Nowy numer 21/2020 Archiwum
 • Kocór
  23.12.2019 20:26
  Zdaniem ks. Pietra Bovatiego SJ jest to praca nowatorska. Opublikowane dziś studium o antropologii biblijnej podejmuje podstawowe dla człowieka tematy, takie jak pożywienie, praca oraz miłość. Ta ostatnia jest pojmowana w trzech wymiarach: oblubieńczym, rodzicielskim i braterskim. Podkreśla się między innymi istotne znacznie zróżnicowania płciowego, fakt, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę.
  Osobny rozdział jest poświęcony prawu, czyli obowiązkom człowieka i jego nieposłuszeństwu, a także historii zbawienia. U podstaw stoi jednak podstawowa prawda o człowieku, którą ukazuje nam biblijny opis stworzenia.
  doceń 5
 • TOMTOM
  24.12.2019 06:53
  Czyli lepiej jest tkwić w patologicznym związku, który niszczy rodzinę, niż się rozwieść, bo rozwód to większe zło, niż np. ojciec psychopata?
  • Anonim (konto usunięte)
   24.12.2019 07:48
   Problem w sumie nie jest w samym rozstaniu się małżonków, bo są takie sytuacje, które pozwalają na separację.
   Nie można zawrzeć kolejnego małżeństwa. Dziś Kościół nie jest w tym twierdzeniu na tyle przekonujący, że wiele osób żyje w tym względzie na bakier z nauczaniem Kościoła. Pytanie na ile jest to wina rozwiedzionych małżonków, a na ile Kościoła jest tutaj bardzo zasadne.
   • Dremor_
    24.12.2019 09:35
    Dremor_
    Problem jest złożony. Z jednej strony mamy oczywiste błędy i grzechy po stronie małżonków. Z drugiej mamy pewien "automatyzm" doktryny Kościoła, który sprawia, że często w konkretnych przypadkach doktryna szkodzi, zamiast pomagać. Choćby w opisanym przypadku, gdzie Kościół za większe dobro uznaje związek z psychopatą, niż rozwód i ponowny związek z kochającym mężem. To jest trochę tak, że Kościół broniąc instytucji małżeństwa czasem zapomina o samych małżonkach. Problem wynika głównie z tego, że doktryna sporządzona na Soborze Trydenckim była pisana przez prawników kanonicznych, a nie przez duszpasterzy. Próba ubrania wszystkiego w ramy prawne skutkowała automatyzmem doktryny. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku zalecenie Franciszka, by rozeznać i towarzyszyć, zamiast stosować sztywny szablon prawny.
    doceń 4
    0
   • Anonim (konto usunięte)
    24.12.2019 10:54
    Generalnie problem o którym mowa powinno się rozstrzygać na poziomie ważności zawarcia małżeństwa. Z dużym naciskiem na zweryfikowanie, czy małżonkowie byli świadomi czym jest Sakrament Małżeństwa i czy zawarli go dobrowolnie.
    Pozostaje tez pilna odpowiedź, czy aby nie jest zmuszaniem do heroizmu przymuszanie osoby niewinnej rozpadowi ważnie zawartego małżeństwa do życia w samotności, gdy ta osoba zrobiła wszystko aby do rozwodu nie doszło. Tutaj powinna być opcja jakiejś dyspensy opartej o indywidualne rozeznanie. AL jest dobrym kierunkiem.
    doceń 0
    0
   • Dremor_
    24.12.2019 11:18
    Dremor_
    Nie zgodzę się. Procedura nieważności nie powinna być równoznaczna z rozwodem, a do tego sprowadza się Twoja propozycja. W praktyce już teraz stwierdzenie nieważności jest rozwodem, a nie powinno być. Co do drugiej części komentarza, to masz rację.
    doceń 2
    0
 • Dremor_
  24.12.2019 23:14
  Dremor_
  Dokumentu nie ma jeszcze na stronach Kongregacji, czekam na niego z niecierpliwością. Dokument jest o tyle ciekawy, że komisja wreszcie zaczęła interpretować teksty w oparciu o intencje autorów biblijnych, a nie o samo literalne brzmienie wersetów. W tym świetle sam dokument nie zmienia doktryny, ale może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji teologicznej, będącej początkiem przyszłej rewizji doktryny.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama