Nowy numer 49/2019 Archiwum
 • Fryderyk
  10.01.2013 08:26
  Chyba złamałem wszelkie parytety, bo w mojej firmie ekstra-nagrodę roczną przyznałem dwom paniom i zaledwie jednemu panu, są bowiem moimi najlepszymi pracownikami. Ale najgorsze jest to, że niechcący przypodobałem się feministkom, których działania, cóż tu ukrywać, nie lubię.
 • cyrkowiec
  10.01.2013 11:35
  Prawda jak oliwa, zawsze na wierzch wypływa.
  Tylko dlaczego trwa to tak długo?
  doceń 0
 • Józef
  10.01.2013 12:07
  Eutanazja to nie pomoc, to koniec pomocy.
  Eutanazja to pozbycie się kłopotu przez pomagającego.
  EUTANAZJA TO ZABÓJSTWO USANKCJONOWANIEM PRZEPISAMI PRAWA TWORZONEGO PRZEZ LUDZI NIEODPOWIEDZIALNYCH.
  doceń 6
 • mastera
  10.01.2013 12:24
  Fryderyku, cokolwiek byś nie zrobił, feministki Ci dowalą, bo one są od tego by facetom dowalać - oskarżą Cię np o promiskuityzm; jak dasz nagrody facetom - o dyskryminację. Nie przejmuj się.
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  10.01.2013 12:31
  WOŚP 2050. Tego roku orkiestra planuje zakupić 15 mln wózków inwalidzkich dla samotnych seniorów. Wolontariusze (ci którym wiek i stan zdrowia na to jeszcze pozwala) zbierać bedą na ulicach Londynu datki na ten szczytny cel i rozdawać serduszka.
  Największą atrakcję szykują kombatanci i weterani dawnego Wojska Polskiego. Wszyscy skoczą z dachu Pałacu Kultury na pożyczonych z Czech spadochronach. Aby dostarczyć prawdziwych emocji już dziś wiadomo ze dwa spadochrony to zwykłe wypchane sianem plecaki.
  Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Bedą gołe baby i przyjdzie chłop z balonami. Oj, bedzie się działo!
  • A co o tym ....
   10.01.2013 19:43
   sądzi sam Bronak Komoruski ?
   doceń 16
   • Bronak Kamarołski
    12.01.2013 21:46
    Nie wiem co to jest WOŚP. To jakaś sekta? A ten owsik... to to co jakiś bezkręgowiec? Nie wypowiadam się w kwestiach, o których nic nie wiem. ;)
    doceń 0
    0
   • Szkoda, że...
    13.01.2013 11:52
    Bronak Komoruski nic na ten temat nie wie. Miałem go za eksperta w tej sprawie. Bardzo liczylem na jego głos. No ale widocznie, to co oczywiste dla milionów Polaków przerasta jego możliwości. A może warto zapytać Lubelaka ?
    doceń 7
    0
 • kochana
  10.01.2013 14:19
  A może podać eutanazji panów w czerwonych okularach?
  doceń 0
 • obserwator
  10.01.2013 15:27
  Obrzydliwy artykuł Pana Kucharczaka, który ostatnio wyspecjalizował się w tym względzie. Dezawuowanie roli Jurka Owsiaka jaką poczynił przez 20 lat w celu ratowania dzieci, a obecnie chce zabrać się za stan zdrowotny ludzi nieuleczalnie chorych, w tym starych jest czymś złym i złowieszczym.
  Oby Pan Kucharczak przeszedł na drugą stronę bez cierpień, w zdrowiu, a gdyby coś jednak zmieniło się aby nie korzystał nigdy z tego co twórca WOŚP zamierza zrobić dla nieuleczalnie chorych.
  Oglądał Pan może wczorajszą konferencję Jurka Owsiaka wraz z prof. Bohdanem Maruszewskim, jak wyglądają warunki w domach opieki, jak żyja tam ludzie? Są to umieralnie.
  I o tym Pan łaskawie milczy, nie znajduje nic pozytywnego w działaności fundacji WOŚP.
  Wstyd.
  doceń 13
  • Fidelis
   10.01.2013 16:31
   Przecież Pan Kucharczak nic nie mówi o WOŚP tylko o Owsiaku, nie krytykuje WOŚP tylko Owsiaka. Skąd wiesz jak żyją ludzie w domach opieki, byłeś tam? Nie mówię, że jest w tym względzie dobrze, bo jest bardzo źle, ale co ma piernik do wiatraka? Cierpienie jest nieodłączną częścią naszego życia, trzeba tylko mu nadać sens, a mistrzem w nadawaniu cierpieniu sensu jest Jezus, tylko że o tym nikt nie mówi, bo żyjemy w cywilizacji śmierci, a Jezus jest życiem. Sami sobie życia nie daliśmy więc sami go sobie nie możemy odebrać, z resztą nigdy go sobie nie odbierzemy bo wszyscy jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego, śmierć to tylko formalność. Eutanazja to morderstwo, bez względu na wszystko.
   • Kael
    10.01.2013 17:16
    Gdyby nie Owsiak, nie byloby WOSP. Przynajmniej w pierwszych latach.

    Potepiajac Owsiaka w czambul, przy okazji potepia sie i WOSP. Redakcja sie zapiera, ze skad, oni nigdy w zyciu. Im tylko o Owsiaka chodzi. A efekt? Prosze poczytac komentarze pod roznymi artykulami GN.

    I nie wierze, ze redaktorzy Goscia o tym nie wiedzieli, ze taki bedzie skutek.
    Zreszta od 20 lat Kosciol oficjalny nie przejmuje sie owocami WOSP. Od samego poczatku zwalcza Owsiaka i WOSP przy okazji.

    Najpierw za zdanie "Robta co chceta", ktorego to zdania Owsiak nie wylozyl w duchu Ewangelii (w koncu to nie on od tego jest), a teraz za poruszenie tematu eutanazji ukrytej, faktycznej i praktycznej. Dwie pierwsze juz w Polsce mamy. To Kosciola jakos nie boli. Boli dopiero powiedzenie tego na glos.
    doceń 4
    0
   • ogór
    10.01.2013 18:38
    Kościół nie popiera WOŚP ale też nigdy nie obrażał i nie deprecjonował tego co robi
    a nie popiera go z kilku prostych przyczyn:
    po pierwsze nie ma zamiaru dokładać do Woodstocku
    a po drugie Caritas daje więcej kasy na biednych i chorych nie robiąc medialnej szopki i nie wydając kasy na imprezy
    doceń 0
    0
   • Fidelis
    10.01.2013 22:41
    Oj coś widzę, że na forum GW mamy dzień antyklerykałów i wielkich obrońców WOŚP :D bo każdy rozsądny chrześcijański komentarz jest minusowany :p. No cóż i takich trzeba ścierpieć, w końcu to portal dla wszystkich... a to, że wchodzą tutaj także parapety, trudno :D Chwała Panu,że są jeszcze wśród nas poganie którym możemy głosić dobrą nowinę o zbawieniu :D
    doceń 2
    0
   • Fidelisowy
    11.01.2013 08:39
    Właśnie widać Twoją rozsądną wypowiedź, jeśli jest ona z inwektywą (parapety).
    Bardzo to iście chrześcijański komentarz, pełen ubogacewnia, wraz z modlitwą do Pana. Gratuluję Fidelisie...
    doceń 2
    0
   • Fidelis
    11.01.2013 14:55
    Ależ dziękuję ci z cała pokorą i szczerością, z zapewnieniem o modlitwie. Ja nie napisałem że, mój komentarz jest rozsądny bo ten akurat w którym o tym pisałem nie był i wiem o tym :) Ale krew mnie zalewa jak widzę tylu wyznawców pana Owsiaka, którzy traktują go jak święta krowę, którzy krytykują Kościół nie wiedząc że robi więcej niż Pan Owsiak i cała orkiestra razem wzięci, nie potępiam jego orkiestry. Ale nie może być tak, że jakiś człowiek robi coś dobrego i z racji tego nikt go nie może krytykować ani karcić za oburzające wypowiedzi, a to właśnie robicie. Owsiak to święta krowa, a Kościół to świnie bo go się odważyli skrytykować. I w takim wypadku nie potrafię jakoś wzbudzić chrześcijańskich uczuć co do tych osób, sorry ale nie mogę, bo już rzygam tą nagonką na Kościół, i nie dlatego że jest taka wielka, ale dlatego że jest tak bezpodstawna i bezsensowna, bo ile można tłumaczyć, że Kościół jest Chrystusa i się go nie da zniszczyć w żaden sposób, ale to do tych ludzi (i jak ich tu nie nazwać "parapetami"?) nie dochodzi. Będą pluli tym swoim jadem i obrażali wszystkich biskupów na około, powtarzając te same wyolbrzymione statystyki, o pedofilach, gejach, i alkoholikach wśród kleru, będą cały czas na wierzch wyciągali krucjaty i inkwizycję. Jak można w kółko i ciągle powtarzać te same oszczerstwa i plotki? Czy wy jesteście normalni? Ja tylko pytam, nikogo nie obrażam, żeby nie było, że się "nie chrześcijańsko zachowuję".
    doceń 8
    0
   • Do Fidelisa
    11.01.2013 15:32
    "Jak można w kółko i ciągle powtarzać te same oszczerstwa i plotki?" - ano właśnie, jak? Może spytaj, tych co "plują swoim jadem" na Owsiaka?
    doceń 0
    0
   • Fidelis
    12.01.2013 00:10
    Kto pluje jadem na Owsiaka? Przecież my tylko przytaczamy jego własne słowa i je komentujemy, nie wycinamy sobie fragmentu wypowiedzi jak to mają w zwyczaju robić ci którzy atakują Kościół. My tylko komentujemy, nic nie wyolbrzymiamy, nie robimy jakiś fotomontaży ani manipulacji z Owsiakiem. "Soli Veritas" i to was boli.
    doceń 4
    0
  • Anatol Katol
   10.01.2013 17:02
   Właściwie to za przyczyną pana Owsiaka jest mi wstyd za państwo Polskie, że nie potrafi zapewnić skutecznej opieki swoim obywatelom. Pan Owsiak tę słabość od dłuższego czasu skutecznie obnaża. A tak naprawdę myślę, że Orkiestra, którą był "stworzył" najbardziej służy jemu samemu. Dla mnie ten pan nie jest żadnym autorytetem, więc cokolwiek by nie powiedział nie ma to żadnego znaczenia. Mógłbym go sparafrazować i powiedzieć "Mówta co chceta", bo po mnie to i tak spłynie.
   • Kael
    10.01.2013 18:54
    Oryginalne podejscie "katola".
    Owsiak jest winien temu, ze panstwo polskie nie zapewnia za (nedzne) skladki na opieke zdrowotna, tejze opieki na poziomie swiatowym.

    A dlaczego Owsiak jest winny, a nie panstwo? Bo Owsiak ten problem OBNAZA.

    Rewelacja.
    Ale smutna, bo powtarzajaca sie w wielu wypowiedziach: dopoki o czyms nie mowimy glosno, to ... tego nie ma. Winien jest ten, ktory pierwszy powie cos o czym nie chcemy slyszec, wiedziec, widziec.
    Bo nam nasz mily swiatek zepsul.
    doceń 16
    0
   • kama
    11.01.2013 20:35
    Najlepiej na wszystkim wychodzi pan Owsiak, WOŚP nie jest działalnością stricte non profit, jeden dzień intensywnej pracy i żyjemy jak panisko. Tylko dzieci przyuczone zbierania "na pande" są wolontariuszami.
    doceń 0
    0
  • oliwka
   11.01.2013 06:27
   obserwator: obrzydliwy komentarz polegający na odwróceniu kota ogonem. Red. Kucharczak trafnie skomentował zachowanie Owsiaka w ostatnich dniach i nie ma tu ani krzty kłamstwa. Owsiak odsłonił się w swoich poglądach na eutanazję, a kiedy okazało się, że mogą ona zaszkodzić WOŚP szybciutko schował ogon. Prawdziwie obrzydliwe są słowa Owsiaka: "„Nie twierdzę, że mamy się opowiadać za eutanazją, ale żeby zacząć wreszcie po ludzku o niej rozmawiać”.
   doceń 0
 • Kael
  10.01.2013 16:19
  Pan Kucharczak jak zwykle nie zawiodl.
  Taaaakiej okazji "pelnego milosci chrzescijanskiej" dolozenia komukolwiek przeciez by nie przepuscil!

  "Po owocach ich poznacie". Pan na pewno wie, Kto to powiedzial.
  Tyle, ze dotyczy to nie tylko Owsiaka, ale i Pana.

  Owoce pracy Owsiaka od 20 lat widza wszyscy, ktorzy sa w potrzebie i bywaja w szpitalach. A jakie sa owoce Pana pracy?
  doceń 24
  • Janko
   10.01.2013 19:04
   Owoce pracy redakcyjnej Pana Kucharczaka też są znane. We wspólnym froncie z dyrektorem Radia Maryja i kilkoma jeszcze hierarchami skutecznie odpychają wiernych od Kościoła. Słowa śp. ks. Tischnera, że nie jeden z nas stracił wiarę z powodu proboszcza spełniają się co do joty. Tak jak błogosławieństwem dla Tuska jest polityk Kaczyński, tak dla przeciwników Kościoła takie postawy jak wyżej.
   doceń 19
   • ABC
    10.01.2013 21:34
    > Słowa śp. ks. Tischnera, że nie jeden z nas stracił wiarę z powodu proboszcza spełniają się co do joty.

    Brzmi to przekonywająco, ale prawdy w tym nie ma.

    No cóż, ks. Tischner był osobą bardzo kontrowersyjną i niestety jego książki i artykuły były w wielu przypadkach lekturą ludzi odchodzących od Kościoła. Tak samo zresztą jak GW, Newsweek itp. Takie jest moje doświadczenie.

    Za to nie znam nikogo, kto by się odwrócił od Kościoła z powodu swojego proboszcza. Powiem więcej, znam takich, którzy pod wpływem proboszczów powracali do KK. A byli to księża słuchający ... RM.
    doceń 0
    0
  • Karoliinka
   10.01.2013 19:12
   @Kael
   Owoce? Wiem coś o tym. Wielu nawróconych, wiele argumentów dla tych którzy tak jak autor chcą głośno i z odwagą bronić Chrystusa, no i świadectwo. Pycha!
   doceń 0
  • osimplex
   11.01.2013 10:10
   osimplex
   Posyłam wypowiedź Adama Szewczyka, któremu zaproponowano przeznaczenie płyty Magdy Anioł na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej p.Owsiaka.

   "...bylibyśmy w niezgodzie z własnym sumieniem, gdybyśmy tego nie napisali...

   chodzi oczywiście o nasz stosunek do wośp...

   ja wiem, że ta akcja ma w Polsce mega poparcie, i można się nieźle narazić mając do niej jakieś zastrzerzenia. no bo jak można nie chcieć pomóc chorym dzieciom. to przecież draństwo...

   my też ją popieraliśmy...

   wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy coraz bardziej stawało się jasne jaki światopogląd jest promowany przy okazji...

   teraz zbiera się na dzieci i pomoc dla starców. czytałem nowy wywiad z Owsiakiem, gdzie mówi, że eutanazja jest pomocą okazaną starszym osobom...

   na Lednicę albo światowe dni młodzieży do Sydney puściłbym swoje dzieci bez wahania. Na woodstock niekoniecznie ...

   Hare Kriszna jest groźną sektą...

   ale argumentem koronnym okazała się informacja, że rząd o tyle obcina dotację na służbę zdrowia, ile da jej wośp... rodzi się pytanie: o co to wielkie halo?

   mój przyjaciel, ordynator szpitala, mówi, że dla niego Owsiak zawsze był kolejnym poborcą podatkowym...

   sprytnie jest to wszystko pomyślane...najłatwiej manipuluje sie ludźmi grając na współczuciu, chęci pomocy, dobroczynności...

   w końcu rodzi sie pytanie: jak katolik ma się wobec tego zachować?

   gorąco polecam w ramach uzupełnienia tych moich/naszych późną nocą skrojonych refleksji posłuchanie tego:"

   http://www.youtube.com/watch?v=EiQEK3d3314

   doceń 0
  • student MIM
   12.01.2013 07:45
   WOŚP z pewnością zbiera od ludzi realne pieniądze w większości na szczytne cele.
   Jednak pojawiają się co najmniej dwie wątpliwości:
   1. Jaka jest stopa zwrotu tego przedsięwzięcia, jeśli uwzględni się koszt dla podatnika (a więc każdego z nas) organizacji tej imprezy? Przecież postawienie sceny, czy tzw. "światełko do nieba" swoje kosztują, a często finansowane są przez miasta, czyli właśnie z podatków.
   2. Czy wspierając tę akcję nie przyczyniam się do promowania idei, które są sprzeczne z chrześcijaństwem?

   Jak dla mnie odpowiedź na te dwie wątpliwości nie jest satysfakcjonująca, więc wolę wspierać inne dzieła charytatywne (człowiek przeznacza na te cele ograniczoną ilość gotówki, więc trzeba wybierać), jak na przykład Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia czy Caritas.
   • Janko
    12.01.2013 13:39
    @ student MIM,

    nie bądź śmieszny. Od kiedy to pomoc niesiona drugiemu człowiekowi może być promowaniem idei sprzecznych z chrześcijaństwem ?
    Ponadto jak widzę, ciebie bardziej interesuje ekonomia niż dobre serce.
    doceń 7
    0
   • MarcinOkroj
    12.01.2013 20:14
    Nie Janeczku, to Ty jestes smieszny jesli nie rozumiesz wypowiedzi Studenta. Musisz najwyrazniej przeczytac ja jeszcze raz, gdyz Student po pierwsze - pyta o saldo czy innymi slowy zysk netto z calej imprezy po odlczeniu kosztow jej organizmacji. I druga sprawa, ktora porusza Student to fakt, ze dajac pieniadze na fundacje pana Owsiaka wspiera promowanie idei sprzecznych z chrzescijanstwem chocby poprzez fakt, ze fundacja czesc kasy przeznacza na Woodstock a sam szef dzieki kasie z datkowwozi sie z haslem ¨RObta co chceta¨ i opowiada o eutanazji. Twoje pytanie jest zas ksiazkowym przykladem manipulacji, gdyz nikt nie kwestionuje pomocy dla drugiego czlowieka jako niechrzescijanskie tylko kwestionuje inna dzialalnosc pomagajacego.
    doceń 0
    0
 • Madzia
  10.01.2013 20:36
  Jak było do przewidzenia, znalazło się wielu fanów pana Owsiaka tak bezkrytycznych, że nawet nie zauważają, czego dotyczy jego krytyka. Tan pan jest zwolennikiem zabijania ludzi, dotarło to do was? Teraz gada, że nie jest zwolennikiem eutanazji, a chce tylko dyskusji. Gdyby uważał sytuację obecną, w której nie wolno zabijać starych ludzi (bo najmłodszych niestety czasami jeszcze wolno) za dobrą, to by nie mówił o dyskusji. To tak, jakby stok powiedział: Nie jestem za zabijaniem Żydów, chcę tylko, żebyśmy o tym po ludzku dyskutowali.
  Ani WOŚP, ani sprzęt medyczny, ani cokolwiek innego nie są usprawiedliwieniem dla głoszenia niedopuszczalnych moralnie poglądów.
  • Kael
   10.01.2013 21:58

   http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/415484,owsiak-dla-dziennik-pl-ktos-ma-pomysl-na-seniorow-opieka-medyczna-godnosc-eutanazja.html

   Boisz się starości?

   Boję się zniedołężnienia. A najbardziej dysfunkcji, jak demencja, alzheimer. Te choroby dotykają nie tylko seniorów, ale wszystkie osoby, które żyją w ich otoczeniu, często wręcz degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem – eutanazja dla mnie to pomoc starszym w cierpieniach.

    

   Takie sa oryginalne slowa Owsiaka, w takiej wlasnie kolejnosci, a nie w takiej, jak przytoczyl je pan Kucharczak.

   Z tego fragmentu pan Kucharczak zrobil ideologie mordowania wszystkich starych ludzi przez Owsiaka i masy, ktore do tej akcji porwie. Ale to nie jest jakies naduzycie, kiedy przypisuje sie ludziom cos, o czym oni nawet nie marza? Kiedy takiej manipulacji, ktorej celem jest zdyskredytowanie osoby i jej dziela :

   Jerzy Owsiak chciał nauczyć młodzież ( w domysle wspolpracujaca z WOSP - bo jaka inna?), żeby pomagała staruszkom przechodzić na tamtą stronę.

   dokonuje taki autorytet moralny: katolicki dziennikarz Goscia Niedzielnego? To jest ok? Bo cel uswieca srodki?

