Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    09.03.2020 05:18
    Drogi Autorze.
    Problemy tzw. ochrony zdrowia są znane od wielu lat i od wielu lat wyborcy są mamieni obietnicami bez pokrycia jeżeli chodzi o poprawę tej dziedziny naszego życia.
    Podobno ostatnie lata to czas wzrostu dobrobytu w Polsce, ale akurat w tej jednej dziedzinie jest gorzej niż było wcześniej.
    Zresztą już za kilka, kilkanaście dni bezlitośnie wszystkie problemy wyjdą na wierzch, gdy zacznie przybywać chorych na nowego wirusa.
    Onkologia to tylko przykład tego co już dziś spotyka Polaków, gdy zachorują. Ale onkologia ma już wieloletnie programy, wdrażana jest karta DILO i cały pakiet onkologiczny. Tak, ten pakiet stworzyła dzisiejsza opozycja, więc wbrew wielu głosom ma moralne prawo mówić o tych 2 mld zł.

    Co ciekawe, gdy nie ma przesłanek dilo, to nie ma też zmiłuj, a na badania wykluczające nowotwory bez tej szybkiej ścieżki czeka się miesiącami. Konsultacje specjalistów z ośrodka referencyjnego wyznaczone na za dwa lata.
    Pisać można wiele, ale to od prawie pięciu lat mamy partię rządzącą i Prezydenta i to oni są za ten stan odpowiedzialni. I może warto jednak było te 2 mld zł. wrzucić do systemu zdrowia, zamiast na misję społeczną discopolo. Opowiadanie, że teraz znajdą się jakieś dodatkowe pieniądze to są żarty z ludzi chorych. Bo rodzi się pytanie, dlaczego dopiero teraz, skoro budżet z takimi fanfarami uchwalano w styczniu?
    doceń 16
  • podajnik
    09.03.2020 09:17
    Temat chorych dzieci został skompromitowany przez PO, po tym jak Iwona Hartwich w nagrodę za oblężenie sejmu, dostała się do sejmu dzięki Grzegorzowi Schetynie.
    Teraz jest temat chorych na raka. Modny i niezużyty medialnie.
    Demagogią w największym stopniu jest stawianie alternatywy wydatków. Takich alternatyw może być nieskończenie wiele na przykład, ja tu sobie jem chleb, a w Afryce dzieci głodują.
    Najlepszym dowodem upolitycznienia dziennikarzy TVP w czasach PO było samozwolnienie się wielu z nich po wygranych wyborach przez PiS.
    • Anonim (konto usunięte)
      09.03.2020 11:09
      Może sprawdzisz dla kogo są przeznaczane środki z Funduszu Solidarnościowego obiecanego niepełnosprawnym dorosłym dzieciom.
      Może odpowiesz na proste pytanie, że większość Polaków wie jakie problemy są w ochronie zdrowia w tym w onkologii, a Pan Prezydent po pięciu latach urzędowania nagle szuka pieniędzy pod wpływem chorej koleżanki?
      No i z całym szacunkiem ale discopolowa misja TVP jest jak widać ważniejsza dla części społeczeństwa. Ale jest inne pytanie, ilu wyborców PIS sumiennie płaci abonament?
      • podajnik
        09.03.2020 11:18
        Odpowiem jeśli ty odpowiesz mi na wcześniejsze pytanie, które zadałem ci pod Twoim poprzednim nickiem. Przypomnij sobie.
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 11:31
        Nie kojarzę pytania, natomiast każdy kto popiera PIS, a nie płaci abonamentu RTV jest hipokrytą. I to dotyczy też tych, co im PO załatwiło zwolnienia ustawowe.
        doceń 6
        0
  • marbie
    09.03.2020 09:40
    To już standard brania chorych na zakładników. Myślę, że te 2 miliardy mogłyby być przeznaczone na coś dla ludzkości, ale czy totalni by to zrobili? Zapewne nie. I z drugiej strony, opozycja bardzo by chciała, aby Polska już nie posiadał mediów publicznych. Też mówię nie, dla sponsoringu disco polo, ale nie zastraszaniem ludzi chorych na raka.
    • Anonim (konto usunięte)
      09.03.2020 11:10
      Porozmawiamy za tydzień czy dwa.
      • marbie
        09.03.2020 11:31
        Ale, że co? Liczysz na "odsiecz" korona wirusa dla obalenia rządzących? Głupie gadanie. Zaraza to zagrożenie takie samo, choćby i car rządził.
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 11:33
        Nie, koronawirus objawi jedynie dramatyczny stan ochrony zdrowia w Polsce. to co znają z autopsji pacjenci onkologiczni czy też inni ciężko chorzy.
        doceń 4
        0
      • marbie
        09.03.2020 11:35
        Spokojnie człowieku, nie tylko Ty miałeś okazję poznać realia służby zdrowia. I jest ona taka od dawna.
        doceń 3
        0
      • marbie
        09.03.2020 11:39
        Bo budują ją nie tylko rządzący, ale także ludzie, którzy to z dziada pradziada zostają lekarzami, bo tak wypada, jest dobrobyt i status społeczny. Brakuje wtedy decyzji z powołania, a to niesie za sobą pokłosie, choćby takie jak na onkologii w B-B pani "doktor" kazała choremu na raka przeczytać na głos co napisała na drzwiach.
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 11:40
        To jakoś tak w ostatnich latach zamykano oddziały zakaźne i to jakoś w ostatnich latach zmieniono zasady pomocy nocnej i świątecznej. Efekty tego z całą mocą objawią się za chwilę i tym razem będą publicznie widoczne.
        Tłumaczenie się tzw. wieloletnimi zaniedbaniami to dziecinada.

        A co do lekarzy - wielki szacunek dla ich pracy. W przeciwieństwie do szacunku do polityków wysyłających lekarzy w kamasze czy zalecających prace dla idei.
        doceń 6
        0
      • marbie
        09.03.2020 11:57
        Zasady odnośnie SOR odczułem na własnej skórze i nie narzekam, wręcz przeciwnie. Moja żona z objawami udaru została wezwana w 3 minuty na bezzwłoczne badania, mimo ogromnej kolejki w poczekalni. Po 30 minutach była po wszystkich badaniach i na szczęście to nie był udar. Szybko zadziałali, a dziadziusia, który przyszedł, bo ma zaparcia odstawili na później, ale też się nim zajęli w odpowiednim czasie.
        doceń 4
        0
      • marbie
        09.03.2020 11:59
        Mojego pięcioletniego synka pogryzł kot. Stało się to w godzinach popołudniowych. Wieczorem byliśmy już w domu. Opatrzony w dziecięcym szpitalu, a zbadany i zaszczepiony na zakaźnym w innej miejscowości.
        doceń 3
        0
      • marbie
        09.03.2020 12:02
        Na SORach pracują tylko ludzie i jak podejdziesz jak do człowieka, który może być zmęczony, może mieć gorszy dzień psychiczny, to on też potraktuje Ciebie w końcu jak człowieka.
        doceń 2
        0
      • podajnik
        09.03.2020 13:22
        Sory ale akurat SORy działają wyjątkowo dobrze i szybko. A wypadki zawsze się zdażały nie tylko w Sosnowcu.
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 13:40
        Nie piszę o konkretnych przypadkach, bo co sytuacja to inna ocena. Piszę o całym systemie, który jest niewydolnym, przeciążonym biurokracją i brakuje w nim spójności decyzyjnej.
        Powołano kiedyś POZty czyli lekarzy rodzinnych, ostatnio wyłączono od nich opiekę nocną przenosząc po części ją do szpitali. Problem prozaiczny, ale jak pacjent w nocy ma zdrowotne problemy to w wypadku przychodni lekarz miał dostęp do cyfrowej historii pacjenta, teraz nie ma.
        W dodatku z NOCHach dyżurują lekarze z przypadku, bo lekarze ze szpitali jakoś nie garneli się do tych dyzurów.
        SOR ma służyć ratowaniu życia, a nie bycia przychodnią. Ale wiadomo, że żaden lekarz nie odeśle pacjenta, bo ciąży odpowiedzialność zawodowa. Więc na SORach mamy nagle kolejki, wielogodzinne czekanie ale też problem, gdzie przenosić pacjentów wymagających hospitalizacji, bo szpitale nie są z gumy, a łóżek brakuje. Szczególnie w okresie tzw. grypowym.
        Dziś słyszałem, że ze względu na wirusa będą szpitale zmieniane na zakaźne - pytanie co z pacjentami z innymi chorobami wymagającymi hospitalizacji, co z planowanymi hospitalizacjami i zabiegami?
        Powiem więcej, jak dziś wygląda opieka na pacjentami leżącymi, gdy nie mogą w szpitalu przebywać najbliższa rodzina. Bo ja widziałem jak to wyglądało, gdy jakiś pacjent nie miał nikogo bliskiego. A salowych i pielęgniarek już wtedy brakowało.
        doceń 4
        0
      • marbie
        09.03.2020 14:57
        pytanie co z pacjentami z innymi chorobami wymagającymi hospitalizacji, co z planowanymi hospitalizacjami i zabiegami? - właśnie dałeś wyraz temu, po co tu jesteś. Sytuacja staje się wyjątkowa, widać nie wspomnisz o poprzednikach, którzy zlikwidowali przedmiot taki jak PO.
        doceń 2
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 15:04
        Wiesz pytanie jest zasadne także dla mnie - mam jakiś tam kolejny zaplanowany zabieg. I jest to dla mojego zdrowia istotne pytanie.
        doceń 2
        0
      • marbie
        09.03.2020 15:07
        Niewątpliwie tak. Jednak jesteś myślę dorosłym człowiekiem i dobrze wiesz, że w sytuacjach wyjątkowych pierwszeństwo będzie miało dobro ogółu, tak działa obrona cywilna. Granie na wirusie tylko po to, żeby "obalić" rząd jest naganne.
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 15:11
        Niewątpliwie jak umrę to faktycznie pomogę państwu. Zresztą tak samo, jak się okaże że przez przełożony zabieg cały proces leczenia się skomplikuje. Więc opowiadanie o dobrze ogółu w takim wypadku pokazuje problem empatii.
        ps. w moim wypadku zwykła grypa o cięższym przebiegu jest wskazaniem do pilnej hospitalizacji.
        A co do obalania rządu - skoro pobiera podatki to obowiązkiem rządu jest zapewnienie opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom, a nie tylko tym z nowym wirusem. A to, że z zaniedbań dziś będą problemy to nie są próby kogokolwiek obalania.
        doceń 3
        0
      • marbie
        09.03.2020 15:46
        Siejesz straszną propagandę o "wybranych" do leczenia korona wirusa. Kończę bo dyskusja dalsza jest co najmniej "herezją" z Twojej strony.
        doceń 3
        0
      • marbie
        09.03.2020 15:48
        "ps. w moim wypadku zwykła grypa o cięższym przebiegu jest wskazaniem do pilnej hospitalizacji." Może też się okazać tragiczna, jak zarazisz się w szpitalu. I tak można "w kółko Macieju".
        doceń 3
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 15:57
        Jaką znów propagandę? Proste pytania, które np. zadają sobie dziś mieszkańcy choćby Ostródy, gdy ich szpital został przekształcony w zakaźny. Taka sytuacja może spotkać każdego, więc to są istotne pytania od których ten rząd nie ucieknie.
        W innym miejscu postawiłem pytanie o pomoc w kwarantannie, bo jak mają żyć wyłączni decyzją administracyjną na 14 dni z możliwości opuszczania domów. Czyż to nie obowiązek Państwa zapewnić im pomoc?
        doceń 3
        0
      • marbie
        09.03.2020 16:29
        "Czyż to nie obowiązek Państwa zapewnić im pomoc?" Nic się nie martw, potrzebujący nie zostaną bez pomocy. Każda gmina posiada obronę cywilną, którą dowodzi odpowiednio wójt. Jak nas napadnie ktoś, to też będziesz siał panikę, że mamy więcej urzędników niż żołnierzy? Bo przecież niestety taka jest prawda? Panika to zły doradca i zawsze zaszkodzi. Tam gdzie panika zawsze ginie więcej ludzi.
        doceń 2
        0
      • marbie
        09.03.2020 16:52
        "Oddział zakaźny w szpitalu to zwykle finansowa kula u nogi placówki, dlatego dyrektorzy lecznic często decydują się na rezygnację z tego typu działalności leczniczej. Ponieważ łóżek zakaźnych jest coraz mniej, lekarze nie chcą specjalizować się w kierunku chorób zakaźnych. To błędne koło może doprowadzić do takiej sytuacji, że w przypadku epidemii pacjentom nie będzie miał kto i gdzie pomóc." źródło: rynekzdrowia.pl 17 stycznia 2013 06:20
        doceń 2
        0
      • Anonim (konto usunięte)
        09.03.2020 17:06
        Ale od 2015 roku mamy dobrobyt, finansowanie pomocy społecznej typu 500+ i znikające oddziały zakaźne. Nie widzisz tego problemu? Bo o ile pamiętam wiele z problemów poruszali głodujący rezydenci i usłyszeli ze maja pracować dla idei. Od człowieka który jednak dla idei nie pracował.
        doceń 5
        0
      • marbie
        09.03.2020 17:25
        Ty tak poważnie? Czy za pieniądze? Musi jeszcze wiele wody w Wiśle upłynąć nim to państwo stanie się idealne.
        doceń 2
        0
  • velario-new
    09.03.2020 10:25
    Panie Redaktorze, krótkie pytanie: a jak Pan by zagłosował? Jedna odpowiedź i nie trzeba już będzie czytać Pańskiego felietonu.
    doceń 11
    • marbie
      09.03.2020 10:31
      A to niby dlaczego? Że jak ktoś głosuje na daną partię, to bezkrytycznie musi się z nią zgadzać? Demokracja jest dla ludzi myślących.
      doceń 10
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także