Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • zaba na rowerze
    03.07.2015 16:30
    Ustanawiają prawa takie jakich potrzebują. Będą mieć pod kontrolą niebezpieczne ruchy religijne. Łatwo o radykalne wspólnoty muzułmańskie, które w Rosji są silne. Rosja to wielki kraj i maja na swoim terenie wiele różnych wyznań, rozsianych na terenie Europy i Azji. Wyznań wielkich i mniejszych, rożnych sekt i nieformalnych grupek, szamanów, uzdrowicieli, itd.
    To że Cerkiew cieszy się przywilejami? Co w tym dziwnego? Katolicyzm w państwach europejskich też miał zagwarantowaną dobrą pozycje społeczna, z której zrezygnował w latach 70siatych.
    Bliskich traktuje się lepiej od obcych, no chyba że bliska osoba chce być traktowana jak ktoś obcy. Tak jak Kościół katolicki stał się obcy dla Europy, bo tego chciał.
    doceń 1
  • Anna
    04.07.2015 00:22

    Artykuł wprowadza w błąd. Zdaniu:"Ustawę ograniczającą swobodę działania wszystkim wspólnotom religijnym i Kościołom przyjęto w Rosji" zaprzecza zdanie: "Nowa ustawa uderza we wszystkie poza Patriarchatem Moskiewskim wspólnoty religijne..." 

    A jaka wspólnota religijna jest najsilniejsza w Rosji? 

    Wczoraj usłyszałam w wiadomościach BBC, że w samej Moskwie ma powstać 200 nowych kościołów! Nie mogłam uwierzyć.

    I co katolik ma o tym myśleć?

    doceń 0
  • KAZIMIERZ
    04.07.2015 00:28
    Módlmy się, o to, aby Ojciec Święty spełnił życzenie Matki Bożej z Fatimy i ofiarował Rosję Najświętszemu Sercu Maryi. Rosja się wtedy nawróci.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także