniowej" a w świetle tego komentarza wychodzi, że to była "rewolucja wrześniowa" - ciekawy pogląd ;)
    I jeszcze kwestia - wydaje się konieczne ujednolicenie siatki pojęciowej, tzn. jeśli z jednej strony zostaliśmy zaatakowani przez ZSRR to logicznym wydaje się, żeby mówić tez o agresji Rzeszy Niemieckiej. Tak po prawdzie to partie nas nie najechały.
    doceń 2
    0
   • Gość
    26.05.2016 04:31
    Tak, a NRD byla panstwem demokratycznym - w koncu tak miala w nazwie. Wszyscy ktorzy uwazaja ze faszyzm jest ideologia lewicowa - popatrzcie na dzisiejszych neofaszystow. Czy to jest lewica? Powinniscie natychmiast przestac sie na ten temat wypowiadac zeby sie nie kompromitowac. Proponuje powrot do podstawowki I uzupelnienie brakow w edukacji. Powrot na forum jak juz sie cokolwiek dowiecie.
    doceń 5
    0
   • złośliwiec007
    31.05.2016 00:25
    złośliwiec007
    @obserwator dziejów.
    Kampania jest częścią większej całości działań, w tym wypadku, II wojny Światowej. Polscy historycy, zupełnie niesłusznie przejęli to pojęcie od samych Niemców, którzy po wojnie tak nazwali ich działania w Polsce. Dla naszego Narodu była to po prostu Wojna Obronna 1939 roku. I tak to należy, zgodnie z faktami nazywać.
    doceń 1
    0
  • operator
   25.05.2016 15:52
   Myślę że jako katolik nie bedziesz sie wzdrygał przed wykładami (sa na You Tube) ks.dr prof.hab. Tadeusza Guza który jest chyba najwybitniejszym w Polsce znawcą w temacie który poruszamy. Napisał np. książkę pt.""Filozofia prawa III Rzeszy Niemieckiej". Napisał zreszta wiele książek w których kapitalnie opisuje neomarksizm czyli tzw. nową lewice i wiele innych tematów.
   Polecam na poczatek wykłady na YT i daje Ci słowo honoru że nie pożałujesz :)
   • Obserwator dziejów
    25.05.2016 18:08
    "Operatorze", w czasie kiedy pobierałem nauki w szkołach wymieniony przez ciebie Ks. prof. Guz nie był jeszcze autorytetem w swojej dziedzinie. Jednak skoro go polecasz, to postaram się dotrzeć do publikacji, którą wymieniłeś. Jeśli chodzi o wykłady na YT, to wybacz ale to nie dla mnie. Może to znaki czasu i taka będzie przyszłość ale ja jednak jestem zwolennikiem tradycyjnych metod zdobywania wiedzy, czyli wykład albo książka.
    doceń 1
    0
 • gut
  25.05.2016 16:09

  Gilbert Keith Chesterton: >>> Doświadczenie - elegancka nazwa wszystkich nieprzyjemności, jakie spotkały nas w życiu. <<< ;-)))

  doceń 3
 • pytanie
  25.05.2016 17:20
  Przyzna Pan jednak, że mamy aktualnie rządy bezprawia i niesprawiedliwości.
  doceń 10
 • indris
  25.05.2016 21:13

  Przeforsowana przez PiS 'ustawa naprawcza' o TK była niezgodna z konstytucją RP. A 'argumenty', że tak nie jest były prymitywnym fałszem.  A na fałszu nic trwałego zbudować się nie da...

  • Bolo
   26.05.2016 09:41
   Dzięki temu że mamy demokrację masz prawo wyrażać takie poglądy, nawet jeśli są one zupełnie oderwane od rzeczywistości.
   doceń 5
 • Anna Panna
  26.05.2016 01:27
  Dwa pierwsze zdania wystarczą za cały komentarz! :)

  Co do spojrzenia w lustro... W Brukseli byłam tylko raz - przejazdem i w dodatku nocą. Co pamiętam? Podświetlony krzyż na kopule imponującej bazyliki, widocznej doskonale z wielu punktów miasta.

