Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Grażyna
    28.05.2015 09:04
    Średniowiecze to " Bogurodzica"!
    doceń 4
  • Maluczki
    28.05.2015 09:24
    " Chodzi mi również o to, by miał odwagę konsekwentnie odwoływać się do wartości chrześcijańskich. Zdaję sobie sprawę z tego, że na tym raczej straci, niż zyska. Taka jest smutna prawda. Większość ludzi w Polsce alergicznie reaguje bowiem nie tylko na średniowiecze, ale również na konsekwentną religijność w życiu publicznym."

    No to "pięknie"! Ksiądz redaktor naczelny i takie rzeczy.
    Przecież to głównie od was księży zależy, jak postrzegana jest religia, a religia katolicka w szczególności. To przez wasze złe uczenie ludzie wygadują te różne głupstwa na temat katolicyzmu, a materialiści wręcz plują na katolicyzm. Przecież Bóg jest nieskazitelnie dobry, więc jak to jest, że ludzie mają o nim złe zdanie? Nie chcą dobra?
    Niech duchowni zrobią porządny rachunek sumienia, zastanowią się co jest co i zaczną prawdziwie ludziom pokazywać Boga i do niego prowadzić!
    doceń 0
  • myśliwy
    29.05.2015 11:55
    Tym razem przyznać trzeba, że Red. Nacz. celnie trafia z "nowym średniowieczem". Solidnie wykształceni inteligenci wiedzą doskonale, ile ważnych procesów miało wtedy miejsce. Nie ma co powtarzać rzeczy łatwych do sprawdzenia w podręcznikach. Warto jednak przypominać prawdę o średniowieczu nieukom.
    • nieuk
      30.05.2015 19:28
      A drewno układane w stosy do czego służyło? Panie Myśliwy, czy do pieczenia upolowanej zwierzyny?
      doceń 22
      • Bronak Kamarołski
        30.05.2015 21:50
        Jak na nieuka przystało, nie wiesz, że stosy, kóre masz na myśli, płonęły głównie w oświeceniu.
        doceń 0
        0
      • Maluczki
        31.05.2015 13:04
        Co tam będziemy sięgać w zamierzchłą przeszłość. Spójrzmy w dwudziesty wiek.
        Do czego służyły łagry, wywózki w czasie kilkudziesięciostopniowych mrozów na Sybir w bydlęcych wagonach, bez ogrzewania,jedzenia i picia, ludzi wyrwanych ze swoich domostw? Do czego służyły masowe rozstrzeliwania i gwałty. do czego służyły ubeckie katownie i rewolwery. Do czego służyły pały, nogi od krzeseł, rurki metalowe, obcęgi, kubły zimnej wody w czasie mrozów w zimnych celach? Do czego służyło trzymanie biskupa Kaczmarka po szyję w kloace? Do czego służyło to wszystko ludziom, którzy tak dobrze wiedzą do czego służyły stosy w średniowieczu?
        doceń 0
        0
      • nieuk
        31.05.2015 20:30
        Bronak, wstyd aby nieuk uczył Cię historii! Tym niemniej poczytaj sobie np. w Wikipedii kiedy działała święta inkwizycja, kiedy usmażono Joannę Darc czy Giordano Bruno!
        doceń 22
        0
  • jur
    31.05.2015 10:58
    Renesans też nie był najgorszy.
    doceń 8
  • Siloam
    02.06.2015 21:19
    "Nowe Średniowiecze" to genialna ksiażka Bierdiajewa napisana tuż po pierwszej światowej.
    Kryzyz naszej cywilizacji jest spowodowany oderwaniem wzroku od Boga. Uratować ją może tylko ponowne ukierunkowanie na Boga i powrót do duchowości średniowiecza, która była źródłem sił twórczych w całej historii naszej europejskiej cywilizacji.
    Brawo Terlikowski!
    • JAWA25
      27.02.2017 20:22
      http://rebelya.pl/forum/watek/51259/ "Terlikowski broni rytualnego okaleczania dzieci" autorytet jakich mało
      doceń 22
  • JAWA25
    27.02.2017 20:20
    "Można tysiąc razy powtarzać, że to w średniowieczu powstały istniejące do dzisiaj najlepsze uniwersytety. I że właśnie wtedy zbudowano pierwsze szpitale." od powtarzania przeszłość się nie zmieni. Pierwsze szpitale istniały już w starożytności. Chyba że redakcja uprawia "historię alternatywną" taką w której w tym cudnym średniowieczu nie było ani Czarnej Śmierci ani wojen feudalnych ani takich "metod dowodowych" w sądzie jak próba wody czy rozpalonego żelaza (tzw. "ordalia", nie mylić z torturami).
    doceń 22
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy