Nowy numer 8/2019 Archiwum
 • Anakin
  01.11.2013 14:46
  Do chwili przeczytania tego artykułu tygodnik "Gość Niedzielny" był dla mnie najważniejszym katolickim tygodnikiem w Polsce. Dlatego jestem zszokowany faktem promowania w tym czasopiśmie takich pseudonaukowych bzdur, jak inteligenty projekt (IP), który w dodatku przyczynia się do spłycania, a nawet ośmieszania wiary w Boga w środowisku ludzi wykształconych.
  • stworzenie
   06.11.2013 10:03
   Gorąco popieram komentarz Anakina. Jestem stałym czytelnikiem GOŚCIA, ale przeczytawszy wywiad z O. Chaberkiem nie mogłem wyjść ze zdumienia nad jego stylem, umieszczeniem w dziale "nauka", tytułem, no i przede wszystkim przesłaniem. Co na te bzdury Pan Rożek? Przecież to jest artykuł propagandowy! Jego umieszczenie znacząco obniża reputację tygodnika w moich oczach i chyba niestety nie tylko w moich.
   doceń 1
 • adamp_314
  01.11.2013 22:04
  "inteligentny projekt" w dziale "nauka"? To jakaś gruba pomyłka! Fundamentem tej pseudonauki jest zasada, że "nie istnieje, nie wydarzyło się to, czego nie potrafię zrozumieć". Teoria ewolucji doskonale pasuje do zapisanych w skamielinach ponad trzech miliardów lat historii życia na ziemi. Teraz, gdy naukowcy znajdują życie w skrajnych warunkach - kilometry pod ziemią, w temperaturach powyżej 100 stopni Celsjusza, kiedy NASA przygotowuje się do szukania życia pod lodami Europy (satelity Jowisza) i śladów byłego życia na Marsie - to GN wyciąga skamielinę "inteligentnego projektu", za którym nic nie stoi, żaden naukowy argument poza małą wyobraźnią paru ludzi...
  doceń 8
 • Awa
  04.11.2013 13:16
  Trafiłam tu z salonu 24. Może mi ktoś krotko wyjaśnić o co się tam kłócą?
  doceń 0
 • karol
  06.11.2013 09:44
  Brawo! Teoria Darwina z czysto naukowego punktu widzenia jest warta dokładnie tyle ile gender. Tak samo żabka postanowiła zostać motylkiem i odwrotnie. Przez lata badań archeologicznych, przyrodniczych nie znaleziono ani jednego dowodu na pozytywne przekształcenia genetyczne. Ani jednego. Znaczy to tyle że Darwin stworzył swoją hipoteze wyłącznie na potrzeby ideologiczne. Nie jest to oczywiście jeszcze żaden dowód na istnienie Boga jako storzyciela wszelkiego życia, ale jest to dowód naszej niewiedzy.
  • jesienna
   01.12.2013 12:25
   Nauka nie może wprowadzać do swoich kategorii kategorii Boga!

   Bóg nie jest rzeczywistością, którą można badać empirycznie! To powinien wiedzieć juz przedszkolak!

   Bóg nie jest "zapchajdziurą", która "zatyka się" dziury w wiedzy wiedzy.

   Nie raz jak nie było wiadomo jak coś w świecie nauki wyjaśnić tłumaczono to ingerencją Boga.

   Jak się to kończyło dla nauki chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.


   Źle się to kończyło też dla ludzi, którym Bóg "zatykacz dziur w wiedzy" wraz z rozwojem nauki przestawał byc potrzebny.

   Teorie ewolucji (teorie które stosują teorię ewolucji rozumianą w ścisłym znaczeniu tego słowa do opisu rzeczywistości) mają luki, jak każda teoria z niewielkim stażem. Zatykanie tych luk Bogiem to droga wiodąca do nikąd...

   doceń 2
 • Kasper
  06.11.2013 09:51
  Czy mam rozumieć, że Gość propaguje teraz ideę itneligentnego projektu? Bardzo polecam głos ad vocem o. Stanisława Jaromi OFMConv dla portalu swietostworzenia.pl (Święto Stworzenia):
  http://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/409-ewolucja-i-osmieszanie-chrzescijanskiej-nauki-o-stworzeniu#.UnfxZLyvVi8.facebook