    

   Owsiak boi sie zniedoleznienia niekoniecznie fizycznego, bardziej psychicznego: demencja, alzheimer. A dlaczego sie boi? Bo przyjrzal sie z bliska losom takich ludzi i widzi jak naprawde wyglada nie tylko ich sytuacja, ale glownie sytuacja ich bliskich, ktorzy sa pozostawieni samym sobie.

    

   Pan Kucharczak na pewno sie tego nie boi, bo wierzy ze panstwo polskie i sluzba zdrowia zapewnia jemu  i jego rodzinie w takiej sytuacji pomoc calodobowa, rehabilitacje i dostep do lekow.

   Wiara gory przenosi.

    

   Owsiak zbiera na pomoc dla ludzi starych, zeby choc troche zlagodzic to, co teraz sie dokonuje: cicha eutanazje, bo brakuje pomocy dla nich. Mam nadzieje, ze przyczyni sie to takze do polepszenia losu osob dotknietych demencja oraz losu ich rodzin, ktore teraz czesto sobie po prostu nie radza. I ze to polepszenie zlagodzi takze obawy Owsiaka i jego strach. On wie, czego sie boi. Wielu, ktorzy zakrzykuja jego strach, tak naprawde zakrzykuja wlasny strach, zamiast sie do niego przyznac i probowac go konstruktywnie pokonac.

   doceń 15
   • dodane
    11.01.2013 06:51
    Do prawdy, nie wiem jak katolicki dziennikarz, czyli wierzący, potrafi swoimi artykułami jątrzyć, miast w sposób wyważony miarkować słowa. Nic gorszego jak niechęć do drugiego człowieka gneruje zło bowiem: "Każde zło jest poprzedzone dyskusją.", którą Redaktor sam wywołał.
    Czy na tym polega pańska wiara Panie Kucharczak? Mam wątpliwości.
    doceń 8
    0
   • tomasz
    11.01.2013 12:08
    JUREK TO TY ?
    doceń 0
    0
   • tomasz
    11.01.2013 12:08
    JUREK TO TY ?
    doceń 0
    0
   • jesienna
    11.01.2013 14:10
    jesienna
    Nie wiem czy p. Kucharczak zetknął się ze cierpieniem w skrajnej formie- bo ja tak.

    I uważam, że wrażliwy, myślący czlowiek musi sobie takie pytanie postawić.

    Wiadomo jaka będzie odpowiedź chrześcijanina (być może nie każdego). Co nie zmienia faktu, że takie pytanie przed każdym co styka się z ogromem ludzkiego cierpienia się pojawia.

    Kael slusznie napisał - w Polsce tylko pozornie nie ma eutanazji - są ludzie pozostawieni sami sobie, których uznano za nieprzydatnych, na których nie warto marnować środków.

    Widziałam dom opieki dla ludzi z chorobą altzhaimera.

    Widziałam jak umierali z glodu i odwodnienia - personel przywoził ich na wózkach do jadalni, oni kiwali się lub patrzyli tępym wzrokiem - po odsiedzeniu 10-20 minut byli zabierani znad nietknietych talerzy z powrotem,

    leżącym kładzono talerz na szafkę - po czym go zabierano - nikt ich nie karmił.

    Ojciec znajomej przeżył tam 7 dni (musiała go tam oddać - szła na operację). Umarł z odwodnienia (opinia lekarzy).

    Czy to nie ukryta eutanazja??
    Nikt nie ujmuje się za tymi ludźmi
    łącznie z ich rodzinami (pewnie uogólniam).    doceń 11
    0
   • JacekNowak
    12.01.2013 08:32
    JacekNowak
    @jesienna "I uważam, że wrażliwy, myślący czlowiek musi sobie takie pytanie postawić."

    Zgadzam się ze stwierdzeniem, że wrażliwy, młody człowiek przeżywa różne dylematy i zadaje sobie różne pytania. Tak, z pewnością niejeden wrażliwy, młody człowiek stawia sobie pytania dotyczące eutanazji. Jednak o sześćdziesięcioletnim panu Owsiaku trudno powiedzieć "wrażliwy młody człowiek". Pan Owsiak jest w takim wieku, w którym powinien sobie już na te młodzieńcze pytania dawno odpowiedzieć i mieć świadomość, że eutanazja jest barbarzyństwem, jest morderstwem. Jeśli dzisiaj ten osobnik wywołuje dyskusję na temat eutanazji, na temat mordowania schorowanych ludzi, to robi to w celu mieszania w głowach wrażliwych, młodych ludzi, przeżywających moralne rozterki. Eutanazja, to nie jest temat do podejmowania. Są sprawy, które nie podlegają dyskusji. Nie można zabijać ludzi, skrzywdzonych przez los w jakikolwiek sposób. Tak samo, jak obrzydliwością byłoby zainicjowanie dyskusji, czy można bezkarnie zabijać wałęsających się po ulicach żebraków, tak, jak obrzydliwością byłoby inicjowanie dyskusji, czy można bezkarnie mordować dzieci w sierocińcach, tak samo obrzydliwością jest inicjowanie dyskusji, czy można zabijać ludzi chorych. Pan Owsiak w jakimś celu tę dyskusję zainicjował. To, że ktoś nie jest młody, zdrowy i bogaty nie oznacza, że można go ot, tak sobie zabić, bo on nas o to poprosił. Ludziom skrzywdzonym przez los trzeba pomagać, aby ich życie było jak najbardziej znośne, a nie pozbywać się ich z tego świata. Argument, że i tak często właściwej pomocy nie otrzymują, że i tak w szpitalach często chorzy nie mają właściwej opieki, nie jest argumentem za tym, żeby ich zabić.
    doceń 0
    0
   • Jerzyk
    12.01.2013 16:11
    "jesienna"
    Sama widzisz co się dzieje, gdzie brak miłości bliźniego, gdy traktuje się człowieka aby jedynie zarobić na nim i odfajkować.
    Idź i zobacz tam gdzie człowiek chory traktowany jest jak Jezus.
    Byłem w hospicjum prowadzonym przez siostry zakonne.
    - Tam widać miłość.
    doceń 0
    0
   • jesienna
    12.01.2013 20:00
    jesienna
    Nic nie pisalam o młodym człowieku.
    To Ty dodałeś.

    Eutanazja nie jest morderstwem.
    Jest co najwyżej zabójstwem a i to nie bardzo.
    Właśnie po to jest termin eutanazja by to rozróżniać. (eutanazja to pozbawienie życia na usilną prośbę cierpiącego człowieka).

    Ale jak widać dla Ciebie to wszystko jedno, najwyraźniej w subtelności bawić się nie zamierzasz.

    A problem nie jest błahy - ja jako chrześcijańska mam nadprzyrodzoną perspektywę patrzenia na życie, ciarpienie, śmierć. Czerpię z tego siłę by przejść przez najgorsze cierpienie (mam taką nadzieję).

    Ale wstaw się w sytuację osoby, która takiej perspektywy nie ma, w pewnym momencie jej życie staje się tylko bezsensownym cierpieniem i przestaje dla niej samej przedstwawiać jakąkolwiek wartość, dziwisz się, że domaga się by pomóc jej umrzeć i nie rozumie czemu inni uważają, że musi żyć aż do naturalnej śmierci?


    Jest wiele sytuacji z pogranicza eutananazji i zaniechania uporczywej terapii - są to tzw. "sytuacje graniczne w etyce" - tutaj zdarzają się wyjątkowo często.

    Nie jestem za eutanazją (z różnych powodów - także poza religijnych) - ale mówienie, że nie rodzi ona dylematów świadczyć o bezmyślności lub bezdusznym doktrynerstwie (pewnie też może wypływać z czego innego, ale nie mam dostatecznie rozwiniętej wyobraźni by domyśleć się z czego)

    Ja mam inną receptę na życie niż Ty - ty wybraleś następujący sposób - są sprawy na temat ktorych się nie dyskutuje, koniec, kropka.

    Ja funkcjonuję inaczej - dopuszczam do siebie wątpliwości i dylematy jakie rodzi życie i rozwiązuję je za każdym razem od nowa.

    Raz wybrałam spsób patrzenia na najważniejsze dla czlowieka sprawy (z perspektywy wiary), ale każdorazowo potwierdzam ten wybór w sytuacjach przed jakimi staję.

    Co do Owsiaka - beznadziejnie głupio chlapnął.
    Ja jego późniejsze tłumaczenie przyjmuję. Chłop ma niewyparzoną gębę i najpierw mówi potem myśli to nie pierwszy i nie ostatni raz tak się zachowuje.

    Chciałam jeszcze zauważyć (przy okazji), że wiuelu ludzi mówi "jestem za eutanazją" a jak dopytać się o to co przez to rozumieją dokładnie okazuje się, że są poprostu przeciw uporczywej terapii.

    Wystarczy poczytać gazety, żeby się przekonać, że nawety dziennikarzom mieszają się te sprawy.
    doceń 8
    0
   • jasnakatapulta
    13.01.2013 16:18
    Pan/i pisze sarkastycznie, czy tak?
    doceń 0
    0
   • Tomek
    16.01.2013 11:21
    Pan Owsiak boi się cierpienia w przyszłości? Może niech zmieni hasło przewodnie, zamiast "Róbta co chceta" niech zacznie mówić "Róbta doro". Wtedy może znajdą się osoby, które zechcą mu pomóc bez względu na okoliczności. Ja z nadzieją patrzę w przyszłość, bo po pierwsze wierzę, że każda ludzka droga ma sens, a po drugie mam 4 dzieci i wychowuję je tak, żeby były wrażliwe na cierpienie innych.
    doceń 0
    0
  • Janko
   10.01.2013 22:57
   Ten pan, czyli Owsiak, jest zwolennikiem zabijania ludzi - twierdzi niejaka Madzia.

   Ręce opadają, jak się czyta takie słowa. Przecież te bzdury może wygadywać, tylko ktoś, kto nie ma wszystkich w domu. Zwolennik zabijania - Owsiak, czyli ten, który przez 21 lat uratował mnóstwo istnień ludzkich.
   A ty zapewne Madzia mienisz się prawdziwą katoliczką i kochasz Pana Boga, co ? A nie przyszło ci do głowy, myśląc o Ukrzyzowanym za nasze grzechy Chrystusie, podobnie jak red. Kucharczakowi, że Owsiak po prostu niezbyt zręcznie się wyraził ? Może popełnił błąd, który jednak nie przekreśla jego dokonań. A te są wielkie. Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych Moich braci najmniejszych, mnieście uczynili - powiada Chrystus. Zatem wiesz ile dobra uczynił Chrystusowi Owsiak ?

   doceń 25
   • MarcinOkroj
    12.01.2013 20:25
    Janeczku, to ze ktos uratowal iles tam istnien ludzkich nie wyklucza wcale tego, ze moze byc zwolennikiem zabijania - dokladnie na tej samej zasadzie jak jakis lekarz ratujacy doroslych pacjentow przed smiercia jest zwolennikiem zabijania ludzi nienarodzonych. Najwyrazniej szybciej pisales niz myslales. A zebys juz nie popisywal sie swoim ¨intelektem¨ to uswiadom sobie wreszcie, ze autanacja jest zabiciem czlowieka wiec kazdy zwolennik eutanazji jest zwolennikiem zabijania ludzi.
    doceń 0
    0
   • Bronak Kamarołski
    12.01.2013 22:11
    W ten sposób można też wytłumaczyć każdą podłość Hitlera, Stalina, Pol Pota, Bocassy, Che Guewary... itd... "Niezbyt zręcznie się wyraził"... No to jest argument.
    doceń 0
    0
   • jesienna
    13.01.2013 11:41
    jesienna

    z tego co wiem Hitler, Stalin, Pol Pota, Bocassy, Che Guewary byli odpowiedzialni za miliony pomordowanych ludzi.

    Stawiasz ich na równi z Owsiakiem?
    Może masz jakieś informacje na ten temat
    ilu ludzi zamordował?

    A może analogia jest gdzie indziej - możę jakiś z niuch tłumaczyl osobiście (jak robi to Owsiak), że niewłaściwie ich zrozumiano i niezręcznie się wyrazili i prostowali to co powiedzieli? Masz jakieś informacje na ten temat?

    Ja rozumiem, że każda analogia ma swoje granice i nie można od niej oczekiwać, że będzie dokładnie odpowiadała sytuacji, ale ... zlituj się czlowieku! - tu nie ma kompletnie żadnej analogii!
    doceń 7
    0
   • Janko
    13.01.2013 12:41
    Morcyś,

    nie kombinuj z tym Owsiakiem, jako "zwolennikiem zabijania" jak napisała Madzia, bo to bzdura. I nie tłumacz mi tego, bo sie kompromitujesz. Miałem cie za mądrzejszego. A tu klapa na całego. Mam także nadzieję, że nie przyrównujesz Jurka Owsiaka do Hitlera, czy Stalina ?

    doceń 7
    0
   • MarcinOkroj
    13.01.2013 13:18
    Jesienna, badz laskawa czytac ze zrozumieniem i nie dopowiadac sobie. Przedmowca napisal, ze ¨w ten sposob mozna tlumaczyc kazda podlosc¨ a nigdzie nie porownywac pana Owsiaka do Hitlera i innych - to juz Twoja radosna tworczosc.
    doceń 0
    0
   • MarcinOkroj
    13.01.2013 19:18
    Janeczku, mimo moich najszczerszych checi pomocy nie zrozumiales swojego bledu logicznego. Nie zakumales, ze mozna jednoczesnie ratowac jedno zycie i byc zwolennikiem zabijania innych i prosciej juz Ci tego nie wytlumaczyc. Przykro mi.
    doceń 0
    0
   • Bronak Kamarołski
    14.01.2013 12:38
    @jesienna
    Ale... przecież ja Owsiaka do nich nie porównuję. Napisałem tylko o specyficznym rodzaju manipulacji, który działa na ludzi nie umiejących myśleć samodzielnie (żeby nie napisać po prostu: "głupich"). I jest mi przykro, że moje podejrzenia co do Twojej przynależności do tego grona niestety sprawdziły się.
    Ale nie ustanę w modlitwie za Tobą.
    doceń 0
    0
 • gringo
  11.01.2013 09:26
  KAEL napisał:
  Potepiajac Owsiaka w czambul, przy okazji potepia sie i WOSP. Redakcja sie zapiera, ze skad, oni nigdy w zyciu. Im tylko o Owsiaka chodzi. A efekt? Prosze poczytac komentarze pod roznymi artykulami GN.

  odpowiadam:
  A efekt taki, że Ty w swoich komentarzach chcesz obronić całe dzieło Orkiestry a te komentarze krytykują czy stawiają znak zapytania po niektórymi aspektami jej działania...
  Jeśli nie można krytykować Orkiestry to nie można też krytykować Kościoła...
  pozdr.
  gringo
  • Kael
   11.01.2013 09:36
   Mozna krytykowac Orkiester. Krytykowac mozna wszystko. Owsiaka tez.
   Jest tylko pytanie: jak.

   Ja osobiscie nie zgadzam sie z eutanazja, ale to nie znaczy, ze nalezy kazdego, kto osmieli sie postawic pytanie o eutanazje zmieszac z blotem, za naruszanie tabu.
   Takie podejscie nie rozwiazalo problemu molestowania seksualnego w Kosciele np w Irlandii, kiedy to zamykano usta rodzinom ofiar i samym ofiarom grozba ekskomuniki.

   Nie uwazam tez, ze Owsiak ma zawsze i wszedzie racje i poklony przed nim trzeba bic.

   Ale dopisywanie mu jako celu zabijania staruszkow, jest tak samo prawdziwe, jak twierdzenie, ze Kosciol to instytucja, ktora wykorzystuje seksualnie nieletnich.

   Czy naprawde nie widac analogii?
   doceń 13
  • Carlos
   11.01.2013 09:48
   Krytykować nie wolno, bo WOŚP jest świętą krową mediów. W Polsce są setki, jeśli nie tysiące, różnych fundacji, organizacji charytatywnych itp. - kościelnych i świeckich, ale nikt nie może liczyć na taką medialną hucpę, jak Owsiak. Niedawno była akcja szlachetna paczka, były świece Caritasu, góra grosza itd., ale robi się w mediach taki szum, jakby nikt inny nie pomagał, tylko Owsiak. A jak mu nie dasz, to jesteś bez serca i nie chcesz pomóc biednym dzieciom. Ktoś się w ogóle zastawiał, ile kosztuje ta cała jego szopka? Uzbiera się powiedzmy 50 milionów (czyli trochę ponad złotówkę na obywatela), a ile to obywatela naprawdę kosztuje? Na pewno kilka razy więcej. Taniej by było jakiś podatek założyć - np. po dziesięć zł od "łebka" i po sprawie - bez dodatkowych kosztów. No, ale wtedy Owsiak nie mógł by sobie propagandy i darmowej reklamy robić.
   • jesienna
    11.01.2013 14:19
    jesienna


    To, że sposobem dzialania Owsiaka jest medialność w żaden sposób nie dyskredytuje jego działania. Na WOŚP dają również ludzie, którzy by na niemedialne" fundacje złamanego grosza nie dali.

    I dlatego chwala wośp właśnie za tą medialność.
    Że dociera do tych ludzi.

    O Jan Góra z Lednicą jest może nie tyle medialny co widowiskowy - czy to źle? (są tacy co krytykują)

    Możnaby powiedzieć - tyle nabożeństw po parafiach, tyle spotkań modlitewnych - po co taka widowiskowa impreza???

    Między innymi po to, że jeździ na tą widowiskową imprezę również młodzież, która nigdy, przenigdy nie poszła by się modlić na nieszpory w swojej parafi.

    doceń 12
    0
   • Jerzyk
    12.01.2013 16:06
    "jesienna"
    zapomniałaś dopisać,
    Ściągają młodzież,
    Owsiak:
    - Aby zniszczyć i nieźle zarobić.
    o.J.Góra
    - Aby pomóc i dać.
    To taka niewielka różnica.
    doceń 0
    0
   • jesienna
    12.01.2013 19:25
    jesienna
    Ja widz.ę młodzież zaangażowaną w zbieranie pieniędzy na dobry cel.

    Widzę egoistycznych i konsumpcyjnie nastawionych nastolatków nie widzących nic poza czubkiem własnego nosa nastolatków stojących na mrozie lub w śniegu z deszczem i odkrywających, że to co robią (wolontariat) może dawać większą satysfakcję niż wydawanie pieniędzy w pubach na piwo.


