Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Dremor_
    25.09.2019 22:55
    Dremor_
    Stwierdzenie "Jesteśmy źli. Jeden jest dobry." jest z gruntu nieprawdziwe. Jezus w Ewangelii użył słowa "poneroi", oznaczającego "niegodziwych", a nie złych w sensie ontycznym. Zestawianie ludzkiej niegodziwości z ontologiczną dobrocią Boga to podobny błąd, jak zestawianie morderstwa, które jest złe (moralnie) z ciastkiem, które jest dobre (bo smaczne). Kompletne pomieszanie pojęć.
    doceń 5
  • spe
    26.09.2019 09:35
    Stwierdzenie Jezusa, że tylko Bóg jest Dobry, ma sens właśnie typowo ontologiczny, a reszta jest już tylko prostym wnioskiem z niego. On jest pełnią, a my na tyle mamy osobisty udział w dobru, na ile przyjmujemy Jego; na ile w Nim żyjemy. To ma swój sens również jeszcze głębsz, bo dotykający samej istoty ontologii - istnienia - a objawiony w Imieniu Bożym: JA JESTEM, KTÓRY JESTEM. Tylko Bóg istnieje sam z Siebie. Nasze istnienie i całego stworzenia, jest udzielone i podtrzymywane przez Niego. Kto się więc pyszni swoim bytem, jako niezależnym od Boga, wręcz samoistnym, ten wchodzi tym samym w kłamstwo, naiwnie sądząc, że stanie się "jak Bóg". Jak mówi Apostoł Jan, "pycha życia" nie pochodzi od Ojca.
    • Dremor_
      26.09.2019 11:46
      Dremor_
      Masz rację, co tylko dowodzi, że pan Jakimowicz racji nie ma. Bóg jest dobry w sensie ontologicznym, ale nie oznacza to, że ktoś nie może być "dobrym muzykiem". Przecież nikt nie uważa (może, poza autorem felietonu), że muzyk jest "dobry" ontologicznie, nie, on po prostu dobrze gra.

      To jest pomieszanie pojęć. Jak zainstaluję sobie zły program na telefonie, to po prostu go odinstaluję, a nie będę przecież nosić telefonu do egzorcysty, bo przecież program był ZŁY ;)
      • spe
        26.09.2019 13:23
        Ten fragment o jazzmanie, to się nazywa żart. Talent muzyczny człowieka pochodzi od Ojca i dla mnie jest jasne, że Autor tekstu jest tego świadomy.
        doceń 1
        0
      • CSOG
        26.09.2019 15:43
        "Pan Jakimowicz racji nie ma" Masz rację. Rację zawsze ma Dremor :) :) :)
        ... Pan Jakimowicz ... ma coś więcej
        ;)
        doceń 0
        0
      • Dremor_
        27.09.2019 17:52
        Dremor_
        SPE, na tym "żarcie" autor zbudował cały felieton, wyraźnie przeciwstawiając moralną niedoskonałość człowieka, z ontologiczną doskonałością Boga.
        doceń 0
        0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także