Nowy numer 23/2020 Archiwum
 • Anonim (konto usunięte)
  26.10.2019 11:53
  Sojusz to biznes a nie romans. Ja myślę, że nasze władze to wiedzą, ale sytuacja jest jaka jest. Jeszcze z taką Targowicą ziadt opozycji nie jest łatwiej.
  • Dremor_
   28.10.2019 13:52
   Dremor_
   Targowica, to była konfederacja konserwatystów, którzy z pomocą Kościoła opierali się zbliżeniu Polski do Europy. Zupełnie nie pasuje to określenie do opozycji.
   doceń 2
 • Dremor_
  28.10.2019 12:31
  Dremor_
  Już czytając sam tytuł spodziewałem się tradycyjnego snucia nierealnych bajek o Imperium Międzymorza. Gość Niedzielny powinien stworzyć dział "science fiction" specjalnie na felietony Pana Bartczaka. Ciekawe czym kraje Europy Środkowej mają konkurować z mocarstwami? Bronią atomową? Czy może gospodarką na poziomie 1/4 samych Niemiec?
  • morfeo
   28.10.2019 13:37
   Strategiczną lokalizacją.
   • Dremor_
    28.10.2019 13:49
    Dremor_
    Tak strategiczną, że wystarczyło puścić rurociąg przez Bałtyk. Chiny tworząc Nowy Jedwabny Szlak również na wszelki wypadek ominęły sobie naszą "strategiczną lokalizację", tworząc nić południową, przez Turcję, Morze Śródziemne i Włochy. W dodatku nasza lokalizacja przecięta jest przez neutralną Austrię, tradycyjnie sprzyjające Niemcom Słowację i Czechy, prorosyjską Serbię, czy Węgry, liczące "kto da więcej".
    doceń 2
    0
   • morfeo
    06.11.2019 08:29
    To prawda, że owa "strategiczna lokalizacja" jest strategiczna dość rzadko - ale taki urok naszej sytuacji geopolitycznej, że czasem jesteśmy niewygodni, a czasem przychodzą nas pokroić. Jak sobie mocarstwa wymyśliły zabory, to właśnie przez naszą strategiczną lokalizację - gdybyśmy wówczas byli wysepką na Mauritiusie, nikt by się nami nie zainteresował.
    Problem, mam wrażenie, leży gdzie indziej - mamy mocną kartę w ręce, ale nie umiemy grać w karty. Dlatego wszyscy wokół oplatają nas gazociągami, a my tańczymy, jak nam zagrają i jeszcze się cieszymy, że nam szyderczo klaskają.
    Czasem naprawdę mam wrażenie, że brakuje nam lokalnego Trumpa - może by głupot nastrzelał, ale przynajmniej budziłby respekt. A w politycznej grze pozorów, koniec końców, chodzi o respekt.
    doceń 0
    0
   • Dremor_
    06.11.2019 08:36
    Dremor_
    Nie te czasy, co w okresie zaborów, dziś można nas zwyczajnie ominąć. A co do lokalnego Trumpa, to przecież jest Babisz w Czechach. O ile Trump w USA coś znaczy, bo kieruje mocarstwem ekonomicznym i atomowym, o tyle z lokalnym "Trumpem" w postaci Babisza nikt się nie liczy, bo i region nic nie znaczy.
    doceń 0
    0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji