Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • spe
    05.05.2020 09:25
    Pierwszym fałszywym mesjaszem stał się Wąż w Edenie.
    • annaewa2
      06.05.2020 13:22
      Pojęcie mesjasza powstało kilkaset lat po spisaniu Księgi Rodzaju, wąż nie mógł być więc mesjaszem.
      • spe
        07.05.2020 09:47
        Tylko, że ja nie produkuję tu tekstów pseudo-naukowych, lecz odnoszę się do głębi treści artykułu. By to pojąć należy go najpierw przeczytać ze zrozumieniem w taki właśnie sposób.
        doceń 1
        0
      • annaewa2
        07.05.2020 10:07
        Myli Pan w takim razie pojęcia. Proszę najpierw sprawdzić co oznacza słowo Mesjasz i do czego się odnosi, a pojmie Pan, że nie da się go dopasować do węża w Raju.
        doceń 1
        0
      • annaewa2
        07.05.2020 10:08
        Myli Pan w takim razie pojęcia. Proszę najpierw sprawdzić co oznacza słowo Mesjasz i do czego się odnosi, a zrozumie Pan, że nie da się tego słowa odnieść do węża w Raju.
        doceń 1
        0
  • annaewa2
    06.05.2020 13:36
    Na podstawie informacji zawartych w źródłach historycznych można oszacować, że mesjaszów w czasach bliskich ziemskiemu życiu Jezusa było około 160. Niewielu z nich pasuje do opisu zawartego w powyższym felietonie. Mesjasze w starożytnym Izraelu nie poszukiwali własnej chwały, lecz chcieli wyzwolić Izrael. Próby były zarówno militarne, ale także religijne i ideologiczne. Za mesjasza uważano chociażby Jana Chrzciciela, o którym trudno powiedzieć, że pragnął składać owce w ofierze. Byli wśród mesjaszów także tacy, co własne życie wdawali za ludzi. Przykładem niech będzie jeden z mesjaszów, nieznany z imienia, o którym wiadomo tylko, że pochodził z Egiptu, który poniósł śmierć męczeńską z rąk Rzymian.
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Aleksander Bańka

dr hab. prof. UŚ, filozof, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, politolog.

Od lat posługuje modlitwą i na wiele sposobów głosi Ewangelię. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Współpracownik Radia eM, Gościa Niedzielnego. Członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej i przewodniczący Komisji ds. świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Znawca życia i duchowości św. Szarbela. Prywatnie mąż i ojciec.

Zobacz także