  pax!
 • gut
  06.11.2013 21:04
  Bardzo ciekawe.
  doceń 0
 • badania
  10.11.2013 13:42
  Od kiedy argumenty ad personam, takie jak na tym forum, pomagają wyjaśnić w dyskusji jakąkolwiek kwestię? Spór między kreacjonistami starego czy młodego wszechświata a głównym nurtem w nauce powinien się toczyć za pomocą argumentów naukowych. Moim zdaniem teorii inteligentnego projektu nie można naukowo odrzucić lub potwierdzić, ponieważ bierze się z zachwytu nad pięknem natury. Natomiast obowiązującej i obecnie najbardziej prawdopodobnej teorii ewolucji też nie można traktować w ten sposób, że jeżeli jakieś fakty się z nią nie zgadzają, to tym gorzej dla faktów.
  • go
   30.11.2013 11:45
   nie mają argumentów ad rem, dlatego korzystają z ad personam i minusików. to taaakie merytoryczne ;)
   doceń 0
 • stefan176
  30.11.2013 09:55
  Durnie! Darwin nie stworzył żadnej teorii ewolucji, coś tam tylko naskrobał na temat doboru naturalnego. Natomiast jego brat o imieniu Erasmus, (czy to nie jest program masoński wymiany studentów?), wyssał z palca bez żadnych badań założenia tej pseudonaukowej fantastyki, którą karmią nas wszyscy czerwoni,różowi a nawet liberałowie.
 • stefan176
  30.11.2013 10:00
  Darwin nie stworzył żadnej teorii ewolucji, coś tam tylko naskrobał na temat doboru naturalnego.
  doceń 0
 • filili
  30.11.2013 11:42
  chrześcijanie którzy wierzą w teorię powstawania gatunków na drodze ewolucji, chyba nie posiadają elementarnej wiedzy na jej temat. według tej teorii, wszystko co istnieje, wykształciło się PRZYPADKIEM. to jest jej podstawowe założenie. więc łączenie Boga z darwinizmem to absurd (jak coś może być celowe i przypadkowe jednocześnie?) i tworzenie jakiejś nowej teorii, bo na pewno nie jest to ewolucjonizm w myśl teorii, która jest przyjęta przez większość biologów. za 50 lat ktoś ogłosi jakąś nową teorię powstania gatunków a Kościół znów będzie głowił się jak dopasować do niej Biblię. a ja uważam za absurd, by z jakiejś komórki mógła na drodze różnicowania się wyewoluować taka dajmy na to rzeżucha, jaskółka i taka ja. dlatego się będę trzymać tego co mówi Pismo święte.
  teraz możecie mnie minusować, bo przecież nie przyznacie się do tego że teoria wtłaczana Wam do główek od maleńkości mogłaby być błędem, a ktoś kto spisał Boże Objawienie wiele tysięcy lat temu miał więcej rozumku od Was :3
  • jesienna
   01.12.2013 12:35
   Nie masz pojęcia o teorii ewolucji, rola przypadku to tylko jeden z wielu mechanizmów. Przyczepiłeś się do słowa przypadek - żaden przypadek nic by nie dał gdyby nie dzialały inne mechanizmy wynikające z praw przyrody.

   Kto stworzył prawa, ktore sprawiły, że w wyniku teorii ewolucji powstało zycie i wyewoluowały różne gatunki?

   Bóg posłużył się się prawami jakie sam stworzył i to Bóg stworzył świat w którym mozliwe są zdarzenia przypadkowe.


   doceń 1
 • uhuhuhu
  30.11.2013 18:51
  Stworzenie świata dokonuje się na płaszczyźnie metafizycznej w każdym momencie historii kosmosu. Nie ma znaczenia, czy w wyniku ewolucji czy pączkowania żywych organizmów z kamieni, to jest sprawa absolutnie drugorzędna. Wystarczy poczytać św. Tomasza z Akwinu, żeby to widzieć.
  • jesienna
   01.12.2013 12:39
   I dlatego nic i nikt, żaden uczony, żadna teoria naukowa niejako z samej już definicji nie jest w stanie zagrozić idei Boga. To są zupelnie inne płaszczyzny, inne kategorie pojęciowe.

   To tak jakby powiedzieć, że filozofia Hegla stoi w sprzeczności z przepisem na omlet z pieczarkami.
   doceń 3
 • historyk2
  30.11.2013 21:47
  Dajmy sobie spokój z teorią inteligentnego projektu. Nie wiem czemu w ogóle jest dyskusja na ten temat. Wszystkim polecam książkę księdza Tomasza Jelonka "Biblia a Nauka. Czy Nauka sprzeciwia się Biblii?". Sam Jan Paweł II powiedział w 1996 roku, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą.
  doceń 1
 • jesienna
  01.12.2013 13:05

  w tekście jest zdanie, ktorym autor artykułu sam własnoręcznie wbija teorii inteligetnego projektu nóż w plecy

  pisze:

  Nauka nie może znaleźć pełnej odpowiedzi na pytanie, skąd świat się wziął i w jaki sposób się ukształtował. Darwin przypisał naukom przyrodniczym kompetencje przekraczające ich możliwości.


  Każda nauka przyrodnicza odpowiada na pytanie jakie procesy odpowiadają za zmiany jakie zachodzą w świecie i co doprowadziło do tego, że obecnie jest taki jakim go widzimy! (nie mna czegoś takiego jak raz na zawsze ukształtowany wszechświat). Każda nauka przyrodnicza to robi!!

  "w jaki sposób" to podstawowe pytanie każdej nauki przyrodniczej. Darwin robił dokladnie to co robi każdy naukowiec.


  Zajmę się teraz częścią  wypowiedzi autora na temat "skąd świat się wziął" - że to poza komnpetencjamio nauki (i to jest właśnie ten cios jaki autor nieświadomie zadał teorii inteligentnego projektu)

  .

  Darwin takich kompetencji nie przekroczył, mówił o tym jakie prawa stoją za powstaniem życia i nie zajmował się w ogóle tym kto świat i prawa światem rzadzące stworzył. Darwin bardzo dobrze znał swoje kompetencje!!

  - natomiast teoria inteligentnego projektu zdecydowanie przekracza kompetencje nauki mówiąc, że za tym wszyskim stoi Bóg. I dlatego nie może być uznana za teorię naukową.

  doceń 4
 • Gość
  12.12.2016 12:38
  Ciekawi mnie w takim razie, którego człowieka bóg stworzył najpierw? Australopiteka, Homoerektusa czy Neandertalczyka
  doceń 1
 • Gość
  23.02.2017 14:24
  Chcę zobaczyć jak udowadniają istnienie boga, a potem to, że stworzył świat. I tak, tak, wiem - tu nie trzeba udowadniać, to wiara i święte pisma, a wiara jest łaską. Łaską zwalniającą niektórych z myślenia.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji