Nowy numer 21/2020 Archiwum
 • YNKAO
  07.02.2020 16:13
  Każdy haniebny czyn powinien być ukarany i to nie podlega dyskusji. Za zło które było , jest i będzie jesteśmy Wszyscy odpowiedzialni, nie tylko jedna strona. Ci co piszą też - Wszyscy, każdy z nas. Każdy z nas powinien się uderzyć w piersi .Ile było w tym czy innym grzechu mojej winy. Wszyscy jesteśmy braćmi i współodpowiedzialni za siebie . Pozdrawiam
  doceń 0
 • Henryk
  07.02.2020 17:34
  Ciekawe dlaczego i na jakiej podstawie w stosunku do księży sądy w Polsce stosują odpowiedzialność zbiorową?! To jeszcze jest bolszewickie zacietrzewienie? Jeżeli rządzący nie zrobią porządku z sądokracją w Polsce, to na nich spadnie odpowiedzialność za to, do czego to doprowadzi.
  • AnnaEwa
   07.02.2020 22:11
   Proszę obejrzeć reportaż "Tylko nie mów nikomu", tam prawnik poszkodowanego szczegółowo wyjaśnia dlaczego i na jakiej podstawie kierował do sądu pozew cywilny przeciw diecezjom wrocławskiej i bydgoskiej.
   doceń 12
  • Kuba_M
   12.02.2020 14:44
   Na takiej samej zasadzie, jak za szkody spowodowane przez Policjanta na służbie płaci Skarb Państwa, a za nauczyciela - Jednostka Samorządu Terytorialnego prowadząca szkołę.

   To nie jest bolszewickie zacietrzewienie, tylko przepisy prawa państwowego odpowiadające w tym przypadku poczuciu elementarnej sprawiedliwości.
   doceń 1
 • Henryk
  07.02.2020 17:47
  Wielostandardowość sądów w Polsce. Raz odpowiedzialność zbiorowa i surowa kara, a innym razem za najgorszą możliwą zbrodnię, głupie piętnaście latek. https://niezalezna.pl/309630-trzylatek-byl-bity-i-gwalcony-sad-zmniejszyl-wyrok-oprawcy-ziobro-czas-podawac-nazwiska-sedziow
  doceń 5
 • saherb
  07.02.2020 21:35
  Znowu płacić ma ten, kto nie powinien. W dodatku pokrzywdzony odrzuca oferowaną pomoc.
  doceń 3
 • AnnaEwa
  07.02.2020 22:14
  Grzech pedofilii jest bolesną raną Kościoła. Dobrze się dzieje, że sądy w końcu zaczynają wyciągać konsekwencje nie tylko wobec samych sprawców, ale też tych, którzy przyczynili się do rozszerzania tego grzechu.
  doceń 15
  • Atimeres
   08.02.2020 09:06
   A czy w innych grupach zawodowych firmy ponoszą podobną odpowiedzialność z zboczebnia swoich pracowników?
   • AnnaEwa
    08.02.2020 11:49
    Tak, w każdym przypadku, gdy pracownik dopuszcza się przestępstwa z wykorzystaniem stanowiska służbowego można pociągnąć do odpowiedzialności pracodawcę na drodze cywilnej. W przypadku nauczycieli na drodze cywilnej pozywa się szkołę, gdyż to dyrekcja ma obowiązek zapewnienia weryfikacji pracowników.
    doceń 9
    0
   • Kuba_M
    12.02.2020 15:17
    Tak. Np. jeśli pracodawca wiedząc, że pracownik jest pijany każe mu pojechać dostawczakiem po towar, a pracownik będzie miał wypadek w którym spowoduje śmierć czy kalectwo pieszego, to ten pieszy będzie miał podstawy do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia od pracodawcy.

    Tak samo jeśli jest sobie przykładowy ksiądz X, w stosunku do którego kilkukrotnie pojawiają się zgłoszenia związane z molestowaniem seksualnym (nieistotne pełno czy niepełnoletnich i której płci) i jeśli za każdym razem zamiast odsunąć takiego X od posługi duszpasterskiej jego biskup przenosi go do kolejnych parafii. Albo też ten biskup posiadając wiedzę o tych zarzutach zamiast skierować sprawę do prokuratury i właściwych organów kościelnych, to zamiata sprawę pod dywan i transferuje takiego X do innej diecezji.

    Wtedy biskup doprowadza swoim zaniechaniem do sytuacji, gdy X może dokonać swoich czynów wobec kolejnych ofiar. Wystawia po prostu swoich wiernych na pastwę takiego napastnika. I wszystko w ramach źle pojętej walki o dobro instytucji.

    Gdyby po pierwszych zgłoszeniach o molestowaniu ofiar przez księdza X jego biskup diecezjalny podjął środki zaradcze np. zakazał mu sprawowania posługi związanej z kontaktem z dziećmi i młodzieżą, to nie byłoby pewnie kolejnych ofiar i nie byłoby całego tego procesu. Skoro jednak biskupi i diecezje zamiast zadziałać ukrywali problem, to doprowadzili do krzywdy niewinnej osoby. A za doznaną krzywdę należy się zadośćuczynienie.
    doceń 1
    0
 • Atimeres
  08.02.2020 08:57
  Co takiego dokonało się w Kościele katolickim, że księża ostali pozbawieni osobowości prawnej i nie odpowiadają za siebie, lecz diecezje czy inne "firmy' ich zatrudniające?
  Jaka jest podstawa do odmawiania im praw obywatelskich na rzesz przełożonych?
  • AnnaEwa
   08.02.2020 11:51
   Księża nie posiadają osobowości prawnej. Sprawca odpowiada karnie jako osoba fizyczna. Na drodze cywilnej do odpowiedzialności można pociągnąć osobowość prawną, czyli diecezję lub zakon.
   doceń 9
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama