Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Kotowski
    04.04.2020 14:42
    Kotowski
    Dziękuję w imieniu nauczycieli w podobnym tonie wypowiedział się pan Wiktor Niedzicki o polskiej nauce. Mam nadzieję, że następne programy bo jak widać czeka nas długa walka - zmienią obraz polskiego nauczyciela. Ale już teraz czeka na nas długa, równie długa droga, do zmiany kształtu nowej polskiej szkoły - bo widać polityczne rozgrywki ostatnich dziesięcioleci jej nie służą. Mieliśmy kształcenie zdalne z tradycjami od ponad 50-lat (TTR, NURT itd.) Mieliśmy dobra Telewizję Edukacyjna, a teraz --- wszystkie ręce na pokład - i kto co potrafi. Tak jak w tej dykteryjce, robimy dobrze, szybko i tanio, ale klient może wybrać 2 z tych rzeczy. Newton w czasach kwarantanny zrewolucjonizował między innymi mechanikę - my rodzice, nauczyciele, popularyzatorzy wiedzy powinniśmy zrewolucjonizować coś prostszego - edukację i szkołę. Mam nadzieję że politycy wszelkich opcji nam w tym nie przeszkodzą.
    doceń 37
  • annaewa2
    04.04.2020 15:56
    Oglądając te programy miałam wrażenie, że te Panie celowo zostały wpuszczone na przysłowiową minę. I gdy następnym razem nauczyciele upomną się o należne im podwyżki, to TVP na usługach władzy odpowie, że nauczycielom nic się nie należy, bo to amatorzy, co mylą podstawowe pojęcia.
    doceń 34
    • pawell
      04.04.2020 18:39
      Może masz rację ale być może trochę inaczej to wygląda. Wyemitowanie tych 2-3 nieudanych lekcji (było przecież dużo więcej), które można było przecież łatwo wychwycić i wstrzymać emisję (przecież one nie są na żywo) można by traktować jako wręcz rodzaj sabotażu czy "wsadzenia na minę" także TVP. Kto i dlaczego to zrobił? Pozostają domysły, ale są przecież znane z imienia i nazwiska osoby które to produkowały i zatwierdzały do emisji.
      doceń 18
      • annaewa2
        05.04.2020 09:57
        Czyli jak, w TVP pracują sabotażyści, którzy chcą ośmieszyć TVP?
        doceń 11
        0
    • manieknowik
      04.04.2020 21:00
      może nauczycielki zrozumieją że dziecko stojące pod tablicą pod gradem ich pytań też jest w dużym stresie i dlatego duka i popełnia błędy... ale one czują się wtedy taaakie ważne....
      doceń 24
  • annaewa2
    04.04.2020 16:16
    Właśnie przeczytałam artykuł Onetu na ten temat. Panie relacjonują, że zostały do tego zadania delegowane przez dyrekcję, bez możliwości odmowy. Same musiały wszystko przygotować, dostarczyć materiały i pomoce naukowe. Podczas kręcenia materiału wszystko się psuło, co tylko potęgowało stres. Lekcje kręcono przez 10 godzin, a Panie nauczycielki nie dostały nawet obiadu. Nie pozwolono nauczycielkom obejrzeć materiału przed emisją. Za program nie dostały wynagrodzenia, nie podpisano nawet umowy ze zgodą na wykorzystanie wizerunku. Gdy zaczęła się krytyka normą jest propozycja pomocy psychologicznej. Zamiast tego zaproponowano im występ w telewizji śniadaniowej.
    doceń 48
    • CSOG
      04.04.2020 16:42
      "Gdy zaczęła się krytyka normą jest propozycja pomocy psychologicznej. Zamiast tego zaproponowano im występ w telewizji śniadaniowej."
      Pan Redaktor raczył słusznie wspomnieć: "No ale jest wojna, a na wojnie nie bierzemy jeńców. "
      Jak widać to już jest ten etap wojny na którym nie tylko nie bierzemy jeńców ale też dobijamy nawet swoich lekko rannych. Czy więcej straciły na tym nauczycielki czy powinien stracić wizerunek pewnej TV ? A to już w gestii dziennikarzy i odbiorców oglądających tego rodzaju "wojny".
      • annaewa2
        04.04.2020 16:44
        Krytyka jest uzasadniona, ale nie krytyka nauczycielek. One są tu ofiarami. Niestety, nienawistne komentarze pod ich adresem spływają zarówno z prawej jak i z lewej strony. Z jednej strony płyną opinie o niedouczonych belfrach, co przed chwilą chcieli podwyżek, a z drugiej o kolaborantach, co poszli na współpracę z reżimową tubą propagandy.
        doceń 10
        0
      • pawell
        04.04.2020 18:52
        Zastawmy na chwilę na boku kto i dlaczego dopuścił do nagrania i wyemitowania tych kilku odcinków. Istotniejsze jest to kto i dlaczego stale wywołuje i podsyca nienawiść i zaszczuwanie. Zjawisko się nasila i dosięga coraz szerszego obszaru społeczeństwa. Sięgając do historii to jednym z pierwszych podobnych przypadków publicznego zaszczuwania i histerii był w latach 90 marszałek Kern (ktoś jeszcze pamięta tę historię?). Potem ofiarą padł m.in. min. Szeremietiew i wiele innych osób. Efektem jest narastanie antagonizacji społeczeństwa. Komu to służy?
        doceń 13
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        04.04.2020 18:59
        Kto podsycał nienawiść wobec nauczycieli w zeszłym roku, kto to samo robił w stosunku do lekarzy rezydentów ("pokaż lekarzu co masz w garażu).
        Kto nieustannie podsycał hejt w stosunku do Pawła Adamowicza, a później do wdowy po nim?
        No i kto dziś na jednym z portali trójmiejskich hejtuje Marszałka Województwa Pomorskiego?
        Komu to służy? A komu służy nieustanne mówienie o "winiach Tuska" o konflikcie POPIS, o hejcie na Prezydentów RP?
        doceń 15
        0
      • pawell
        04.04.2020 19:09
        Rozumiem, że pisząc o "hejcie na Prezydentów RP" masz też na myśli ś.p. Lecha Kaczyńskiego? Opluwanego na życia i po śmierci.
        doceń 17
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        04.04.2020 19:27
        Dla jasności wymienię po kolei ostatnia piątkę: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.
        Każdy z nich jest hejtowany.
        doceń 11
        0
      • annaewa2
        05.04.2020 10:06
        Szczucie Polaków jednych na drugich trwa od wieków. Szukanie kto zaczął można przeprowadzać choćby czasów Mieszka I i do niczego nie dojdziemy, poza pogłębianiem podziałów.
        doceń 6
        0
      • pawell
        05.04.2020 12:30
        Ale w czasach współczesnych ktoś zaczął od dzielenia na "moherowe berety" i watahę a "światłych europejczyków".
        doceń 12
        0
    • greggreg
      05.04.2020 22:32
      NA miejscu tych Pań wystąpiłbym na drogę sądową i zażądał zadośćuczynienia za straty moralne i zmuszanie ich do takiej pracy. Nikt nie miał prawa ich do tego zmusić a emisja nie miała prawa się odbyć przed podpisaniem stosownych umów. Tyle, że zadośćuczynienie powinnny osoby winne zapłacić ze swoich prywatnych środków a nie z naszych podatków
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 22:50
        Brak umów to złamanie prawa.
        doceń 1
        0
  • CSOG
    04.04.2020 16:38
    Krytyka jest tutaj całkowicie uzasadniona.
    Telewizja doskonale wie jak robić dobry technicznie program.
    No ale jest wojna, a na wojnie nie bierzemy jeńców.
    Aż się prosi o transparenty z hasłami: "Panie Kurski niech pan wróci!" :) :)
    Panie Redaktorze prosi się ten artykuł o pytania "dlaczego, w jakim celu?" i "kto ma na tym skorzystać"
    Bo że nie był to przypadek to chyba nikt nie ma wątpliwości. Brak wyrafinowania pewnych narzędzi propagandowych ma coraz brzydszą twarz (o ile jeszcze można to nazwać twarzą)
    doceń 14
    • Anonim (konto usunięte)
      04.04.2020 17:17
      Masz jakiś problem - jak dziś jest wojna?
      • annaewa2
        04.04.2020 17:27
        Przecież to cytat z felietonu Pana Rożka.
        doceń 8
        0
  • pawell
    04.04.2020 16:57
    Cześć lekcji faktycznie nie poraża poziomem. Powinno być sporo lepiej. Ale to w najmniejszym stopniu nie usprawiedliwia fali nienawistnej krytyki wobec nauczycielek. Armie troli celowo podsycajace podziały i emocje powinny być ścigane i karane. Podobna akcja była już z lekarzem z Kielc który w efekcie popełnił samobójstwo.
    doceń 42
    • Anonim (konto usunięte)
      04.04.2020 17:22
      Powiedz to tym nauczycielom, którzy rok temu byli ofiarami kampanii hejttu. Bo rok temu powiedzieli dokładnie to, co dziś widać na tych lekcjach.
      doceń 9
    • Abdiel
      05.04.2020 01:07
      Hejt powinien być ścigany. Ale najpierw sędziowie muszą być bezstronni. Ale jeśli sędziowie uczestniczą w manifestacjach, sądy apelacyjne w sporze politycznym, to prędko się to nie stanie. Jeśli czołowi politycy jednej partii opozycyjnej wspierają hejterską stronę niszczącą przeciwników politycznych, to czego my oczekujemy? Jeśli były prezydent i były premier umieszczają kłamliwe komentarze, to trudno mieć nadzieję. Poziom tych wybrańców narodu, którzy zwiedli wielu, mogliśmy poznać na nagranych taśmach. Jest to odrzucenie chrześcijańskiego podejścia w sprawach publicznych na rzecz podejścia makiawelistycznego, a współcześnie sowieckiego.
      doceń 10
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 07:24
        Nawet w sytuacji dwóch największych od pokoleń katastrof - pandemii i kryzysu, retoryka wojny nie ustępuje. Może już czas na opamiętanie?
        doceń 5
        0
  • Anonim (konto usunięte)
    04.04.2020 17:17
    Po pierwsze zacznijmy że sam pomysł takich lekcji w XXIw jest bardzo dyskusyjny. Istnieją i są nawet dziś w realiach polskiej szkoły używane narzędzia pracy zdalnej. Taki telewizyjny, a właściwie dokładnie materiał video powinien być dostępny w internecie tak, aby dzieci w dowolnym czasie mogły go obejrzeć. Bo niestety albo stety dzis internet jest konieczny do życia bardziej niż telewizor.
    Co więcej, znam rodziny które maja komputer i internet, a nie mają telewizora.
    Rozumiem, że dla władzy pamiętającej TTRy i lekcje przez TV w latach 70/80 może ten typ naucznai jest bliski, ale nie dla obecnych dzieci. W dodatku poziom prowadzenia tych "lekcji" jest adekwatny do poziomu polskie oświaty. Tak ona wygląda w rzeczywistości i to rok temu powiedzieli nauczyciele. I stało się dokładne to samo co z lekarzami rezydentami. Wylał się jedne wielki hejt.
    Co wtedy mieli powiedzieć nauczyciele? Czemu wtedy glosy mówiące za maja racje były wyciszane?

    Niestety jak społeczeństwo zamiast w system oświaty czy ochrony zdrowia woli inwestować rozdawnictwo socjalne czy życie ponad stan to są tego efekty.
    doceń 26
    • pawell
      04.04.2020 18:18
      Wybacz ale kompletnie nie masz racji. Po pierwsze nawet w wielkomiejskich szkołach tylko 60-70% uczniów ma bezproblemowy dostęp do internetu i komputera w domu. To dane z frekwencji na lekcjach on-line (np. na MS Teams które prowadzą nauczyciele). W mniejszych miejscowościach i wsiach jest jeszcze gorzej, więc TV jest naturalnym sprzymierzeńcem lekcji zdalnych. Po drugie sytuacja jest kompletnie nieporównywalna z ubiegłorocznymi strajkami (inna sprawa, że wtedy nauczyciele a w zasadzie ZNP sami się wplątali w polityczną wojnę). Tu chodzi o konkretne 2-3 nauczycielki i 2-3 nieudane lekcje. Fala nienawiści (nie mam wątpliwości że sterowanej politycznie) jest po prostu przerażająca.
      doceń 20
      • Anonim (konto usunięte)
        04.04.2020 18:28
        Mas racje, w zeszłym roku sytuacja była nieporównywalna 0 hejt był na nauczycieli którzy powiedzieli prawdę o oświacie. Prawdę dziś już zweryfikowaną.
        A co do braków komputerów czy internetu wśród dzieci - owszem go nie ma. Ale przepraszam czyja to wina? Przecież dobrej klasy komputer kupuje się za 4 (cztery) wypłaty 500+, a koszt internetu mobilnego to jakieś pomijalne grosze.
        Te audycje w TV to nie jest nauczanie zdalne, to wyłącznie materiał pomocniczy. Już choćby z faktu, że nauczyciele maja dużą swobodę realizowania programu. To nie jest tak, że np. w poniedziałek we wszystkich szkołach w Polsce omawia się ten sam materiał.
        ps. na konferencji Ministra EN sam słyszałem o 92% przygotowanych szkół do prowadzenia lekcji zdalnie. Jak się okazuje to nie była prawda.
        doceń 8
        0
      • annaewa2
        05.04.2020 10:16
        500+ nie załatwi problemu internetu w mniejszych miejscowościach. W miejscu gdzie mieszkam stoją nowe domy za milion złotych, gdzie bogaci mieszkańcy nie mają internetu, bo nie ma zasięgu. Mówienie o internecie mobilnym jest proste z perspektywy mieszczuchów, na wsiach często internet mobilny jest jakości pozwalającej najwyżej na wysłanie maila.
        doceń 5
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 11:51
        Anno - załatwi. Pytanie jest zupełnie inne, gdzie są tak szumnie zapowiadany budowy sieci internetowych w obszarach wiejskich? Pieniądze na to były z funduszy EU, ale jakoś przez ostatnich pięć lat słabo to było realizowane.
        Do wymiany informacji w ramach mądrze prowadzonego nauczania on-line nie potrzeba jakiś super łączy, wystarczy nawet łącze satelitarne, która nie mają żadnych ograniczeń i nie są drogie.
        Pomijając patologiczne ubóstwo, to każdą rodzinę z dzieckiem stać na internet. Ale rodzice wybierają zakup tanich samochodów, czy innych dóbr, a zapominają o edukacji dzieci.
        doceń 4
        0
      • Eugeniusz_Pomorze_
        05.04.2020 13:28
        Zakup samochodów, nawet tych tanich, to coś złego? A jak rodzice mają udawać się na zakupy, czy z dziećmi do szkoły? - sto razy tańszym i zdezelowanym rowerem? Ogromna większość wykorzystuje program 500+ naprawdę dobrze i w pełni odpowiedzialnie. To, że zdarzają się sytuacje patologiczne nie przekreśla przecież wielkich zalet tego i innych programów, jakie obecny rząd prawicy uruchomił.
        doceń 7
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 13:36
        Zakup samochodu jest złym pomysłem, gdy nie kupi się dziecku potrzebnego wyposażenia do nauki. A takim wyposażeniem dziś jest komputer.
        Jakoś przed 500+ dzieci chodziły do szkół, więc dowodzenie że to dla ich dobra ten samochód to już tylko propaganda.
        doceń 2
        0
      • Eugeniusz_Pomorze_
        05.04.2020 14:03
        Propagandą jest twierdzenie, że skoro kiedyś dzieci do szkoły chodziły piechotą, to i dzisiaj mogą. Przecież kiedyś dzieci chodziły drogami po których jak coś jechało, to był to jeden mały Fiat 126p, albo... furmanka na godzinę. Obecnie ruch na drogach jest niebotycznie większy, a chodników aż tak wiele się nie pojawiło. Mogę też odpowiedzieć jeszcze inaczej - skoro wg Ciebie to, że dawniej nie było niczym złym to, że do szkół można było chodzić kilka kilometrów na piechotę, to i dzisiaj zamiast komputerów spokojnie można używać... liczydeł..., nieprawdaż??
        doceń 7
        0
      • annaewa2
        05.04.2020 14:23
        Panie Tomaszu, jest Pan mocno oderwany od realiów. Skoro bogaci mają problemy z internetem na wsi, to tym bardziej biedni. Znam osoby mieszkające w oddali od centrum wsi, które muszą wychodzić z domu i iść 100 metrów, żeby zatelefonować.
        doceń 5
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 15:51
        Anno - mnie zastanawia gdzie są te szumne zapowiedzi o internecie na polskiej wsi. A internet satelitarny jest na 100% w każdym miejscu w którym jest sygnał TV satelitarnej.
        doceń 0
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 15:56
        @Eugeniszu - ok, jak ktoś mieszka na głuchej polskiej wsi to może i ma czas i musi podwozić dzieci do szkoły. Choć likwiduje się autobusy szkolne bo nie ma chętnych. Ale ja to widzę w wypadku szkoły w centrum miasta, obok tramwaj, autobusu czy kolejki. Tabuny rodziców i samochodów.
        A to co się dzieje na nowych osiedlach, gdzie korki są gdy szkołą się zaczyna i kończy bo pociechy za raczek pod klasę musza być odprowadzane. I później rośnie pokolenie niezdar życiowych.
        Pomijając fascynującą sytuacje, że dzieci nie siedzą w świetlicach bo często któreś z rodziców nie pracuje. A nie pracuje bo państwo mu daje. A właściwie dawało.
        doceń 2
        0
      • Eugeniusz_Pomorze_
        05.04.2020 17:41
        TomaszuLL, doskonale wiesz, że lewicowo-liberalne "nowoczesne" rozwiązania robią ludziom wodę z mózgu. Ty, jeśli się nie mylę prowadzisz firmę (a na pewno Twoi koledzy) więc rozumiem, że od lat jakoś tak wygodniej jest Wam ponarzekać na tę "lewicową" prawicę, czyli na PiS. Dlatego nie patrzycie w ogóle na serwowaną Polsce, Europie i światu przez lewicę i liberałów eliminację Boga i demontaż religii chrześcijańskiej, bo Dekalog to przecież... "zabobon". - Prawda? "Kto to widział, żeby np. nie można było handlować w Niedzielę?" "Przecież jakoś musimy dogonić "cywilizowany świat"" - Tak przecież twierdzicie, czyż nie? A jak teraz, ze względu na koronawirusa nie można handlować nawet w codzień, to co Wy na to...?? @Pawell niżej napisał słusznie, że skoro komputery są takie ważne, zwłaszcza dla "superświadomych" mieszkańców wielkiego miasta stołecznego Warszawy, to dlaczego ci mieszkańcy od komputerów wolą przywileje dla LGBT? Przecież Warszawiacy "mądrzejsi" od tych z "głuchej polskiej wsi" doskonale wiedzieli na jakich oszustów głosowali. Tak samo jest i w innych "wielkich miastach". Co do zaś "bezsensowności kupowania samochodów" przez "chciwych wyborców PiS", to powiem Ci, że teraz właśnie w czasie tej strasznej pandemii okazuje się, że Ci "cwani" obywatele dzięki samochodom za 500+ NIE MUSZĄ KORZYSTAĆ Z KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ, dzięki czemu koronawirus znacznie wolniej się rozwija. Następna rzecz - rządząca Gdańskiem "oświecona" Koalicja Obywatelska podniosła właśnie ceny biletów ZKM, a ta sama władza w W-wie z kolei nie likwiduje opłat za parkowanie. Można by jeszcze głębiej wszystko poruszyć, np. to wszystko, co zostało nam Polakom zaserwowane WBREW ŚW. JANOWI PAWŁOWI II przy magdalenkowym stole. Tam jest ta przyczyna, że musimy czekać najprawdopodobniej te 40 lat, aż przeminie to przewrotne pokolenie. Jak narazie minęło lat dopiero 30...
        doceń 6
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 22:48
        Pomijajac typową retorykę, to niestety, ale na wirusie nie konczy się swiat. Owszem podniesiono ceny biletów w Gdańsku bo tak było zaplanowane od stycznia, ale tez wprowadzono wspólny bilet ZTM/SKM/PKM na terenie Gdańska za naprawdę małe pieniądze.
        Nie likwiduje się opłat za parkowanie, bo trzeba mieć przychody budżetowe. Dokładanie tak jak rząd nie likwiduje żadnych podatków, nie znosi VATów czy PITów. Nawet nie potrafi znieść split- paymentu. A zerowy VAT dla komputerów dla uczniów dopiero w nowej tarczy ma zamiar wprowadzić po radykalnej krytyce opodatkowania ich, krytyce władz min. Gdańska i Warszawy.
        Ostatnio widziełm, jak władze Gdańska wysylaja pracowników MOPR do weryfikacji ile potrzeba obiadów dla dzieci z ubogich rodzin, bo nikt zamykając szkoły nie pomyślał, ze są w Polsce dzieci, dla których jedynym ciepłym posiłkiem jest darmowy obiad w szkole.
        A wydatków konsumpcyjnych za 500+ zamiast wydatków edukacyjnych niestety nie da się usprawiedliwić. Samochód trzeba kupić za wynagrodzenie za płacę, a nie bo państwo daje.
        Bo dziś wszyscy będziemy odczuwać to rozdawnictwo i brak pieniędzy na pomoc poszkodowanym
        doceń 1
        0
      • Eugeniusz_Pomorze_
        06.04.2020 01:26
        Wiesz, co? Naprawdę dobrze Ci idzie Tomaszu, z tą obroną tęczowych władz samorządowych Gdańska i Warszawy... :-)
        doceń 5
        0
    • pawell
      04.04.2020 18:34
      Nieustannie (w tym i innych watkach) prowokujesz udając bezstronnego arbitra, szukając wszędzie (a najczęściej u rządzących) zła, podłości i podstępów. (jeszcze chwila i pomyślę, że to kolejne wcielenie Dremora :)). Nie starczyłoby wieczoru, żeby z Tobą dyskutować więc tylko odpowiedź na jedno zdanie: "Niestety jak społeczeństwo zamiast w system oświaty czy ochrony zdrowia woli inwestować rozdawnictwo socjalne czy życie ponad stan to są tego efekty. " Oczywiście pisząc społeczeństwo masz na myśli PiS. Tyle tylko, że poprzednio rządzący (który tez podobno nie lubisz) "nie mieli" pieniędzy ani na oświatę i zdrowie ani na wydatki socjalne. A swoją drogą to wydatki na zdrowie wzrosły za czasów PiS kilkadziesiąt procent.
      doceń 17
      • Anonim (konto usunięte)
        04.04.2020 18:46
        Zacznijmy od faktu, ze ten rząd rządzi 5 lat. Wiec dziś szukanie winnych u innych jest już dyskusyjne. Ale tak, poprzednie rządy też nie inwestowały w oświatę, robiły jakies reformy i reformy reform.
        Co nowy rząd, to nowy pomysł. I tak jedni wymyślili gimnazja, jak to już zaczęło działać, to trzeba było to rozwalić. Bo ideologia nakazywała zmiany bez sensu robić.
        W zdrowiu był pomysł Kas Chorych, ale tam już kolejny rząd po AWS, czyli SLD postanowił zmienić system, później kolejny i tak mamy nieustające zmiany.
        A najgorsze w tym wszystkim jest to że całość zmian nie ma nigdy na zgędzie ani dzieci ani chorych.
        A PIS ma pecha, bo to akurat za jego rządów nagle to co wielu wiedziało od dawna wychodzi na wierz. Oświata rodem z początku XXw z domieszka lat 70/80 (np. słynne TTR), ochrona zdrowia, która zagraża pacjentom.
        I za tym jest społeczeństwo które samo wybrało rozdawnictwo socjalne, programy 500+, emerytura+. I każdy kto tak wybrał dziś nawet nie może krytykować tego co się dzieje, bo tak się dzieje w wyniku tych wyborów.
        Ale to jeszcze nie koniec, po pandemii wirusa będzie pogrom gospodarczy który jasno pokaże to co wielu głosiło - system rozdawnictwa socjalnego jest co do zasady bankrutem. Skończą się 500+ i inne tego typu pomysły, skończy się hasło "czy się stoi, czy się leży to pensja minimalna się należy" I skończy się też brak inwestycji w te dwa sektory dziś najbardziej zaniedbane.
        doceń 11
        0
    • Abdiel
      05.04.2020 09:44
      Upraszczasz. Masz pretensje o rozdawnictwo socjalne, 500+, emerytura+. Na tle rozdawnictwa jakie istnieje na Zachodzie, to nie są oszałamiające kwoty. Powtarzasz slogany przeciwników rządu. Czyli jak nie było rozdawnictwa, a 250 mld zł powędrowało do rajów podatkowych, to było dobrze?
      doceń 15
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 09:48
        Porównywanie się z Zachodem najlepiej wychodzi przy dzisiejszym wsparciu dla firm. To jest ciekawe porównanie.
        A efekty rozdawnictwa w Polsce zobaczysz (niestety) już w kwietniu/maju. Jak zabraknie miejsc pracy i jak nagle zabraknie pieniędzy dla bezrobotnych. Tak jak już dziś brakuje dla firm aby zachować miejsca pracy.
        doceń 3
        0
      • greggreg
        05.04.2020 22:55
        W starym testamencie, w Księdze Rodzaju jest historia Józefa, który został sprzedany przez swoje rodzeństwo... Ale nie w tym rzecz. Tam się pojawiają sny o tłustych i chudych krowach, o pełnych i pustych kłosach. Ostatnie 5 lat, to były lata tłuste. Niemcy, Czechy, Holandia i 7 innych krajów w tym czasie wypracowywała nadwyżkę i gromadziła środki - tak jak biblijny Józef w imieniu Faraona. Teraz, jak nastały lata chude, to tamci mają środki na życie swoich obywateli a my będziemy przechodzić kryzys jak na początku lat 90. Tak się kończy rozdawnictwo i przejadanie całych plonów.
        doceń 2
        0
    • Abdiel
      05.04.2020 10:04
      W 2019 roku zakupiono w Polsce ponad 600 tysięcy nowych samochodów. Był to kolejny z rzędu rok, w którym odnotowano rekord. Wypominać w tym momencie 500+ rodzinom na dzieci - dla zacietrzewienie tych, którzy chcą obalić poparcie dla rządu i szukają przyczyn - wszystko co zrobi rząd będzie dla nich złe. Chrześcijanin, jak krytykuje, to powie uczciwie co jest dobre. 500+ podnoszą także ci, którzy korzystają z optymalizacji podatkowych lub wręcz płacą w innych krajach. Przedtem mówiłeś o oświacie i służbie zdrowia, teraz dodałeś gospodarkę, inni dodadzą naukę, ochronę klimatu itd. Widzisz rządzenie nie jest takie proste. Potępianie w rządu w każdym akapicie, jest łatwizną intelektualną. Ciekawy jestem, ilu takich co wie co trzeba zrobić, w rzeczywistości mając stanowisko by zrobiło. Znam premiera, co godzinami obiecywał co zrobi w expose, a potem nic tego nie miało miejsca.
