Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • AFU
    20.10.2019 12:42
    AFU
    Pewnie, że wielu ludziom gromadzenie i posiadanie dóbr wydaje się jedynym wartym zachodu celem i na tym poprzestają. Ale pewnie nie zdają sobie w pełni sprawy co tak naprawdę robią. Bo to gromadzenie i posiadanie, to tak naprawdę tworzenie własnego świata. To niechby i trzypokojowe mieszkanie w bloku, zaiste szczyt zbytku i luksusu... A gdybym się urodził w mieszkaniu za ścianą, albo ponad sufitem, żyłbym przecież w zupełnie innym świecie, byłbym kim innym, robiłbym co innego... I nasi rodzice, i my, i nasze dzieci, każdy stwarza i będzie dalej tworzył swój własny, niepowtarzalny świat. Jeśli w jakimś sensie jesteśmy na Boga obraz i podobieństwo, to widzę to właśnie tu. Możemy tworzyć. I On nie poprzestał na świecie idealnym i duchowym, lecz stworzył i ten materialny. Czegoś jednak w nim zabrakło, więc zaprosił do niego Człowieka, czyniąc go nie sługą lecz przyjacielem. W końcu by nie narzucać mu swej dominującej władzy, pozwolił i na odejście, i tworzenie przez niego swojego własnego świata, na Ziemi. Której wprawdzie człowiek nie stworzył z nicości, ale otrzymał pole do popisu i uczenia się jak się tworzy światy, jakie są z tym problemy, jaka odpowiedzialność, jaki trud i nieraz rozczarowania. Po co? Może właśnie po to, by Bóg miał za Przyjaciela kogoś prawie równego, z którym można rzeczowo i sensownie o Tworzeniu porozmawiać. Nieudane dzieło czasem samo się zawali, zniszczy je żywioł albo sami wyrzucimy je na śmietnik - wtedy zaczynamy pracę od nowa. Móc tworzyć to nasz jedyny prawdziwy skarb, za niego Bogu dziękujmy i z Jego życzliwą pomocą i opieką róbmy swoje.Nie zapominajmy tylko zaprosić do naszego świata i innych ludzi, niech im też służy a nie przeszkadza, a chociaż tylko budujmy go jak dobrzy sąsiedzi i przyjaciele, a nie wrogowie zza płota. A Bóg wtedy rękę poda...
    doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Aleksandra Pietryga

Redaktorka Gosc.pl

Absolwentka studiów teologicznych na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowych studiów dziennikarskich w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie, a także instytucjach zajmujących się problemami rodzin. Od studiów publikowała w prasie lokalnej Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, a także w mediach katolickich. Była zawodowo związana z portalami internetowymi: Opoka.fm i Opoka.tv. Współautorka (razem z ks. Markiem Dziewieckim) audiobooka "Uzależnienia. Jak je pokonać? Jak się przed nimi chronić?". W "Gościu" od 2010 roku. Interesuje się psychologią i teologią duchowości. Uwielbia czytać książki, jeździć na rowerze i gotować. Jej obszar specjalizacji to rodzina i wiara.

Kontakt:
aleksandra.pietryga@gosc.pl

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji