Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • gr3
    03.06.2012 01:12
    gr3
    W rocznicę katastrofy w Fukushimie, Polskie Radio (chyba za PAP) podawało co godzinę w wiadomościach, że w wyniku awarii reaktora zginęło 21 tysięcy ludzi... Być może w Japonii była prowadzona podobna dezinformacja i sianie paniki oparte, nazywając wprost - na kłamstwie. Nie mówiło się o rozerwanych ropociągach, ani też o tym, że elektrownie jądrowe (te pozostałe) ratowały system energetyczny, bo do konwencjonalnych były problemy z dostarczaniem paliwa. Tylko kto i po co robi ludziom wodę z mózgu? Cieszą takie artykuły, jak ten, obiektywnie pokazujące prawdę.
    doceń 0
  • Bronak Kamarołski
    05.07.2012 07:30
    W Fukushimie konstrukcja elektrowni wytrzymała wstrząsy. Zlekceważono tam fakt, że trzęsienia ziemi mogą wywołać tsunami i wybudowano zbyt niskie ekrany chroniące przed tsunami (same ekrany także wytrzymały) W związku z tym woda morska przelała się górą do zbiorników ze skażoną wodą i dostała się do instalacji chłodniczej. Cofając się, wypłukała wszystko. Elektrownię wyłączono z systemu energetycznego, ponieważ trzeba było wymienić wodę w systemie jej chłodzenia nie zaś dlatego, że została uszkodzona. Ale kogo z polityków to obchodzi.
    Paradoksalnie, może to Polsce przynieść pozytywne efekty, ponieważ Niemcy zrezygnowały z energii z elektrowni atomowych (takie są populistyczne zapewnienia niemieckich polityków), w związku z tym będzie się w Niemczech budować elektrownie węglowe. Oznacza to, że Niemcy nie pozwolą sobie na kupowanie zezwoleń na emisję CO2, i... storpedują cały rynek handlu tymi zezwoleniami. Na czym skorzysta niewątpliwie gospodarka Polski.
    Ale być może mylę się...
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także