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 10:08
        Zakupiono samochody a nie komputery dla dzieci. Co więcej, gdy przeznaczyć mneijsze pieniądze na oświatę i jej modernizację przed pandemią, to dziś nie byłoby takich problemów.
        System ochrony zdrowia od lat jest niedoinwestowany, a pieniędzy przecież nie brakowało.
        500+ to zwykłe kupowanie głosów, a rozdawnictwo tych pieniędzy bogatym jest skandalem gdy nadal są dzieci, dla których pomoc społeczna dostarcza obiady.
        doceń 6
        0
      • Eugeniusz_Pomorze_
        05.04.2020 11:26
        Abdiel ma 100% racji. Ty zaś TomaszuLL, a wcześniej TomaszuLN itd., non stop atakujesz ten rząd. Nie jest on idealny, ale który taki był, albo jest - w Polsce, w Europie i na świecie?? Czy np. skoro system ochrony zdrowia wg Ciebie nadal jest niedoinwestowany, to mam rozumieć, że należało wrzucić wszystkie pieniądze w ochronę zdrowia?? Skoro 500+ "to zwykłe kupowanie głosów", to dlaczego piszesz, że "...skandalem gdy nadal są dzieci, dla których pomoc społeczna dostarcza obiady."...?? I z drugiej strony skoro takie przykladowe 500+ "to zwykłe kupowanie głosów", to dlaczego nie zauważysz, że akurat większość bogatych choć z 500+ korzysta, to jednak nie głosują na PiS...?? Myślę, że rząd chętnie by zabrał tym wszystkim bogatym 500+, ale wówczas musiałby przecież te pieniądze, które "rozdaje bogatym" rozdać urzędnikom, bo bez nich nie dałoby się ustalić, którzy to są "ci bogaci". Wszystkie programy PiS-u jeżeli są dobre, jeżeli służą praktycznie WSZYSTKIM Polakom, a nie tylko swoim, to dlaczego większość społeczeństwa nie miałaby nagradzać tej partii premią w wyborach...?? Czy może rząd ma wziąć sobie do serca słowa p. Kidawy-Błońskiej, która o p. Jarosławie Kaczyńskim, a w domyśle także i o pp. prezydencie i premierze powiedziała... PUBLICZNIE...: "Jak wiemy Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie, jemu zależy tylko na Polsce."...
        doceń 11
        0
      • annaewa2
        05.04.2020 11:39
        Bogatych nie da się kupić 500+, bo są bogaci. Pana argument jest bez sensu. Natomiast gdyby 500+ miało iść wyłącznie do tych, co potrzebują pomocy, to by nie zadziałało jako kiełbasa wyborcza, którą ten program jest. Bo faktycznie potrzebujących pomocy jest mniej, niż PIS potrzebuje elektoratu. 500+ pomaga wielu osobom, ale również ogromnie szkodzi państwu, choćby przez zmniejszanie aktywności zawodowej. Program wywołał też ogromną inflację.
        doceń 5
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 11:41
        A to ciekawe, że 500+ służy wszystkim Polakom. Np. dorosłym dzieciom niepełnosprawnym, dla których są jakieś kryteria bardzo niskie dochodowe. Albo nauczycielom, co ich wynagrodzeni jest w okolicach minimalnej pensji.
        A co najgorsze, to 500+ ani nie służy inwestowaniu w rozwój dzieci (patrz brak komputerów) ani nie zapobiega ubóstwo dzieci - nadal potrzebna jest dodatkowa pomoc dla ubogich rodzin.
        Ale służy konsumpcji, zakupom elektronik do domu czy samochodów. I wspiera inflację która de facto jest podatkiem. A dziś się okazuje, że kasa państwa jest pusta. Przyjdzie więc zapłacić rachunek. Niestety najsłabszym.
        doceń 4
        0
    • Abdiel
      05.04.2020 11:06
      500+ krytykują publicyści i politycy zaangażowani emocjonalnie w spór polityczny. Wiele niezależnych badań pokazują co innego. Dlatego uważam, że krytykowanie programu 500+ jest nieuczciwe intelektualnie - wbrew badaniom. To tak, jak powiedzieć 2+2=5 i co mi zrobicie. Na tle Unii, to nie są nie wiadomo jakie pieniądze dawane rodzinom. Twój głos pokazuje, że na pewno po zmianie władze programy wsparcia socjalnego rodzin byłyby odebrane, a gdzie trafiłyby - wątpliwe programy ideologiczne czy coś innego trudno dociec, bo główna partia opozycyjna nie programu.
      • annaewa2
        05.04.2020 11:22
        Na tle zarobków 500+ jest wyższym świadczeniem, niż w innych krajach. Nominalnie najwyższe świadczenia ma Francja, ale tam nadal bardziej opłaca się iść do pracy za minimalną, niż dostawać sam zasiłek. 500+ ma wiele korzyści, ale o wiele więcej wad, dlatego poważna rewizja programu jest konieczna.
        doceń 2
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 11:43
        Super jest się bardzo wybiórczo porównywać do EU. A program 500+ był skandalem i raczej szybciej niż później będzie likwidowany. Bo kasa państwowa w kryzysie tego nie wytrzyma.
        doceń 2
        0
      • pawell
        05.04.2020 12:28
        Nie martwię się, że PiS starci władzę (zresztą w demokracji naturalna rzeczą jest zmiana władzy). Martwi mnie a wręcz przeraża, że mogą do władzy wrócić ci którzy rządzili poprzednio, dla których Polska była tylko dojną krową i kawałkiem sukna do wyszarpywania. Wtedy znów nie będzie pieniędzy na nic. Ani na oświatę, ani zdrowie, ani 500+, ani na inwestycje. Bo to jest grupa ludzi dla których im bardziej Polska będzie "kartonowa" tym lepiej.
        doceń 12
        0
  • Pestka7
    05.04.2020 00:10
    Przerzucenie odpowiedzialności za grzech obmowy, poniżania i szyderstwa. Zaprawdę zaszliście "Gościu Niedzielny" na biesy.
    doceń 6
  • pawell
    05.04.2020 10:50
    Po ponownym przeczytaniu artykułu z jednym zapisem się fundamentalnie nie zgadzam. ""kilka pań nauczycielek stało sie pośmiewiskiem całego kraju". Nie nie stało się pośmiewiskiem całego kraju. Na pewno nie moim, wielu moich bliskich i znajomych. Jeśli już to naśmiewała się z nich zarażona wirusem nienawiści część społeczeństwa podjudzana przez "elyty". Tu Pan redaktor Rożek trochę przeszarżował i dał się ponieść publicystyce- zamiast (jak zwykle) obiektywizmowi.
    doceń 12
    • annaewa2
      05.04.2020 11:02
      Tu Pan się myli. Z nauczycielek śmieją się różne grupy. Od młodzieży szkolnej, przez ludzi młodych, tworzących tak zwane memy, po osoby starsze, śmiejące się z powodów politycznych. Krytyka idzie z prawa i z lewa. Że Pan się nie śmieje, chwała Panu za to. Same nauczycielki czują się tak ośmieszone, że boją się pokazać nawet sąsiadomi i rodzinie. Wątpię, że sąsiadów i rodzinę podburzały do tego jakieś elity.
      • pawell
        05.04.2020 11:57
        Trochę czym innym jest podśmiewywanie się (czasem nawet z sympatią) z czyichś drobnym podknięć czy niedociągnięć. Czym inym sterowana (lub wysterowana) nienawiść i podłość. Jeśli tego drugiego jest więcej to pokazuje to niestety stopień epidemii nienawiści - gorszej od koronawirusa.
        doceń 6
        0
      • annaewa2
        05.04.2020 12:03
        Nienawiść do nauczycieli to efekt ubiegłorocznej nagonki.
        doceń 5
        0
      • pawell
        05.04.2020 12:11
        Nagonki? W ubiegłym roku nauczyciele (a w zasadzie znaczna część wmanewrowana przez ZNP) sami sobie zaszkodzili wchodząc w środek kampanii wyborczej i szantażując społeczeństwo maturami i egzaminami. Jeśli była (mniej lub bardziej zasadna) krytyka to dotycząca środowiska a nie konkretnych ludzi jak w tym przypadku. A lokalny ostracyzm (włącznie z werbalnymi "ściezkami zdrowia" przy wejściu) dotknął raczej nauczycieli nie uczestniczących w strajku. tak czy inaczej obie sytuacje są nieprzystawalne i nieporównywalne.
        doceń 8
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 12:26
        Drogi Pawle - tak sami sobie zaszkodzili - nauczyciel stażysta dziś zarabia (podstawa) uwaga : 2 782 zł brutto (tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym)
        Wisza jaka jest pensja minimalna obowiązująca w Polsce?
        Rozumiem, że wg Ciebie ten strajk to wynik manipulacji politycznych, a moje koleżanki i koledzy nauczyciel są tak naiwni, ze dali się w ten strajk wmanewrować.
        Jasne kolego - tak też można. Ale jak widać to strajkujący mieli wtedy rację.
        doceń 1
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 12:27
        I jeszcze jedno - powiedzenie ze trójkąt równoboczny o długości boku 5 może mieć wysokość 6 świadczy o braku wiedzy. Na poziomie szkoły podstawowej. O tym obwodzie co jest średnica nie wspominając.
        doceń 1
        0
      • pawell
        05.04.2020 12:55
        Podobnie mało zarabia początkujący lekarz, pielęgniarka, strażak. I wiele innych grup zawodowych. Tylko co z tego wynika? W ciągu ostatnich 5 lat te wynagrodzenia w tych grupach wzrosły o 20-30% (nauczyciel stażysta 2014 2265 zł). Takich podwyżek nie było przez lata. Oczywiście to za mało. Chciałbym żeby nauczyciel stażysta zarabiał 4-5 tys. Ale to jeszcze min. 5-10 lat. No chyba, że do władzy wróci "elita narodu". Wtedy nie będzie pieniędzy na nic.
        doceń 9
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 13:24
        Pensja minimalna w 2014 to 1680 zł. W 2020 nauczycielom bez wykształcenia pedagogiczny musiano podnieść place, bo była poniżej minimalnej.
        A efekt skandalicznych płac w oświacie i ochronie zdrowia jest widoczny jak na dłoni. Ale tak jak pisałem to wynik oczekiwań społeczeństwa. Tak chcę ludzie i taki później produkt otrzymują.
        doceń 2
        0
    • Anonim (konto usunięte)
      05.04.2020 11:45
      Emitowany w latach 70.80 TTR czy też lekcje telewizyjne stały na wyższym poziomie. Pośmiewiskiem nie są nie znające podstaw nauczycielki, ale ogólnie pomysł takich lekcji.
      doceń 1
    • CSOG
      05.04.2020 18:06
      PawelL - "Tu Pan się myli." - proszę sobie zapisać tą frazę, albo zapamiętać, To może być cenna notatka i cenna informacja. O ile tylko zwrócić na nią uwagę i uwagę na fakt, jak często lubi się powtarzać :) :)
      doceń 1
  • Eugeniusz_Pomorze_
    05.04.2020 13:10
    P. Tomasz Rożek ma rację - TVP zrobiła błąd, ponieważ do... zadanej (e-)lekcji się nie przygotowała należycie. Nie myli się jednak ten, kto nie robi nic... Sądzę, że takie wpadki już się nie powtórzą. Opozycja bowiem nie śpi, a że nie ma programu, ani wiedzy jak go zrobić, to ma więcej czasu na poprawianie... "Soku z buraka". Motto opozycji, to przecież głośno wyrażona przez p. Małgorzatę Kidawę-Błońską myśl...: "Jak wiemy Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie, jemu zależy tylko na Polsce."
    - Hmm..., bez komentarza.
    doceń 10
    • Anonim (konto usunięte)
      05.04.2020 13:27
      Oczywiście największym problemem jest nie żenujący poziom programów TV kupiony ostatnio za społeczne 2 mld zł, ale co ktoś z PO powiedział. Zastanawia mnie kiedy wierni PIS przejrzą na oczy.
      • Eugeniusz_Pomorze_
        05.04.2020 13:36
        Tak, oczywiście, że WIĘKSZYM problemem jest zapowiedź kandydatki opozycji, że GDY ZOSTANIE PREZYDENTEM, TO BARDZIEJ SIĘ BĘDZIE ZAJMOWAŁA INTERESAMI ŚWIATA I EUROPY, NIŻ POLSKI. Zastanawia mnie kiedy wierni totalnej opozycji przejrzą na oczy.
        doceń 4
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        05.04.2020 13:43
        Drogi kolego, zapowiedź kandydatki nie ma żadnego znaczenia. Dziś nie będzie żadnych wyborów. Zajmowanie się teraz tym co kto i co powiedział pokazuje wyłącznie oderwanie od realnego życia.
        Przed chwilą przeczytałem, że papierowa tarcza się zmieni i dojdzie pomoc dla firm do 49 osób. Uwaga - w takich firmach planuje się że tylko 9 osób zostanie zwolnionych z ZUS na trzy miesiące. Nie przytoczę słów kolegi, który właśnie myśli ilu ludzi musi zwolnić. I drugiego, co ma przychód formalnie większy od 15 tyś. zl, ale dochód w okolicach kilku zł. Tak tymi wywodami o PO przykrywa się dramat polskich firm
        doceń 2
        0
  • Eugeniusz_Pomorze_
    05.04.2020 14:12
    Przypomni mi kolega, jak często przedstawiał na forum prawdziwe problemy Polaków, w tym przedsiębiorców, a jak często zajmował się innymi sprawami, które non stop zajmowały opozycję...? A przy okazji może dowiem się czym się teraz zajmuje opozycja? - Czy nie przypadkiem nieustannie wyborami...??
    doceń 4
  • pawell
    05.04.2020 15:03
    Tak a propos wątku o komputerach dla uczniów. https://www.stefczyk.info/2020/04/04/warszawa-nie-ma-pieniedzy-na-komputery-dla-uczniow-ale-na-lgbt-zawsze-znajdzie/?fbclid=IwAR3R2f0uc64eUd0BQLBuGqT416ZNeN2JWwhpy6TGYaxqL7HVg5mussPR0Hg
    • Eugeniusz_Pomorze_
      05.04.2020 15:18
      100/100.
      doceń 3
    • Anonim (konto usunięte)
      05.04.2020 18:12
      Znasz pojęcie subwencji oświatowej i pojęcie budżetu miasta. Z jakich wydatków ma miasto zrezygnować aby zakupić komputery zamiast państwa, które jest do tego obowiązane?
      To tak, jakby dziś dziwiono się, czemu to Ty nie kupisz z 5 komputerów.
      doceń 1
  • greggreg
    05.04.2020 22:25
    Czytam komentarze i widzę, jak katolicy zieją nienawiścią to na opozycję, to na na miasto Warszawa, to na "elyty" - pisane z pogardą. Tak się zachowuje prawdziwy Chrześcijanin? To Was teraz napędza? W czasoe Wielkiego Postu?!! Może niech każdy zajmie się sobą i swoim postępowaniem, to może zobaczy ile w nim nienawiści do bliźniego!
    doceń 19
  • greggreg
    05.04.2020 22:35
    Szkoda mi tych pań. Nawet bardzo. Rzecz jednak w tym, że te programy pokazały amatorszczyznę osób telewizją zarządzających. To jest stado amatorów, którzy przyszli zająć stołki i napchać kabzę. Jedni poszli do spółek skarbu państwa, inni do TV, wszyscy psują podobnie. Tak jak za sanacji.
    doceń 20
  • Eugeniusz_Pomorze_
    06.04.2020 01:21
    GregGreg, te wykrzykniki, których użyłeś to pewnie wyrazy miłości do katolików, co? ...:-)
    doceń 12
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także