Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    23.08.2019 08:24
    W ostatni tzw. długi weekend na drogach zginęło pod 30 osób, a rannych zostało ponad 500. Ale do tego się już przyzwyczailiśmy i jak widać nikt nie pisze o tym artykułów.
    Ale nie to jest najważniejsze, mnie martwi nasz, katolików, stosunek do śmierci. Wiemy (teoretycznie), ze umrzemy, wiemy że nie znamy ani dnia, ani godziny. Ale ile osób ruszających na taka zwykłą wycieczkę w góry, czy ile osób jadących na wypoczynek nad morzem zastanowi się choć przez chwilę, że może być odwołanych z wypoczynku bezpośrednio do Pana?
    Ilu z nas dziś jest przygotowanych, że może za chwilę spotkamy się bezpośrednio z Bogiem?

    Może więc takie wydarzenia, na które jeszcze reagujemy są dobrym momentem do naszego nawrócenia i naszego przygotowania na ostatnia drogę?
    doceń 18
  • AFU
    23.08.2019 12:23
    AFU
    Zastanawiam się czy ktoś kiedyś próbował profesjonalnie analizować ochronę odgromową Giewontu i okolicy, czy powstał jakiś projekt i schemat, czy podjęto też środki organizacyjne by zminimalizować ewentualną liczbę ofiar. Celem odgromnika, czy iglicy odgromowej, nie jest jak się często sądzi, ściąganie na siebie piorunów, lecz wytworzenie wokół niego strefy ochrony w której poprzez rozładowanie drogą wyładowań niezupełnych (świetlących) różnicy potencjałów zmniejsza się jonizacja powietrza i nie dochodzi do wyładowania zupełnego, czyli właściwego przeskoku pioruna. Oprócz właściwego zaprojektowania systemu ochrony i wytworzenia stref ochronnych, zwłaszcza dziś mogą wchodzić w grę np. elektroniczne systemy wykrywania warunków sprzyjających wyładowaniom, ostrzegania turystów czy wręcz kierowania ich ruchem w zagrożonej strefie, jak też wytyczenie odpowiednich dróg dojścia i miejsc do ewentualnej ewakuacji. Myślę że teraz takie tematy zostaną gruntownie przemyślane i naukowo przeanalizowane.
    • Anonim (konto usunięte)
      23.08.2019 12:29
      Żaden pomysł ochrony nie pomoże, gdy ludzie przestają myśleć i gdy przestają rozumieć ze istnieją tzw. żywioły natury.
      doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także