  Może jak Bruksela spojrzy w lustro - zobaczy ten krzyż?
  doceń 4
 • Anonim (konto usunięte)
  26.05.2016 14:30
  KOMENTARZE
  Bruksela spojrzała w lustro,pisze Jacek
  Dziedzina, ale nie pisze w jakie, zezowate itp..i w czyje jeszcze !!! ale pisze to, co on z poza plecy Brukseli w nim widział…
  Mnie zawsze stareczka upominała, jak żem do lustra za dużo zaglądał, nie gab
  sie Tam, bo tam jeszcze diabła zobaczysz...Wtedy jeszcze nie wiedziałem, czy ma rację...ale teraz
  przyznałbym jej rację...dlaczego ???
  bo tak mi to wygląda z tego, co tu
  autor pisze o tym spojrzeniu Brukseli
  w lustro i jego zerkaniu do tegoż lustra.
  z poza plecy Brukseli i opisu tego tu co tam widział….
  By nie być gołosłownym, cytuję:
  „Komisja Europejska próbuje wyjść z twarzą ze sporu z Polską. Nie będzie jej łatwo, ale niech się stara.“ RE, Co o tym pomyśleć ???? Masz Brukselo,
  placek, trzeba ci tego było , co wam minister Waszykowski donosił do rozgryzienia, Nad tym się
  pochylać ???, by teraz Jacek taki oto placek wam zaserwować ????
  znowu cytAt:
  Dobrze, że Frans Timmermans przyjechał do Warszawy. O ile wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej nie zmieni zeznań – jak dotąd miał w zwyczaju – z dnia na dzień“, Re: ALE NIE DOBRZE,
  a nawet = Bardzo brzydko taką niecnotę, o ile
  nie zmieni MU PRZYPISYWAć…… Umiesz to wykAZAć ??????
  W tym oskarżeniu nie jesteś pierwszy tylko następny
  po Beacie Szydło, która też w tvN24 chlapła, że
  Timmermans będzie w sporze jednostronny, bo Komorowski odznaczył go orderem Zasługi RP Było to w roku 2014, ale niestety.nie wiedziała, ALBO JEJ TO NIE, pasowało,że już wczweśniej ,bo w 2006. LECH KCZYńASKI TEGO Samego TimmermaNSA OBDARZYł Tą Samą godnością….
  A pierwsze jest przeważnie komuś milsze niż
  natępne.
  Następna bańkA mydlanna, CYTAT:
  „ale fakt, że to Komisja aEuropejska powinna szukać sposobu, by wyjść z twarzą ze sporu z Polską, nie wynika tylko z kompromitacji, jaką było mówienie jednym głosem z polską piaskownicą... tj. opozycją.
  Odp: zabawne, ale co tu jest komiczne, albo kompromitające ????
  Co ci się nie podoba w tej polSkiej piASKOWNICY???
  Piasek, czy foremki ???
  Tego by Nawet dziecko z piaskownicy Tak nie napisało, cytuję:
    „Dlatego też, pomijając absurdalne oskarżenia pod adresem Polski, Komisja powinna tłumaczyć się przed europejskimi obywatelami, w tym przed Polakami, jakim prawem nadała sobie uprawnienia, którymi próbuje ustawiać niewygodne dla siebie, demokratycznie wybrane rządy. Pozostaje życzyć panu Timmermansowi i spółce konsekwencji na drodze naprawy własnego wizerunku. Bo łatwo im nie będzie.“
  zostawiM TO BEZ KOMENTarza...nie warto.  
   | 1 | 
  • Jan76
   27.05.2016 14:34
   Mam prośbę. Jak taką wiedzę masz to może wiesz to czego nie wie Kaczyński. Co trzeba zrobić żeby Bruksela siedziała cicho 8 lat. Mimo inwigilacji dziennikarzy, afery podłuchowej, hazardowej , Amber Gold, czy ustawy w sprawie TK pisanej przez sędziów TK tuż przed wyborammi itd?
   Biedny Kaczyński sobie nie poradzi. UE działą w/g swoich norm a on ich nie zna.
   Kurcze może dobrze, że nie zna? Albo znać nie chce?
   W każdym razie na razie mamy 500 plus, bardzo sensownego Morawieckiego który zdaje się właśnie jest w Brukseli.
   Do tego Prezydenta bez "bulu i nadzieji".
   Rodzi się w człowieku nadzieja mimo, że Szydło tak świetnie nie zna UE jak Tusk. Może dobrze, że ją nie klepią po plecach? Może nie zamierza jechać do robory do UE?
   doceń 5
  • Anna Panna
   27.05.2016 15:13
   @tambaran

   Poświęć najbliższy miesiąc na opanowanie klawiatury.
   Dopiero po tym wróć i pisz.
   doceń 6
 • lchlip
  27.05.2016 09:11
  "...Komisja powinna tłumaczyć się przed europejskimi obywatelami, w tym przed Polakami, jakim prawem nadała sobie uprawnienia,..."

  A wystarczy przecież, przez napisaniem felietonu, przeczytać ustalania unijne chćby lizbońskie, o tym jakie Komisja ma uprawnienia, aby czytelnikom nie wciskać kitu o "nadanych sobie uprawnieniach".

  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie jako events programmer, odpowiedzialny m.in. za organizację festiwalu filmowego „Across the borders" i współpracę z brytyjskimi instytucjami kulturalnymi. W „Gościu" od 2006 r. Autor wywiadu rzeki z ks. Henrykiem Bolczykiem „Mocowałem się z Bogiem", wywiadu rzeki z ks. Markiem Dziewieckim „Psycholog w konfesjonale" oraz współautor zbioru reportaży z Bliskiego Wschodu „W drogę ze św. Pawłem". Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Syrii, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i innych. Publikował m.in. w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus"), „Cywilizacji", Onet.pl. Jest również założycielem i właścicielem Wydawnictwa Niecałe (wydaje szeroko rozumianą literaturę faktu). Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, życiem Kościoła i teologią, a także fotografią, filmem, turystyką i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Bałkanów, a także związane z życiem Kościoła na świecie i nową ewangelizacją.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji