Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • spe
    20.01.2020 10:03
    Myślę, że warto zastanowić się właśnie nad tym, jakiego Boga głosił swoim składaniem ofiary Saul? Prawdziwego, czy zafałszowanego?
    doceń 3
  • dziadkalwaryjski
    20.01.2020 10:17
    Idźcie, głoście, świadczcie- Oczywiście! Znalezienie niezgodności z wzorcem z Sevres widać latwiejsze. I można się nim pochwalić w przeciwieństwie do "niech wasza lewica nie wie co czyni prawica". Natomiast przeciwstawianie "ewangelizacji" "strzeżeniu depozytu" trąci absurdem. To taj jakby Volvo ogłosiło że przez lata niedoceniało samochody, a więc tworzy "Dział produkcji samochodów" :)
    doceń 2
  • MarczakMa
    20.01.2020 10:38
    MarczakMa
    Szkoda, że nie zdumiewają Cię herezje głoszone w środowiskach wspólnot charyzmatycznych. Kłamanie na temat św. Teresy z Avila, że śmiejąc się tarzała się po ziemi. Wmawianie ludziom, że do właściwego korzystania z charyzmatów potrzebny jest dar języków (wprost sprzeczne z 1 Kor 12, 7-11), oszukiwanie, że charyzmatów można się nauczyć ("szkoły uzdrowienia"), wyjazdy po "namaszczenie" do różnych protestanckich guru etc.
    doceń 20
    • dziadkalwaryjski
      20.01.2020 10:50
      Nic autor nie pisze, że niby nie zdumiewają go herezje. Po prostu misja Jezusa nie polegała na spisywaniu w przerażeniu listy błędów, wątpliwości faryzeuszów, sekciarzy i innych samarytan, których usłyszał na mieście.
      doceń 8
  • vanitas
    20.01.2020 11:00
    Hmm. Czy rzeczywiście Saul poleciał za to, że "złożył mu dziękczynną ofiarę"? Poczytajmy Biblię: "Potem rzekł Samuel do Saula: (...)Tak mówi Pan Zastępów: (...) Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły».
    doceń 12
  • vanitas
    20.01.2020 11:03
    "Saul i lud ulitował się jednak nad Agagiem i nad dobytkiem trzody i bydła, nad zwierzętami dwurocznymi4, nad odchowanymi barankami i nad wszystkim, co było lepszego, nie chciano tego wytępić przez klątwę, cały zaś dobytek, nie posiadający żadnej wartości poddał klątwie. Pan tymczasem skierował do Samuela takie słowa1 «Żałuję tego, że Saula ustanowiłem królem, gdyż ode mnie odstąpił i nie wypełniał moich przykazań». " - czyli Saul poleciał za niewypełnienie polecenia, nie za "złożenie ofiary" - bo jej nawet nie złożył. Drogi redaktorze - rozumiem chęć przywalenia komuś, ale używanie do tego biblii jest naganne. Pomijam, że nawet to trzeba umieć...
    doceń 21
    • dziadkalwaryjski
      20.01.2020 11:15
      Autor nie myli się całkiem w tym, bo złożenie ofiary było częścią nieposłuszeństwa. Manipulacja autora jest w tym, że to właśnie Saul "ewangelizował, okazał litość wrogowi jak i swemu ludowi" a Bóg "oczekiwał posłuszeństwa doktrynie, Jego słowu"; a autor sugeruje DOKŁADNIE odwrotnie :)
      • vanitas
        20.01.2020 16:00
        Niezupełnie. Saul powiedział jedynie, że zostawił je na ofiarę. Ale powiedział też, że "wypełnił polecenie"...
        doceń 2
        0
  • Anonim (konto usunięte)
    20.01.2020 12:10
    "Coraz częściej osoby takie torpedują spotkania wspólnot"
    A może to same wspólnoty mają problem i szukają wrogów?
    doceń 11
  • karpik
    20.01.2020 15:53
    "nie ma zagrożenia, wszyscy są bezpieczni, spełniają się marzenia..." :p
    doceń 5
  • Henryk
    23.01.2020 10:39
    "Zdumiewa mnie nadgorliwość tych, którzy z pasją Sherlocka Holmesa śledzą błędy innych. "
    doceń 0
  • Henryk
    23.01.2020 10:40
    ...czy wie Pan co to jest i na czym polega czystość i doskonałość?
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także