Nowy numer 43/2019 Archiwum
 • Anonim (konto usunięte)
  08.04.2016 13:33
  "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5,37)
  "Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust" (Ap3,15n)

  Króluj nam Chryste!
  doceń 17
 • rst
  08.04.2016 18:24
  Piszecie:
  „Kościół nie zmienia swego stanowiska w sprawie udzielania Komunii osobom rozwiedzionym w ponownych związkach...”

  Cóż, można zaklinać rzeczywistość, że nic się nie zmieniło, ale nawet po pobieżnym przeczytaniu przydługiego tekstu adhortacji można zauważyć, że kluczem do zmian w sprawie Komunii może okazać się jedno słowo: „rozeznawanie”.
  Może zatem okazać że:
  "...pośród pewnej obiektywnej sytuacji grzechu osoba, która nie jest subiektywnie winna albo nie jest w pełni winna, może żyć w łasce Bożej..." (pkt.305 adhortacji)

  albo tu:
  "nie można już powiedzieć, że wszyscy, którzy są w sytuacji tak zwanej "nieregularnej", żyją w stanie grzechu śmiertelnego, pozbawieni łaski uświęcającej....".(pkt.301)

  Na pewno będzie szokiem dla wiernych katolików dowiedzieć się, że cudzołóstwo (ukryte pod nazwą „sytuacja nieregularna”) może być rozeznane jako „życie w łasce uświęcającej”, ale przecież wyraźnie tak papież napisał!.
  Wyglada więc na to, że ocena czy cudzołożnik w drugim związku jest w stanie grzechu śmiertelnego, czy w stanie łaski będzie teraz uzależniona od "rozeznania" zainteresowanego grzesznika wspólnie z duszpasterzem. Może się zatem okazać, że do takich samych sytuacji obiektywnego grzechu cudzołóstwa będą dwa odmienne „rozeznania” - w zależności od poglądów duszpasterza (liberał, czy ortodoksyjny ksiądz).
  Jednak Franciszek zdyscyplinował od razu kapłanów, aby to rozeznawanie było odpowiednio ukierunkowane na tzw. miłosierdzie, i w punkcie 310-312 zastrzegł, aby kapłani nie zachowywali się jak „kontrolerzy łaski”, bo Kościół nie jest „urzędem celnym” stosujący „zimną moralność przy biurku”.
  doceń 14
 • colo
  09.04.2016 11:46
  żeby zrozumieć czym ten dokument jest wystarczy zacytować biskupów niemieckich. To ze strony gazety "Niedziela":
  W "Amoris laetitia" papież kładzie nacisk - obok przypomnienia norm kościelnych - na znaczenie indywidualnych decyzji sumienia, to zaś ma także "daleko idące skutki dla duszpasterskiej opieki nad osobami rozwiedzionymi, żyjącymi w nowych związkach, którym dotychczas nauczenie Kościoła nie pozwalało na przyjmowanie komunii św." - podkreślili biskupi niemieccy. Według nich stwierdzenie, że drugi związek cywilny zaprzecza pierwszemu małżeństwu - sakramentalnemu, a tym samym jest sprzeczne z obiektywną normą, nie wystarcza już jako uzasadnienie wyłączenia tych ludzi z przyjmowania Komunii św. "Bardziej konieczne jest rozważenie każdego pojedynczego przypadku, szczególnej sytuacji życiowej osoby znajdującej się w takiej sytuacji. Dopiero w świetle poszczególnej historii życia i rzeczywistych uwarunkowań można będzie razem z osobami rozwiedzionymi wyjaśnić, czy i jak w tej sytuacji są winne, co stoi na przeszkodzie w przyjmowaniu Eucharystii" - napisali hierarchowie.
  doceń 2
 • gość
  11.04.2016 08:57
  Pod tym tekstem było więcej komentarzy. Gdzie są? Czy portal usuwa te niewygodne?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL