Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • komentarz
    02.05.2012 06:58
    Niech ks. Marek nie wyobraża sobie, że Ewangelie są ponadczasowe i uniwersalne, historia dowiodła tego, że tak nie jest.
    Nie może ona być jakimś nadrzędnych prawem dla tworzenia prawa ziemskiego. Dzięki historii, bardzo skomplikowanej, cywilizowane państwa stworzyły własne prawa (w tym Konstytucje), od Oświecenia, w tym prawo międzynarodowe, aby chronić intersy i swobodę wyborów każdego człowieka.
    Konstytucja w wolnym państwie jest stworzona z różnych gremiów, o różnym światopoglądzie, jest wpólnie opracowanym prawem podstawowym, tak aby żadna grupa obywateli nie była uprzywilejowana.
    Związki religijne, w tym Kościół, mają swobodę wypełniania swoich misji, ale w ramach tego prawa.
    W wolnych wyborach obywatele określają jak państwo ma funkcjonować i wybierają swoich przedstawicieli na jakich zasługują.
    • Bronak Kamarołski
      05.05.2012 23:54
      A i tak, pierwsze słowa wielu konstytucji (preambuły) odwołują się do Boga i Jego praw nadanych ludziom, jako wartości nadrzędnych. Czyż nie? Mogłyby być umieszczane na końcu, a jednak nie są. Nie zastanowiłeś się oczywiście nad tym.
      • piotrp
        06.05.2012 19:14
        Bronak przyjacielu,

        nasza konstytucja w Preambule odwołuje się zarówno do Boga, jak i do innych uniwersalnych żródeł. Dotyczy zarówno wierzących, jak i nie podzielających tej wiary.
        Nie zastanawiałeś się oczywiście nad tym.
        doceń 0
        0
  • Abc
    02.05.2012 10:47
    Wreszcie ktoś jasno to powiedział. Kościół jest ważniejszy niż państwo i każdy kto jest wyznawcą Chrystusa musi to uznać. Najpierw wiara a potem drugorzędne sprawy jak ojczyzna itp. Oczywiście ludzie nie wierzący mają prawo uważać konstytucje czy inne ludzkie wymysły za wartości. Ale dla ludzi wierzących Wiara i Bóg musi być ponad patriotyzmem.
    doceń 11
    • Zapraszam .....
      02.05.2012 18:34
      ABC na wizytę do psychologa. Nawet Chrystus powiedział, żeby oddać co cesarskie Cesarzowi.
      Twój wpis to jakieś pomieszanie z poplątaniem. Żyjesz dla siebie wyłącznie, reszta cię nie interesuje. Klechizm w czystym wydaniu.
      doceń 9
    • Megarion
      02.05.2012 21:03
      Polecam Katechizm Kościoła Katolickiego i nauki w nim zawarte o tym, jak rozumieć służbę ojczyźnie w świetle dekalogu (Czcij ojca swego i matkę swoją).

      Pozdrawiam :)
      • Abc
        03.05.2012 08:47
        Wolę służyć mojemu Kosciołowi niż państwu, które okrada najbiedniejszych oraz mój Kościół.
        doceń 0
        0
      • Ty lepiej zacznij....
        03.05.2012 11:25
        od abc swojego postępowania i rozumowania wobec Ojczyzny i Kościoła, jak ci proponuje Megarion. Bo widać, że sam siebie okradzasz z wartości, które stanowią również fundament Kościoła. Nie można bowiem być dobrym katolikiem, zdradzając i nie szanując Ojczyzny. Nie można służyć Kościołowi nie służąc Państwu.

        Mam nadzieję, że nie interesuje ci podział na tych co stoją tam, gdzie wtedy i na tych gdzie stało ZOMO.
        doceń 0
        0
      • Abc
        03.05.2012 21:55
        Nie zgadzam się. Mogę być dobrym Katolikiem nie będąc dobrym polakiem. Mogą mnie nazywać niemcem, ślązakiem, polakiem itp ale to nic nie znaczy. Znaczenie ma tylko to czy jest się dobrym Katolikiem, bo Kościół jest jeden powszechny. A narody to tylko pewne sztuczne twory, które wprowadzają podziały i zło. Jak dla mnie mogą nami rządzić niemcy czy ktokolwiek jeśli tylko zaprowadziliby uczciwe prawo oparte na etyce Chrześcijańskiej.
        doceń 5
        0
  • morituri te salutant
    02.05.2012 22:55
    i po co tyle ściemniania o rzekomo nieposzlakowanych członkach Komisji Majątkowej? Jeżeli jeszcze wierzycie opowieściom ks. Mirosława P. to naprawdę brak słów: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,11652874,Jak_rolnik_spod_Gliwic_postawil_sie_rodzinie_miliardera.html

    "Najwyższy czas stanąć w prawdzie" - koniec cytatu.
    doceń 15
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy