Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    29.02.2016 15:57

    Szef MSZ niepotrzebnie zapraszał panów z Komisji Weneckiej do naszego kraju. To są wewnętrzne problemy Polski. Od początku było wiadomo(znając działania KW na Węgrzech), że Komisja będzie stała murem za korporacją prawniczą(kruk krukowi oka nie wykole).
    W tej sytuacji większość sejmowa powinna zrobić krok wstecz i przyjąć(opublikować w Dzienniku Ustaw RP) pozbawiony mocy prawnej wyrok TK z 9 marca 2016 ws. nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 i wprowadzić w życie jego postanwienia.
    Natomiast Prezydent RP nie może odebrać ślubowania od trzech sędziów wybranych 8 października 2015 ponieważ złamałby konstytucję!(http://www.rp.pl/Opinie/302019972-Prof-Andrzej-Dziadzio-Trybunal-nie-dochowal-rzetelnosci-i-bezstronnosci.html)

    doceń 8
  • Anonim (konto usunięte)
    29.02.2016 16:14
    Po wyroku TK z 9 marca 2016(oczywistym do przewidzenia znając obecny skład TK) większość sejmowa powinna przywrócić ustawę o TK z 1997 a ustawę o TK z 25 czerwca 2015 uchwaloną przez PO-PSL-SLD-TR powinno się wrzucić do kosza. Nie można zaakceptować sytuacji, w której sedziowie TK(w tym prezes TK) piszą ustawę pod siebie!
    doceń 9
  • Anonim (konto usunięte)
    29.02.2016 16:18
    Prezes Tk łamie prawo nie dopuszczając trzech sędziów, wybranych przez Sejm VIII kadencji 2 grudnia 2015. Należy zrobić wszystko aby ci sędziowie mogli już w końcu orzekać.
    doceń 9
  • Anonim (konto usunięte)
    29.02.2016 16:21
    Na znak protestu, że TK łamie prawo, przedstawiciele Sejmu, Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego powinni zbojkotować udział w rozprawie zapowiedzianej na 8-9 III 2016. ;)
    doceń 8
  • Anonim (konto usunięte)
    29.02.2016 16:55

    Prezes TK Andrzej Rzepliński jeszcze przed rozprawą wydał w mediach wyrok na nwelizację ustawy o TK z 22 grudnia 2015 dlatego powinien być wyłączony z orzekania na rozprawie zapowiedzianej na 8-9 marca 2016.

    doceń 8
  • jan
    29.02.2016 19:55
    Ale to nie tylko Komisja Wenecka, Panie Redaktorze, twierdzi, że w kwestii TK obecna władza nie ma racji.
    Także:
    I Prezes Sądu Najwyższego
    były I Prezes Sądu Najwyższego
    Prokurator Generalny
    były Prezes Trybunał Konstytucyjnego
    Naczelna Rada Adwokacka
    Naczelna Rada Radców Prawnych
    Helsińska Fundacja Praw Człowieka
    Profesorowie Prawa UJ i UW
    no i... jeszcze chyba kogoś pominąłem.
    Dla obecnego rządu i Pana Prezydenta krytyczne stanowisko wobec nich w kwestii TK wyżej wymienionych podmiotów to są tylko jakieś opinie, z którymi nie potrzeba się liczyć, albo, że to tylko o tych podmiotach świadczy (np. że są rzecznikami III RP, bronią „salonu”, „układów”, „resortowych dzieci” itd.). No, a gdyby sam Pan Bóg krzyknął z nieba: „Prezydencie Duda, łamiesz Konstytucję!”... to, co?... To by też była tylko prywatna opinia Pana Boga i to by tylko... świadczyło o Panu Bogu?....
    Jedynie to, co mówi J. Kaczyński nie jest jakąś opinią i to w żadnym razie nie może o NIM świadczyć, tylko ma być przyjmowane, jak Najwyższa Prawda... No i to jest teraz kwintesencja naszego wspólnego dramatu, bo wcześniej, czy później musi to odbić się czkawką także dla obecnie rządzących.
    Przecież już chyba nawet te 6-latki, które teraz nie pójdą do szkoły, są na tyle rozgarnięte, żeby się zorientować, o co chodzi: Nie mogąc zmienić Konstytucji PiS postanowił zadbać o to, żeby TK mu nie bruździł, kiedy będzie uchwalał ustawy, których zgodność z ustawą zasadniczą będzie wątpliwa i robi to z niebywałą bezczelnością.
    Przy tym argument o niedopuszczalności wtrącania się w wewnętrzne sprawy Polski budzi najgorsze skojarzenia. Zawsze podnoszony jest przez władzę, która ani myśli szanować praw człowieka i był do znudzenia eksploatowany przez komunistów w czasach „słusznie minionych”.
    doceń 12
    • Jacek
      01.03.2016 07:30
      kto nie szanuje praw człowieka???......pogubiłem się
      doceń 5
    • Maluczki
      01.03.2016 10:58
      A w Moskwie i w Berlinie jeszcze bardziej uważają, że rząd nie ma racji!
      doceń 2
  • Maluczki
    01.03.2016 10:55
    Polski rząd poskarżył się na komucha do komucha!
    Taktyka lewactwa polega na tworzeniu różnych gremiów, aby później przywalać przeciwników ich opiniami, a głupcy ludzie biorą to za dobrą monetę.
    doceń 4
  • Maluczki
    01.03.2016 11:36
    Nie wiem czy szanowni wiedza, ale ta wstępną opinię wydawali : Belg, Włoch, Rosjanka, Koreańczyk, Armeńczyk, Łotysz i Litwin, czyli można przypuszczać że najwięcej do powiedzenia w tej sprawie miał Putin.
    Poza tym do tej komisji należy też Hanna Suchocka, która duchem jest blisko GW.
    doceń 1
  • Maluczki
    01.03.2016 11:37
    Tak mi przyszło do głowy, że TK też ma swoją Anodinę.
    doceń 0
  • indris
    01.03.2016 14:33

    Ustawa 'naprawcza' o TK  jest niezgodna z Konstytucją RP., bo wprowadza orzekanie większością 2/3, a Konstytucja wyraźnie mówi o większości ( bez przymiotników ).

    Władza twierdzi i zależnym od siebie twierdzić każe, że tej niezgodności nie ma. W ten sposób wprowadza do życia publicznego kłamstwo. A na kłamstwie nic trwałego zbudować nie można.

    • Maluczki
      01.03.2016 15:08
      A dwie trzecie, to nie jest większość?
      Dlaczego tak ci zależy tylko gołej większości?
      Aby łatwiej było paraliżować prace parlamentu i rządu?
      • indris
        01.03.2016 17:27
        "Goła" większość jest zapisana w Konstytucji. Ustawa zwykła nie może tego zmieniać, to jest elementarz nowoczesnego prawodawstwa.

        Można się tylko domyślać, komu i dlaczego zależy na paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego.
        doceń 3
        0
      • Maluczki
        01.03.2016 19:40
        Ustawa może zaostrzać i uszczegóławiać zapisy Konstytucji!
        TK może spokojnie działać! TK paraliżuje prezes Rzepliński, który sam złamał wielokrotnie postanowienia Konstytucji angażując się politycznie, czego robić mu nie wolno!
        Art.195 ust.3.
        Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
        Pan Rzepliński biorąc udział w tworzeniu prawa (ustawy o wyborze nowych sędziów TK) i angażując się w prace Sejmu, co wszyscy widzieli w telewizji (zakrywał twarz), którą to ustawę następnie TK uznał za niekonstytucyjną, naruszył postanowienia Konstytucji o powinien przestać pełnić rolę sędziego TK.
        doceń 1
        0
  • Kacper
    09.03.2016 00:14
    Apeluje o to, żeby nie kłamać na łamach katolickiej gazety w sprawie TK, bo to osłabia siłę argumentacji katolików w innych kwestiach. Każdy choć trochę wykształcony człowiek widzi, że działania rządu i prezydenta to ewidentne łamanie konstytucji. Mówienie, że tak nie jest powoduje, ze ludzie potem uważają katolików za kłamców. To jest działanie antyewangelizacyjne.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały

 

Zobacz także