    Ja widzę to właśnie.
    Ty co innego. Trudno...
    doceń 9
    0
 • asla73
  11.01.2013 10:44
  Dla pełnych troski o KRK, którym nie podoba się styl Pana Franciszka.
  Już kiedyś pytałem (Kaela itp. "misjonarzy"), czy wolno Nam (każdemu) pisać to co uważa za słuszne? Ano od jakiegoś czasu WOLNO. I z tej wolności korzystamy. Korzysta Pan Kucharczak, korzysta P. Wiśniewska i cała GW, od prasy typu Nasz Dziennik do FiM.
  Nie ma ludzi neutralnych. Każdy ma w sercu to co mu drogie, i ma ukutą ścieżkę z której nie potrafi sie wydostać (bo mu pasuje, bo tamto siamto itepe). I rzadko kiedy sie ludzie zmieniają - ale czasem jednak to się dzieje.
  Dla mnie tutejsze felietony kiedyś były zbyt radykalne, czy wręcz nawiedzone. Ale przyszedł czas burz, „zatrzeszczała” rodzina - i ratunek - JEZUS. Wróciłem do regularnej modlitwy, spowiedzi, Zacząłem żyć świadomie i poznawać mój ukochany Kościół. I zdarzyło się, że zmieniłem zdanie o felietonach p. Franka.
  Każdy odczytując czyjeś słowa może z nich wywnioskować inny przekaz. Znam prawie osobiście P. Kucharczaka i wiem, ze to człowiek który prawdziwie kocha Boga i ludzi. Jestem pewny, że Pana Owsiaka też kocha i z serca pragnie jego zbawienia. Lecz nie zmienia to faktu, że zgodnie ze swoim sumieniem i talentem Może krytykować to co w Owsiaku nie pasuje do jego wizji świata. To samo się dzieje w mediach z przeciwnej opcji, którzy tropią (i to o wiele bardziej dociekliwie i o wiele mniej obiektywnie) grzechy i pseudogrzechy ludzi Kościoła.
  Skoro więc media typu GW MOGĄ i to na szeroką skale - bo poparte przez gigantów typu TVN, Onet , Newsweek itp. głosić swoją „MISJĘ” - i to często posiłkując się kłamstwem i manipulacją, to czemuż to nie wolno takiego „lajcikowego” nazywania rzeczy po imieniu dziennikarzowi katolickiemu?
  Na szczęści JESZCZE Wolno, choć „tamta” strona już szuka sposobu założenia kagańca pt. „Mowa nienawiści”.
  Co do P. Owsiaka - chłopu udało się rozkręcić WOŚP i nikt nie powie, że Polacy = wstrętne katole co to nie lubią dzieci. Chwalebnym jest, że większość ze zbiórek idzie faktycznie na sprzęt dla ratowania zdrowia. Znam wielu księży, i żaden tego aspektu nie gani. Nie zmienia to faktu, że WOŚP jest tylko cząstką tego co nazywamy DOBROCZYNNOŚCIĄ. Są setki fundacji , które pocichu bez wydawnia naprawdę dużej kasy na bilbordy i reklamy - robią wiele dobra, które w 100% jest zgodne z nauką Jezusa. A że dając dar na WOŚP P. Owsiaka - wchodzę w transakcję wiązaną - bo w części finansuję Przystanek Woodstock- to jest mankament który dla osoby wierzącej nie powinien być obojętny. Nadto w spotach WOŚPU jakoś nie słychać, że część - nie wiem jaka - idzie na machinę pt. Woodstock. I nieważne - czy to pół miliona czy więcej - ważne że część darów nie idzie na ratowanie dzieci, a na fundowanie dzieciom impry , która może skutecznie skręcić im kręgosłup moralny. I to właśnie - zawsze będzie zadrą na lśniącym uśmiech P. Jurka, co słusznie wytyka mu każdy, kto jest uczniem Jezusa.
  P. Owsiak przez te lata stał się bardzo znaną personą, i jeśli coś mówi, wiele osób, którym drogi jest to co robi (WOŚP) - bierze to za wyznacznik oceny - skoro P. Owsiak dopuszcza dyskusję nad eutanazją, to tak winno być … kula śniegowa rusza ...
  P. Kucharczak ani w 1 tysięcznej nie ma takiego posłuchu, a iluż to gorliwych obrońców P. Owsiaka trafia na łono Gościowe by UPOMINAĆ … i gorliwie klikać minusy tym, co zgadzają się z treścią artykułu…
  SEDNO: zawsze zastanawia mnie prawdziwe dno takiej gorliwej misjonarskości „Kaela” i jemu podobnych regularnych tropicieli braku chrześcijańskości w chrześcijaninie F.K. …
  Na koniec - życzę wszystkim, byśmy z tej wolności mogli jak najdłużej korzystać, i by w słowach zawsze więcej chwalić, niż ganić, by dobro było przed złem, a krytyka - nigdy ludzi a jeśli już to tylko czyny...

  Pozdrawiam S.
  • Kael
   11.01.2013 12:41

   Dla twojej informacji, skad sa srodki na Woodstock:

   http://www.wosp.org.pl/przystanek_woodstock
   PIENIĄDZE
   Pieniądze, dzięki którym organizowany jest Przystanek Woodstock, pozyskiwane są dzięki sponsorom i środkom uzyskanym w ciągu całego roku. Oznacza to, że środki zbierane w ramach styczniowej kwesty są w całości przeznaczane na realizację tematu Finału, czyli zakup sprzętu medycznego.

    

   A tu masz rozliczenia finansowe

   http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczenia_finansowe

    

   • asla73
    11.01.2013 13:47
    DlaTwojej wiadomości: za 2011
    - Wydatki na działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego 6.015.181,69
    - zużycie materiałów i ergii 136.614,12
    - usługi obce 444.793,70
    - podatki i opłaty 8.207,20
    - pozostałe koszty 9.118.402,25
    do tego dochodzą jeszcze wynagrodzenia zarządu i pracowników - kolejne 1,5 mln.
    Fajnie co? Do tego dochodzi prywantna firma Owsiaka "Złoty Melon" kupiona przez WOŚP za kolejne 1,5 mln. zł, oraz NIEZBĘDNY gromadzony majątek WOŚPU (nieruchomości, auta itp.) wart prawie 20 mln. zł.
    Więc łatwo policzyć ile idzie na dzieci a ile na funkcjonowanie i promocję Owsiakowego imperium. Proszę tylko zwrócić uwagę na dwie liczby 6 i 9 milionów ... i sprawdzić na co to idzie :)
    Tu źródło:
    http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Bilans%20Fundacji%20za%202011.pdf
    doceń 3
    0
   • asla73
    11.01.2013 13:57
    Jest jednak pewne "ale" które mnie mnie - jako katolikowi nakazuje nie potępiać p. Owsiaka - bezwzględną prawdą jest, że dzięki jego sprawności w dostępie do mediów i talentowi - stworzył coś, co generuje bardzo wiele dobra, i o tym też trzeba pamiętać, bo czyż nie jest tak, że wszyscyśmy grzesznikami, a nie za nasze dobre uczynki zyskamy zbawienie a dzięki zasłudze Jezusa ....
    Pozdrawiam :)
    doceń 0
    0
   • jesienna
    11.01.2013 14:39
    jesienna
    "Można się domysleć...,"to sugestia mająca znamiona insynuacj na granicy pomówienia

    Proszę o twarde dane - ile fundacja zebrała (na ten temat nie napisałeś ani słowa) ile wydała na swoje funkcjonowanie.

    Sam majątek fundacji tu nie ma nic do rzeczy.


    A podliczyłeś majątek Caritasu?

    Aut nie mają? Przed moim domem stoi ich pięć.
    (obok stacja caritasu). Pracownicy pensji nie biorą? Nie korzystają z energii? Ich samochody nie zuzywają paliwa? Nia mają komputerów? Nie zużywają papieru i tuszu do drukarek?

    Dla Twojej informacji - bo wygląda, że nie wiesz o co chodzi

    - działalność pożytku publicznego na którą się oburzasz to główna działalność Wośp - czyli to finasnsowanie tego na co przeznaczana jest zbiórka w corocznych aukcjach.


    Na promocję idzie dużo.
    No i co z tego?

    Taki styl działania kosztuje.
    (Ale też daje też efekty, do puszek wośp
    wrzucają Ci którzy na Caritas złamanego
    grosza by nie dali).
    doceń 9
    0
   • Bronak Kamarołski
    12.01.2013 22:33
    @jesienna
    W Twoim komentarzu zabrakło: krucjat, inkwizycji, procesów czarownic, Lutra, wojen religijnych... Bo o tym właśnie, tak samo jak i finansach Caritas-u pisał red. Kucharczak.
    doceń 0
    0
   • jesienna
    13.01.2013 10:03
    jesienna
    Nie rozumiem zupełnie Twojego komentarza.
    doceń 8
    0
   • Janko
    13.01.2013 12:16
    Jesienna,

    nie przejmuj sie, bo Bronaka Komoruskiego niewielu chyba rozumie na tym portalu ? No może Morcyś Okrój ? Ale tez nie jestem pewny. Chociaż powyżej odpowiadając komuś uznał się w sprawie WOŚP i Jurka Owsiaka, za całkowitego ignoranta.
    doceń 7
    0
   • Bronak Kamarołski
    14.01.2013 13:11
    @Janko
    Byłem ignorantem w sprawie WOśP i Owsiaka. Ale poświęciłem trochę czasu, poszukałem w Internecie i wiem, że WOŚP gra po to, żeby Owsiak dobrze żył i jeszcze lepiej się bawił, szczególnie kosztem takich ja Wy. Ale dopóki łupi "swoich" nie mam nic przeciwko. Skoro są "mądrzy inaczej". Niech tylko nie sięga do kwestii moralnych.
    Owsiaki precz Polaków!!!
    doceń 0
    0
   • Janko
    14.01.2013 13:43
    Bronakowi Komoruskiemu wystarczyła chwila, jak napisał, by poszukać w internecie i dowiedziec sie, czym jest WOŚP i kim jest Jerzy Owsiak. Sprytnie, nigdy bym na to nie wpadł.
    Nie wiem tylko dlaczego go to zaskoczyło, że Owsiak i prawie cała Polska, od 21 lat dobrze sie bawią w styczniową niedzielę, zbierając miliony na pomoc dla potrzebujacych. Nie rozumie Komoruski, że dla takich celów warto się dać "łupic" i żyć dobrze z bliźnimi. Ale żeby to zrozumieć trzeba umieć życ dla innych. Wielu tego nie potrafi, z prostej ludzkiej zazdrości.
    doceń 3
    0
  • Bronak Kamarołski
   14.01.2013 14:25
   @Janko
   1. Na zdobycie tylko pobieżnej wiedzy o Owsiaku poświęciłem kilkanaście godzin (i to wyłącznie z Internetu).
   2. "Prawie cała Polska" bawiła się w styczniową niedzielę nie za darmo. Organizacja tej hucpy niestety kosztuje. Bo na tym świecie nie ma nic za darmo. Jeśli myślisz inaczej, to świadczy tylko o Twojej skrajnej naiwności.

   Pierwszy z brzegu przykład... Imprezę w Koziej Wólce sponsorował miejscowy biznesmen. Oj ludziska wybawili się, że hej! A tuż za miedzą w domu opieki społecznej czy hospicjum... zabrakło leków przeciwbólowych (na przykład). Sensowniej wydać te pieniądze zamiast na zabawę, to na tych chorych. I tak właśnie czyni Caritas. Koszt impry WOŚP w Koziej Wólce był o wiele większy niż środki pieniężne, które w tej Koziej Wólce zebrano. Jeśli zmienić skalę z wioski na państwo, przelicznik jest taki sam. Z tym, że tą wielką imprę "prawie całej Polski" płacili m.in podatnicy (chociażby przez fakt, że WOŚP zwolniona jest z opłat za reklamę w tv).
   A to tylko lekko zagłębiłem się w pod linię wody, by pokazać ile tej góry "przekrętu" jest pod wodą. Czy znajdujesz w moim wywodzie jakieś nieścisłości logiczne Panie Janko "dobra zabawa"?
   doceń 0
 • konserwatysta_pl
  11.01.2013 17:40
  Dziękuję Panie Redaktorze za tekst. Jak zwykle najwyższy poziom.
  A w sprawie "hucpy styczniowej" małe przeliczenie - zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, przynajmniej tym oficjalnym, dostępnym, koszty wyniosły ponad 25 mln zł. Prawo polskie zakłada możliwość łącznych kosztów fundacji max 20%. Czy tu nie dzieje się coś dziwnego? Znowu "róbta co chceta" nawet naginając prawo?!

  Wniosek: Pieniądze przeznaczone na "styczniową hucpę" proponuję wysłać bezpośrednio potrzebującym - hospicjom, domom starców, domom samotnej matki, ludziom opiekującym się dziećmi, czy innym instytucjom faktycznie przeciwdziałającym nieszczęściu a nie korzystającym na tym nieszczęściu, nawet jeśli korzyść to tylko pół na pół.
  Może razem zrobimy akcję wysyłania pieniędzy bezpośrednio potrzebującym. Co Pan na to Panie Redaktorze!
  I pomódlmy się razem za ... potrzebujących. Żeby nigdy nie musieli liczyć na owoce żadnej "styczniowej hucpy".
  doceń 0
 • katarzyna
  11.01.2013 20:44
  Mam złe doświadczenia z opieką medyczną na NFZ. Lekarz sugeruje, że się zajmie dopiero lecząc prywatnie, za państwowe robi łaskę, że słucha pacjenta. Żeby się leczyć trzeba mieć niestety odłożone na boku. Z roku na rok jest z tym gorzej. Akcja Owsiaka pomogła niektórym grupom pacjentów, ale nie zawraca kijem Wisły.
  doceń 16
 • Starający_się_ufać
  11.01.2013 23:30
  Co do eutanazji. Jestem jej przeciwny, ale co do cierpienia jakie czasem dotyka człowieka nie uważam aby stawianie pytań o eutanazję było czymś złym. Co innego jej dokonanie. Czasem gdy czegoś trudnego doświadczam powiem szczerze,że chciałbym aby moje życie się skończyło. Czy to coś złego? Obawiam się, że jeszcze nie bo jak ktoś poczyta choćby Księgę Hioba to zobaczy, że on też w obliczu tego co go spotkało pragną aby jego życie się skończyło. Dlatego tym, którzy tak bardzo cieszą się ze swojej wiary w sens cierpienia - nie twierdzę, że nie prawdziwej - dopuszczenia do siebie, że komuś tej wiary może brakować. I może czasem warto po prostu zamilczeć i pobyć w obliczu czyjegoś cierpienia a nie szukać prostych rozwiązań. (czego życzę zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom).

  Co do wypowiedzi Owsiaka, najlepiej byłoby porozmawiać z samym zainteresowany bo teraz jest to tylko nasza interpretacja - słuszna bądź nie.


  Myślę, że problemem Owsiaka i WOŚP w oczach Kościoła jest to, że nie mówi o Jezusie. A czy każdy, kto robi coś dobrego musi o Nim mówić?


  Oczywiście nie znaczy, że nie wolno krytykować jeśli, rzeczywiście jest to potrzebne, ale warto też przy tym powiedzieć o pozytywnych stronach - zarówno w przypadku WOŚP jak i Kościoła (Mam tu głównie na myśli formę nauczania).

  Jest fragment w Piśmie o chwaście w pszenicy. Uczniowie pytają czy wyrwać chwast a Jezus im odpowiada aby poczekać do żniw bo wyrywając chwast można wyrwać pszenicę.

  Także jak już krytykujemy to też warto to robić z głową aby nie zniszczyć tego co dobre.

  I jak ktoś w jednym z komentarzy zwrócił uwagę starać się krytykować czyny a nie osobę.

  Nie uważam Owsiaka za idola (choć kiedyś pewnie nim był) ale jako, że kiedyś byłem osobą nie wierzącą potrafię też zrozumieć, że ktoś z jakiś sobie wiadomych(bądź nie) powodów może nie wierzyć. I każdy ma jakąś swoją drogę do wiary. Ja miałem przez Woodstock. Nie będę tego opisywał ale gdyby mnie tam nie było być może nie byłoby mnie tutaj. A księża, Kościół, osoby wierzące były ostatnimi miejscami, które wzbudzały wtedy moje zaufanie (teraz niektórzy niestety też - ale tylko niektórzy)

  Nie mam nic do Pana Franciszka, bo prywatnie go nie znam (raz tylko go spotkałem i wydaje się być kochającym mężem, ojcem i ludzi), ale właśnie w tym problem, że tego nie widać (bynajmniej wg mnie) w felietonach które pisze. A ze swojego doświadczenia wiem, że mówienie tylko o tym, że ja mam rację bardzo odpycha ludzi. U "zwolenników" - pewnie nie wszystkich - Pana Franciszka obawiam się właśnie tego, że będą bardzo umiejętnie wygłaszać zdanie Kościoła (generalnie uważam, że słuszne), ale w tym głoszeniu zabraknie miłości i otwartości na drugiego człowieka szczególnie może tego pogubionego.
  Kiedyś też tak robiłem, ale teraz staram się (bo różnie bywa) dostrzegać człowieka a nie swoją rację.

  doceń 11
 • Turucano
  12.01.2013 03:44
  Ok, Owsiak powiedział coś głupiego i nagannego a potem się z tego nieporadnie wycofywał ALE czy to cokolwiek zmienia w sprawie WOŚP? Czy to się komuś podoba czy nie ta organizacja od wielu lat robi mnóstwo dobrego i przyczynia się do ratowania życia i zdrowia. Nie ma żadnego powodu żeby jej nie wspierać, bo pieniądze pójdą na szczytny cel a nie ma propagowanie eutanazji. W tym roku uratują niektórych starszych ludzi przed przedwczesną śmiercią - czy nie warto dać na to parę groszy? Trzeba strasznie pokrętnej logiki żeby uważać że dawanie na WOŚP i pomaganie w ten sposób = wspieranie eutanazji, wyrzekanie się Chrystusa i nie wiadomo co jeszcze, a właśnie tak niektórzy myślą, choćby na Frondzie, dając w ten sposób bardzo smutne świadectwo. A głoszenie że wolontariuszy Orkiestry trzeba przeganiać spod kościołów to jakaś dziwaczna antyteza katolicyzmu. Widocznie niektórzy zapomnieli jak powinien zachowywać się dobry katolik. Jestem przeciw eutanazji, zawsze będę i będę o tym głośno mówił, ale dobrą akcję charytatywną zawsze poprę. Jak można potępiać uczynki miłosierdzia i głosić że takie uczynki są sprzeczne z nauczaniem Kościoła? Tak, można różne rzeczy zarzucić WOŚP: że to tylko jednorazowa zbiórka, że mnóstwo pieniędzy idzie na kampanię medialną, że jest powiązana z imprezą która może się nie podobać, że dla niektórych to prosty sposób żeby "odfajkować" pomoc charytatywną na cały rok, że jest mnóstwo innych organizacji które działają cały rok a żadnych pochwał nie otrzymują, ale żadna z tych rzeczy nie zmienia faktu że WOŚP ratuje życie, a to warto poprzeć.

  Cała ta obsesja niektórych ludzi Kościoła na punkcie Owsiaka, trwająca przecież od wielu lat, mija się z celem bo szkodzi dobremu dziełu charytatywnemu i sprawia że niektórym rodzą się w głowach zupełnie błędne, antykościelne poglądy. Ponadto wygląda to paskudnie, jakby katolicy potępiali dobre dzieła i pomaganie innym, a przecież jest i ma być zupełnie na odwrót. A już zupełnym nadużyciem jest twierdzenie że cały Kościół potępia i ma potępiać WOŚP. Mamy dawać świadectwo. Złą wypowiedź warto kulturalnie skrytykować, ale nie wylewajmy dziecka z kąpielą.

  I pytanie do redaktora Kucharczaka: po co ta agresja? Po co to ciskanie piorunami i niewybredne ataki. Przecież mamy potępiać grzech ale kochać grzesznika. Zło nie zwalcza się złem. pamiętam czasy gdy potrafił Pan być zdecydowanym ale nie chamskim i złośliwym.
  doceń 20
  • Bronak Kamarołski
   12.01.2013 22:52
   Mówiąc bez ogródek, WOŚP dla Owsiaka jest czymś takim, jak dla mnie etat w mojej fabryce. Z tego co zostanie, trzeba kupić sprzęt medyczny, żeby się "katole" nie czepiały. Ot, całe dobro WOŚP - ochłapy z pańskiego stołu.
   • jesienna
    13.01.2013 10:42
    jesienna
    Masz jakieś informacje na ten temat?
    Znasz umowę o pracę jaką Owsiak podpisał z fundacją i wynagrodzenie jakie ustalono w umowie??

