Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • krysztofiak1963
    13.02.2013 19:08
    Zapraszam do mojego tekstu na temat abdykacji Benedykta.
    http://blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/666242,abdykacja-benedykta-%e2%80%93-poczatkiem-konca-kosciola-katolickiego-w-czerni.html
    Dokonując abdykacji, Benedykt jawi się jako autorytet deprecjonujący istotę czerni katolickiego aktu zawierzenia Chrystusowi. Na usta ciśnie się taka oto interpretacja jego decyzji: Czerń Męki Pańskiej męczy; wybierzmy inny kolor dla katolicyzmu. Liberalny katolicyzm dookreśli ten kolor na tęczowy. W tęczy jednak nie ma miejsca dla czerni symbolizującej wybór moralny niesienia „krzyża pańskiego”. Chrystus przestanie być autorytetem. Czy nastąpi nowa epoka, w której Jezus zostanie potępiony przez samego Boga przemawiającego ustami Benedykta?

    doceń 0
  • noname
    13.02.2013 23:54
    W końcu ktoś myślący napisał coś rozsądnego. To pytanie(o kształt urzędu papieskiego) podniósł już trzykrotnie JPII, mam nadzieję, że tym razem(ruch B-16) poznamy odpowiedź.

    doceń 5
  • Piotr_Adamczyk
    14.02.2013 13:16
    Komentarz Andrzeja Grajewskiego pokazuje wielką klasę części redakcji GN.
    Oby również w innych dziedzinach GN pozyskał redaktorów o podobnych kwalifikacjach.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także