    A nawet jakby miał taką umowę i otrrzymywal wynagrodzenie to co z tego? Etatowi pracownicy Caritasu też takie otrzymują i nie widzę w tym nic zdrożnego.
    doceń 13
    0
   • A jednak
    13.01.2013 12:03
    Bronak Komoruski nic nie wie na temat WOŚP. Nic też nie wie na temat działalności Jurka Owsiaka. Ale jako "katol", jak sam sie nazwał, winien wiedziec, że prawie 500 mln zł zebranych dotychczas przez Orkiestrę, to nie jest ochłap z panskiego stołu
    doceń 12
    0
 • saherb
  12.01.2013 13:12
  Felietony i komentarze pana Kucharczaka sprawiają, że ludzie jemu przeciwni "zobaczyli się w lustrze takimi, jakimi naprawdę są". Dlatego swoimi jadliwymi, kłamliwymi i obraźliwymi komentarzami próbują rozbić to lustro.
  • Winnetou
   12.01.2013 14:22
   A że sumienie ich przez to gryzie, to usiłują je zagłuszyć przy pomocy słownej ekwilibrystyki i tak częstej w tych komentarzach pustej demegogii. Zamiast uczciwie spojrzeć w to lustro, o którym piszesz, to próbują nieudolnie odwrócić kota ogonem i zwalić winę za swoje wyrzuty sumienia na redaktora.
   doceń 0
 • Jerzyk
  12.01.2013 16:00
  Jak widać panie Franciszku wszystko działa jak trzeba.
  Jak się powie prawdę. to zlatują się etatowi jaśnie oświeceni, jak muchy do g...a i poprawiają.
  Na koniec roku firmy zamiast zapłacić pieniądze w podatku, albo o wiele więcej na płatną reklamę, dają te pieniądze Owsiakowi i mają darmową reklamę i jeszcze są okrzyknięci "darczyńcami".
  Z jednej złotówki na Owsiaka jedynie poniżej połowy idzie na pomoc.
  Z jednej złotówki na Caritas ponad 90% idzie na pomoc.
  Caritas zbiera i wydaje nieporównywalnie więcej i jakoś nikt za bardzo nie mówi o tym.
  - Ile Owsiak musiałby dopłacić gdyby tylko np.telewizja policzyła koszty.
  - Fajnie tak dorabiać się na przekrętach.
  Firma Owsiak dobrze działa.
  • jesienna
   12.01.2013 20:03
   jesienna
   Jak masz jakieś informacje o przekrętach npowinieneś zawiadomić prokuratora. Inaczej to zwykłe, ordynarne pomówienie.
   doceń 20
   • Kael
    12.01.2013 20:12
    @jesienna, wlasnie takie pomowienia sa dla pewnych katolikow dopuszczalne, bo cel jest szczytny. Tu: wykonczyc Owsiaka.

    Ale bron Boze, druga strona cos by takiego zrobila: to juz podle insynuacje i walka z Kosciolem. Z piekla sie nie wydostana.

    Tak pewni ludzie rozumieja katolicyzm.
    Niestety z Ewangelia ten katolicyzm ma niewiele wspolnego.
    doceń 15
    0
   • Jerzyk
    12.01.2013 20:42
    Informacje na temat rozliczeń, są ogólnie dostępne na ich stronach. Przecież muszą rozliczać się z fiskusem.
    Są także dostępne informacje ludzi współpracujących z tym panem, wystarczy poszukać prawdy, a nie tylko słuchać propagandy.
    Np. można posłuchać co mówi dawny współpracownik i zwolennik. Ja tez popierałem, ale oświecili mnie ludzie, pokazali prawdę.
    - http://forum.mimj.pl/viewtopic.php?f=9&t=4247
    Gdyby tak nie było, Owsiak oddałby ich do sądu zyskując dodatkowe poparcie.
    Cała ta maskarada czemuś i komuś służy.
    - Dlaczego np. TVP nie popiera w ten sam sposób innych wspaniałych inicjatyw?
    A przynajmniej kilka znalazłoby się.
    - Szukaj prawdy!
    doceń 0
    0
   • Jerzyk
    12.01.2013 20:46
    Może jeszcze to, tak na szybko,
    - http://www.pch24.pl/owsiak-vs--caritas,11516,i.html
    doceń 0
    0
   • Kael
    12.01.2013 21:07
    Nie jestem ekonomista, ale czegos nie rozumiem. W sprawozdaniu WOSP jest mowa nie o 28.993.580,43 zł na dzialalnosc fundacji (jak podaje twoj link), ale o 37.281.257,85 jako kosztach dzialanosci statutowej. czy wydali 14 mln na Woodstock to juz prywatne przypuszczenie autora wpisu. Bez dowodow.

    Poza tym brakuje linku do rozliczen Caritasu. Juz to sprawia, ze mozemy tylko wierzyc, badz nie wierzyc, ze Caritas wydaje na pomoc potrzebujacym 99% wplywow. Moim zdaniem, takich cudow nikt nie jest w stanie dokonac. Skad niby pieniadze na wyplaty? Na samochody? Na budynki? Wszystkie wliczone w "pomoc potrzebujacym"?

    A na koniec: Caritas i WOSP maja rozne zadania statutowe, ktore sie uzupelniaja.
    Nikt nie oczekuje od Caritasu zakupu sprzetu medycznego sluzacego wszystkim chorym, ani od WOSP pomagania pojedynczym osobom w potrzebie. Naprawde nie wiemm, dlaczego nie mozna pomagac roznych organizacjom, tylko trzeba je sobie przeciwstawiac?
    doceń 22
    0
   • jesienna
    12.01.2013 21:10
    jesienna
    Nawet jak tak jest to co z tego?
    To nie są konkurujące ze sobą inicjatywy (WOŚP i Caritas) ale komplementarne. Na WOŚP dają ludzie, którzy nigdy na Caritas by nie dali.
    doceń 21
    0
   • Jerzyk
    13.01.2013 12:01
    No to może jeszcze to - http://marucha.wordpress.com/2013/01/12/owsiak-msci-sie-na-studentce-z-kostrzynia-ktora-zdemaskowala-jego-klamstwa/#more-29347
    Zdaję sobie sprawę, że na pewne choroby lekarstwa nie ma. Wiek także, że jeżeli nawet złapie się za rękę złodzieja, to ten woła,
    - To nie moja ręka!
    doceń 0
    0
   • Kael
    13.01.2013 17:32
    Jerzyk, popatrz tutaj

    http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/sprawozdanie%20XIX%20Final.pdf

    http://s2.wosp.org.pl/uploaded/files/files/Sprawozdanie%20XVIII%20Final.pdf

    I zanim uwierzysz komentatorom, informuj sie lepiej u zrodla. Bo tylko plotki i pomowienia dalej rozpuszczasz.
    doceń 6
    0
 • MarcinOkroj
  12.01.2013 21:12

  Jak zwykle czolowy krytyk pana Kucharczaka, niejaki KaeL, nie zawiodl. Zatem jak zwykle pora zabrac sie za obnazanie ¨glebii¨ jego krytyki. I tak juz w pierwszym zdaniu KaeL stawia teze (jak ma w zwyczaju bez jakiegokolwiek dowodu):  ¨Taaaakiej okazji "pelnego milosci chrzescijanskiej" dolozenia komukolwiek przeciez by nie przepuscil!¨

   

  Zdanie sugeruje, ze red. Kucharczak zajmuje sie ¨dokladaniem komukolwiek¨ czyli uderzaniem na oslep i bez wzgledu na istote sprawy. Tymczasem w komentowanym artykule red. Kucharczak krytykuje konkretne wypwoiedzi (sprzeczne z nauka Kosciola) konkretnego czlowieka, ktory doszedl do glosu dzieki publicznym zbiorkom pieniedzy (rowniez od katolikow) na zbozny cel. Mamy wiec pierwsze klamstwo KaeL-a.

  Zaraz po tym klamstwie mamy manipulacje. Prosze sie przyjrzec dokladnie: 

  ¨"Po owocach ich poznacie". Pan na pewno wie, Kto to powiedzial.Tyle, ze dotyczy to nie tylko Owsiaka, ale i Pana.Owoce pracy Owsiaka od 20 lat widza wszyscy, ktorzy sa w potrzebie i bywaja w szpitalach. A jakie sa owoce Pana pracy?¨

   

  Szkopul w tym, ze red. Kucharczak nigdzie nie krytykuje dobrych owocow pracy pana Owsiaka a sam zajmuje sie inna praca, ktora ma mniejszy rozglos niz praca pana Owsiaka. Praca pana Kucharczaka jako katolickiego publicysty polega na krytyce tego, co m.in. sprzeczne z nauka katolicka, a wiec i eutanzji. Jak wiec traktowac zarzut KaeL-a wobec red. Kucharczaka? Jako pretensje, ze nie jest Owsiakiem? A moze to zarzut natury ogolnej, ze nie wolno krytykowac czynow i publicznie wyrazanych pogladow osob, ktory zdzialaly cokolwiek dobrego? To byloby bardzo ciekawe - bo oto zaden katolicki publicysta nie moglby skrytykowac lekarza, ktory uratowac kilka istnien ludzkich a publicznie opowiada sie za aborcja.

  A na koniec, skoro juz rzucamy sobie dowolnie cytatami z Ewangelii, mam pytanie do KaeL-a z gatunku ¨kto to powiedzial¨: 

  ¨Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi..¨ 

  • Jerzyk
   13.01.2013 12:07
   Ten i jemu podobni pokazują jedynie kim są.
   Zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego co robią. Myślą że zmasowanym atakiem i minusowaniem rozwiążą cokolwiek.
   Największą krzywdę robią sobie.
   - To taka choroba.
   doceń 0
  • Paweł 44
   13.01.2013 13:06
   @ MarcinOkroj

   Kiedys ktoś prosił cię, abyś pisał krócej, na temat, rzetelnie i zgodnie z faktami. Trzymaj sie tego, to w bardzo pomaga w publicznym dyskursie.

   Jak co roku, kiedy gra WOŚP pod dyrekcją Jurka Owsiaka, zawsze słychać głosy przeciwne, krytykujące w czambuł tę największą w świecie akcję charytatywną, niosącą pomoc milionom.

   Ty i inni możecie sobie pokrzyczeć w myśl powiedzenia: "Psy szczekają, karawana jedzie dalej".
   • mały
    13.01.2013 15:34
    - Nie wiem czy jesteś tylko kłamcą, czy bardziej oszustem?
    - A może tak mocno naiwny, czy raczej niedoinformowany?
    Poczytaj sobie o innych charytatywnych przedsięwzięciach jak np. "Caritas", PKWP, lub innych, które bez darmowej propagandy robią o wiele więcej i dużo taniej i nie bądź taki naiwny.
    doceń 0
    0
   • MarcinOkroj
    13.01.2013 19:45
    Pawelku, ludzie prosza mnie o rozne rzeczy, co nie znaczy ze spelniam automatycznie kazda prosbe. A wracajac do istory sprawy, to niezbyt wiem o jakie fakty (i jaka niezgodnosc z faktami) ci chodzi. Moj wpis dotyczy klamstwa i manipulacji KaeLa i zostal podparty jego wlasnymi cytatami. Czy cos Ci sie nie zgadza z faktami czy moze brak umiejetnosci odniesienia sie do tematu podpowiedzial Ci, zebys zmienil temat? Bo ja o WOSP w dyskutowanym watku nie napisalem akurat niczego.
    doceń 0
    0
  • Paweł 44
   13.01.2013 13:07
   @ MarcinOkroj

   Kiedys ktoś prosił cię, abyś pisał krócej, na temat, rzetelnie i zgodnie z faktami. Trzymaj sie tego, to w bardzo pomaga w publicznym dyskursie.

   Jak co roku, kiedy gra WOŚP pod dyrekcją Jurka Owsiaka, zawsze słychać głosy przeciwne, krytykujące w czambuł tę największą w świecie akcję charytatywną, niosącą pomoc milionom.

   Ty i inni możecie sobie pokrzyczeć w myśl powiedzenia: "Psy szczekają, karawana jedzie dalej".
   doceń 0
 • Bronak Kamarołski
  12.01.2013 22:07
  Pochlebia mi, że niektórzy forumowicze czekają na mój komentarz.
  Wracając do sedna... Przeczytałem co nieco o WOŚP... i obejrzałem na YT. Musi to jakowaś kolejna sekta...
  I znowu duża część Polaków, po wyjściu z Eucharystii, gdzie "służyła" Bogu, ukłoni się "Mamonie" i wrzuci kasę dla wolontariusza WOŚP. A co... na wszelki wypadek i diabeł niech coś ma. Tacy z nich "dobrzy ludzie" na pokaz. A że Bóg to widzi? Cóż... Dopóty nikt Boga nie widzi, nie ma się co wstydzić
  Są też tacy, którzy uważają, że eutanazja to co najwyżej zabójstwo a i to nie jest takie oczywiste. Rozumiem to doskonale. Faszyści w Auschwitz - Birkenau też nie mordowali, tylko nieśli ulgę cierpiącemu narodowi niemieckiemu, likwidując niearyjczyków.
  • jesienna
   13.01.2013 11:30
   jesienna
   morderstwo popełnia ten kto:

   1. Kto zabija człowieka:
   ze szczególnym okrucieństwem,
   2. w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
   3. w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
   4. z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych,

   Eutanazja spełnia kryteria morderstwa?
   Może uważasz, że pkt 3 je spełnia?

   natomiast spełnia kryteria zabójstwa
   jest to tzw. zabojstwo uprzywilejowane (szczególne) "zabójstwo na żądanie i pod wpływem współczucia"
   doceń 13
   • JacekNowak
    13.01.2013 12:04
    JacekNowak

    Troszkę manipulacji w tej definicji morderstwa, zapewne z Wikipedii. Otóż według Słownika Języka Polskiego morderstwo, to przestępstwo polegające na umyślnym pozbawieniu życia człowieka. Kropka, tyle. Według Słownika pod redakcją Doroszewskiego morderstwo to przestępcze zabicie człowieka lub okrutne, niepotrzebne zabicie zwierzęcia.

    Natomiast w Wikipedii jest taka oto regułka "Morderstwo – przestępstwo, które polega na odebraniu życia niewinnemu człowiekowi. Różnica od zabójstwa polega na tym, że morderstwo czynione jest osobie niewinnej, zaś zabójstwo może być spowodowane przypadkowo lub ze szlachetnych pobudek, takich jak np. w obronie własnej lub czyjejś." Tyle.
    No i potem dodane jest jeszcze: Czym różni się prawnie morderstwo od zabójstwa. I tutaj podaje, że zwyczajowo morderstwem nazywane jest to, co wymieniłaś. Więc niech będzie, że prawnie, choć i tak nieformalnie, morderstwo spełnia wymienione przez Ciebie warunki, Ja natomiast pisząc o morderstwie używam po prostu języka polskiego. Morderstwo, to przestępcze zabicie człowieka. Eutanazja podlega pod tą definicję. Wola osoby zabitej nie ma tu znaczenia. W Niemczech był facet, który zjadł drugiego człowieka za jego zgodą. Sądu jednak ta zgoda za wiele nie interesowała

    doceń 0
    0
   • Jerzyk
    13.01.2013 12:13
    "jesienna"
    Może nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale ty już teraz popełniasz na sobie eutanazję, dlatego jesteś "za".
    - Lubisz to.
    Żal mi cię. Już teraz widzisz wszystko zniekształcone. Tak jak ci pasuje.
    Prawda, to zobaczenie jak jest, a nie jak mi pasuje.
    doceń 0
    0
   • jesienna
    13.01.2013 12:15
    jesienna
    o'kay - jeżeli się za morderstwo uważa każde pozbawienie życia człowieka to eutanazja jak nim jest.

    O tyle unikam posługiwania się określeniami potocznymi (słownikowymi), że bywają niedookreślone.
    poza tym w różnych słownikach określa się znaczenie danego słowa różnie.

    Jestem o tyle przeciw słowu "morderstwo", że jest zbyt pojemne, do jednego worka wrzuca się wszystkie możliwe rodzaje (co do środków i motywów) celowego pozbawienia życia.    doceń 9
    0
  • jasnakatapulta
   13.01.2013 16:57
   Ten komentarz nie jest wart nawet marnowana energii, żeby kliknąć i go zminusować.
   doceń 0
  • Misia
   15.02.2013 18:45
   Pan jest naprawdę chory z nienawiści. Co jest złego w dawaniu na WOŚP, może mi ktoś wyjaśnić?


   doceń 0
 • MarEd
  13.01.2013 08:13
  Całkowicie zgadzam się z Turucano. Napisał dokładnie to, co mniej wiecej należy napisac w tej sprawie. A Pan, Panie Kucharczak, otrząsnij sie może wreszcie.. Jak trudno was polubic, naprawde trudno...
  doceń 20
 • daniomk
  13.01.2013 09:25
  Dziś piękny dzień - Chrzest Pański - ktoś, dla kogo ważny jest Bóg odczyta dzisiejszą liturgię w sobie. Przypomni sobie, kim jest poprzez chrzest. "Tyś mój syn umiłowany".
  Artykuł Pana Kucharczaka jak zawsze trafia w sedno. Jeżeli kogoś znieważa mówienie prawdy, przepraszam, PRAWDY, wtedy podnosi głos, bo go ta PRAWDA boli.
  Jak tych, co bolało, że Chrystus nazwał siebie Synem Bożym. To Go ukrzyżowali.
  "Po owocach poznacie ich".
  Właśnie, owoce akcji Owsiaka.
  Bycie chrześcijaninem to patrzenie w głąb, poza płycizny. Spójrzcie ludzie na to, że nie można głosić jednego, a potem robić co innego.
  Spójrzcie jak Jan Chrzciciel - w głąb!!!
 • Jerzyk
  13.01.2013 13:20
  Jak ktoś mówi prawdę, nie musi niczego udowadniać.
  Kłamstwo, z którego ktoś chce zrobić prawdę, wymaga wielu zabiegów.
  Jak pokazała historia, sama dyskusja nie wystarcza.
  Totalitaryzmy uciekały się do o wiele cięższych środków.
  Wszystkie jednak środki, od dyskusji poczynając, prowadzą do zniewolenia człowieka.
  Tu na tym forum, są prymitywne naiwniaki, którzy myślą, że minusami i plusami dopną swego.
  - To taka ich forma "dyskusji".
  - I ile się natrudzą!
  Nie wiem jak nisko trzeba upaść, aby wierzyć w minusowo - plusowe "zwycięstwo".
  Potwierdza się stare powiedzenie,
  - Głupota ludzka granic nie zna.
  • Carlos
   13.01.2013 14:11
   Po wykończeniu Uważam Rze Gość Niedzielny pozostał ostatnim liczącym się medialnym przeciwnikiem lewactwa w Polsce, dlatego taką wściekłość wywołuje w Złym każde słowo prawdy i dlatego z taką furią atakują różni pożyteczni idioci, czyli "katolicy ale", których poziom bezmyślności wywołuje gęsią skórkę.
   • No to trzeba....
    13.01.2013 16:25
    wykończyc tez Gościa Niedzielnego i będzie po sprawie. Ale czy sie da ? Nie jestem pewny. Mając jednak w swych szeregach kilku redaktorów na czele z Kucharczakiem Franciszkiem i Bogumiłem Łozińskim jest szansa.
    doceń 0
    0
 • apriti
  13.01.2013 14:16
  apriti

  Panie Franciszku za kolejny artykuł dzięki.

  Pozwalają one nastawić ostrość spojrzenia - by otwartymi oczyma patrzeć i widzieć :)

  Sie mi przypomniała opowiastka:

  Obwieszona klejnotami dama wyszła z modnego hotelu w Londynie, gdzie jadła kolację i tańczyła cały wieczór na balu dobroczynnym na rzecz dzieci ulicy. Miała właśnie wsiąść do swego Rolls Royce'a, gdy podszedł do niej ulicznik i zaskomlał: "Niech mi pani da sześć pensów, jałmużny. Od dwóch dni nie jadłem". Księżna odskoczyła od dzieciaka. "Ty niewdzięczniku!" wykrzyknęła. "Nie widzisz, że całą noc dla ciebie tańczyłam?".

  (por. Anthony de Mello, "Modlitwa Żaby", t. II, WAM 1992, s. 193.)

  doceń 0
 • TomaszLoch
  13.01.2013 15:26
  TomaszLoch
  Pan Franciszek po prostu pisze bezkompromisowa prawde jak wyglada sytuacja i dobrze ze doklada tym ktorzy sa jak wilki w owczej skorze, a owoce jego pracy sa w nas w ludziach wierzacych buduje nas, Jezus tez byl bezkompromisowy, ba nawet bardziej, do faryzeuszy mowi l"biada wam obludnicy plemie zmijowe"
  • MarcinOkroj
   13.01.2013 19:48
   dokladnie tak, ale coniektorzy tutejsi komentatorzy woleliby jednak, aby Jezus poglaskal faryzeuszy po glowce w ramach ¨katolickiej milosci¨, ktora najwyrazniej rozumieja jako poblazanie dla grzechu i nawolywania do grzechu.
   doceń 0
 • KAROL
  14.01.2013 20:58
  I-wsza zasada trzeżwego myślenia - mniej zgiełku a więcej ciszy.
  Więc dla powyższego ,raczej szukajmy Nazaretańskiego miasta (szczególnie w Niedzielę) niż wiejskiej remizy.

  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Odwaga ze strachu

GN 02/2013 DODANE 10.01.2013 AKTUALIZACJA 10.01.2013

Odwaga ze strachu

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji